Bibaleze.si

Obstaja ena navada, ki je pomembna za srečen zakon

S.B.

Partnerski odnosi

0
07. 06. 2021 07.56

Izmed vseh parov, ki se poročijo, samo trije od desetih v zakonu ostanejo srečni, trdi psiholog Ty Tashiro v svoji knjigi 'The Science of Happily Ever After'. V začetku sedemdesetih se je pojavil trend rasti ločitev poročenih parov, ki se z vsakim desetletjem še povečuje. Kaj je razlog za to in katera navada je tista, ki je odločilna za srečen zakon? Preverite.

Preteklost v odnosu

Je res, da je vsaka nesrečna družina nesrečna na svoj način, kot je to opažal že Tolstoj, ali imajo vse slabe zakonske zveze na koncu le nekaj skupnega? Strokovnjak John Gottam se je odločil raziskati, kaj je tisto, zaradi česar se pari odtujijo in kaj tisto, kar jih skozi vsa leta povezuje. 

Odnosi med zakonskimi pari so izjemno kompleksni. Na koncu pa imajo vsi nekaj skupnega – od tega, kakšno vez sta vzpostavila partnerja in na kakšen način drug drugega kritizirata ali spodbujata, je odvisno, kako srečen bo njun zakon. Če bosta partnerja drug drugemu predstavljala zaupanje, steber, podporo in vir energije, bo njun zakon predvsem uspešen in dolgotrajno izpopolnjujoč. In na drugi strani, če se partnerja ne znata pohvaliti, se bodriti, spodbujati in drug v drugem prepoznati kakovostne lastnosti, bo njun zakon vse prej kot srečen. 

Na začetku je vse tako zelo lepo oziroma prelepo.
Na začetku je vse tako zelo lepo oziroma prelepo.FOTO: Shutterstock

Če na začetku čutimo drug do drugega tako visok nivo naklonjenosti, drug drugega občudujemo, pohvalimo in prepoznamo kakovostne lastnosti, zakaj s časoma to vse zbledi? Odnos je treba negovati, ugotavlja Gottam in tista lastnost, ki drži vsak odnos in posledično tudi zakon skupaj, je ljubeznivost. Torej, sposobnost, da v partnerju prepoznate dobre, pozitivne lastnosti, da negujete zakon na ta način, da partnerja pohvalite in ga spodbujate, da ima zaradi vas občutek, da je vreden ljubezni, da je dober in lep. Ljubeznivost je tista, na katero nekoliko pozabimo, ko nekoga že vrsto let poznamo in smo drug do drugega brutalno iskreni. V takšnih trenutkih se vprašajte, kako bi se v isti situaciji odzvali na nekega tujca ali tujko. Najbrž veliko bolj ljubeznivo, vljudno, previdno kot do svojega lastnega življenjskega sopotnika, ki je tu ob vas, kadar je lepo, pa tudi, kadar ni.

Bodite nežni in ljubeči do svojega življenjskega sopotnika.
Bodite nežni in ljubeči do svojega življenjskega sopotnika. FOTO: Dreamstime

Vedno imate izbiro. Boste do svojega partnerja prijazni in boste tudi kritiko podali na spoštljiv, konstruktiven način, na kateri bosta lahko oba gradila in skupaj rasla, ali boste žaljivi, nestrpni in nespoštljivi, zaradi česar bosta na koncu oba zagrenjena in nesrečna, trpela pa bo vsa družina. 

Večkrat se opomnite, kako ljubeči in spoštljivi znamo biti do popolnih tujcev. V trgovini, v službi, do mimoidočih. In potem pomislite, kakšni ste doma, drug do drugega. Se vam zdi to pošteno? Najbrž ne. Začnite torej pri sebi in spremenite začaran krog, ki vodi do nesrečnega zakona. Vnesite v odnos nekaj več ljubeznivosti, komplimentov in prijaznosti. Vztrajajte toliko časa, dokler vam takšen odnos ne preide v navado. In prav gotovo boste kmalu med tistimi tremi srečnimi pari od desetih, ki boste še dolga leta izpopolnjeno in srečno živeli v partnerskem odnosu. Včasih je tako zelo malo potrebno, da smo srečni, le ne zavedamo se tega dovolj dobro. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863