Porodniški dopust
Materinski dopust
Materinski dopust traja 105 dni. Mati nastopi materinski dopust 28 dni pred predvidenim datumom poroda, ki ga določi ginekolog. Izrabi se v strnjenem nizu v obliki polne odsotnosti z dela. Največ 60 dni pred predvidenim datumom poroda se oglasite na vašem centru za socialno delo, kjer vas bodo seznanili z nadaljnjimi postopki in pravicami.
Če ste zaposleni, morate svojega delodajalca pisno obvestiti o nastopu materinskega dopusta vsaj 30 dni pred nastopom dopusta. Če delodajalca niste obvestili do rojstva otroka, morate to storiti v treh dneh po rojstvu oziroma mora to storiti vaš sorodnik. Če na dan poroda še niste nastopili materinskega dopusta, se ta samodejno začne z dnem rojstva otroka, neizrabljenega dela pa ne morete izrabiti po otrokovem rojstvu.

Očetovski dopust
Očetovski dopust je namenjen očetom, da bi že v najnežnejši dobi otroka skupaj z mamo sodelovali pri negi in varstvu otroka. Oče ima pravico do očetovskega dopusta v trajanju 15 koledarskih dni, za katere država zagotavlja očetovsko nadomestilo. Oče izrabi 15 koledarskih dni do tretjega meseca starosti otroka.
Ob rojstvu dveh ali več hkrati živorojenih otrok se očetovski dopust za drugega ali nadaljnjega otroka podaljša za dodatnih deset dni. Očetovski dopust se za drugega ali nadaljnjega otroka podaljša tudi ob posvojitvi ali namestitvi z namenom posvojitve ali podelitvi starševske skrbi sorodniku dveh ali več hkrati živorojenih otrok ali dveh ali več različno starih otrok do osmega leta starosti najstarejšega otroka.
Do očetovskega dopusta so upravičene tudi druge osebe, ki dejansko negujejo in varujejo otroka po njegovem rojstvu (druga oseba ter materin zakonec, zunajzakonski partner ali partnerka registrirane istospolne partnerske skupnosti ter zakonec, zunajzakonski partner ali partner registrirane istospolne partnerske skupnosti osebe, ki koristi materinski dopust). Očetovski dopust se uveljavlja na centru za socialno delo, kjer ima mati prijavljeno stalno prebivališče. Očetovski dopust se uveljavlja po rojstvu otroka, pravica se prizna z dnem vložitve vloge.

Starševski dopust
Starševski dopust je namenjen nadaljnji negi in varstvu otroka takoj po poteku materinskega dopusta. Pravico do starševskega dopusta uveljavljate na centru za socialno delo hkrati z uveljavljanjem pravice do materinskega dopusta oziroma do očetovskega dopusta. Neprenosljiv del starševskega dopusta v trajanju največ 60 koledarskih dni se lahko uveljavlja kadarkoli do nastopa dopusta.
Starševski dopust lahko koristi eden od staršev otroka, lahko pa za istega otroka tudi oba starša. Starša se o izrabi starševskega dopusta pisno dogovorita najpozneje 30 dni pred potekom materinskega dopusta. V dogovoru natančno določita obdobje in način izrabe dopusta. Dogovor skupaj z vlogo za uveljavitev pravice do starševskega dopusta predložita centru za socialno delo in z njim seznanita delodajalca. Če se starša ne moreta dogovoriti, kdo bo koristil pravico do starševskega dopusta, odloči o tem center za socialno delo.
Vsak od staršev uveljavlja pravico do starševskega dopusta s samostojno vlogo. Vlogi priloži dogovor staršev in delodajalcev. Mati lahko izrabi 260 koledarskih dni starševskega dopusta, če oče nanjo prenese vseh 100 koledarskih dni starševskega dopusta. Oče prav tako lahko izrabi največ 260 koledarskih dni, če mati nanj prenese 100 koledarskih dni starševskega dopusta. 60 koledarskih dni starševskega dopusta je neprenosljivih za vsakega od staršev. Neprenosljiv del starševskega dopusta se lahko izrabi najkasneje do osmega leta starosti otroka, največ dvakrat letno po najmanj 15 koledarskih dni.
Prejemki in druge ugodnosti
Starševski dodatek
Mati ima pravico do starševskega dodatka 77 dni od rojstva otroka, če imata mati in otrok stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji in če mati in otrok dejansko živita v Republiki Sloveniji. Oče ima v obdobju 77 dni od rojstva otroka pravico pod enakimi pogoji kot mati, če mati zapusti otroka, trajno ali začasno ni sposobna za nego in varstvo otroka (na podlagi mnenja zdravnika), umre.
Pravica v polnem obsegu traja 365 dni od rojstva otroka. Pravico uveljavlja mati, pod navedenimi pogoji pa tudi oče pri centru za socialno delo, ki je krajevno pristojen glede na materino stalno oziroma začasno prebivališče. Center za socialno delo upravičence do starševskega dodatka prijavi v pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Družinski prejemki
Družina je lahko upravičena do različnih prejemkov s strani države.
Krajši delovni čas zaradi starševstva
Krajši delovni čas zaradi starševstva je ukrep namenjen staršem za lažje usklajevanje družinskega in poklicnega življenja. Pravico delati krajši delovni čas zaradi starševstva ima eden od staršev oziroma druga oseba (rejnik, skrbnik), ki neguje in varuje enega otroka do tretjega leta starosti oziroma najmanj dva otroka, do osmega leta starosti najmlajšega otroka. Krajši delovni čas mora obsegati najmanj polovično tedensko delovno obveznost (upravičenec mora delati najmanj 20 ur tedensko). Pravico delati krajši delovni čas imata lahko hkrati tudi oba starša, pri čemer skupna izraba pravice ne sme presegati 20 ur tedensko. Upravičencu delodajalec zagotavlja plačo po dejanski delovni obveznosti, Republika Slovenija pa mu zagotavlja do polne delovne obveznosti plačilo prispevkov za socialno varnost od osnove, kot se izračuna za materinsko nadomestilo, vendar ne manj od sorazmernega dela minimalne plače.
Pravico do plačila prispevkov za socialno varnost zaradi dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva uveljavljate na centru za socialno delo, kjer imate prijavljeno stalno prebivališče. Pravico uveljavljate največ 30 dni pred začetkom in najpozneje 30 dni po začetku dela s krajšim delovnim časom od polnega. V tem primeru se vam pravica prizna z dnem, ko začne delati s krajšim delovnim časom od polnega. Če pravice ne uveljavljate v tem roku, vam pripada pravica do plačila sorazmernega dela prispevkov za socialno varnost z dnem vložitve vloge.

Otroški dodatek
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka. Višino otroškega dodatka določimo glede na uvrstitev družine v enega od dohodkovnih razredov, ki so določeni v nominalnih zneskih. Pri ugotavljanju pogojev za pridobitev otroškega dodatka upoštevamo tudi premoženje vlagateljev v obliki nepremičnin, vozil, denarnih sredstev ipd. Pravico do otroškega dodatka priznamo za dobo največ enega leta. Pravica preneha s prvim dnem naslednjega meseca, ko niso več izpolnjeni pogoji zanjo.
Če predšolski otrok, ki je mlajši od štirih let, ni vključen v predšolsko vzgojo v skladu s predpisi, ki urejajo vrtce, se posamezni znesek otroškega dodatka poveča za 20 %. Za otroke, ki živijo v enostarševski družini, se upošteva 30 % povečanje posameznih zneskov otroškega dodatka za vsakega otroka. Enostarševska družina je skupnost enega od staršev z otroki, kadar je drugi od staršev umrl in otrok po njem ne prejema prejemkov za preživljanje ali je drugi izmed staršev neznan ali kadar otrok po drugem izmed staršev dejansko ne prejema prejemkov za preživljanje.
Subvencija za znižano plačilo vrtca
Višina plačila vrtca se določi glede na dohodkovni razred staršev otroka. Do subvencioniranja programov predšolske vzgoje iz javnih sredstev so upravičeni starši otrok, ki imajo v Republiki Sloveniji prijavljeno stalno prebivališče oziroma ima vsaj eden od staršev prijavljeno začasno prebivališče in je hkrati zavezanec za dohodnino.
Starši naj vlogo za znižano plačilo vrtca oddajo na pristojni center za socialno delo v mesecu pred vključitvijo otroka v vrtec (primer: za otroka, ki začne vrtec obiskovati s 1. 9. se vloga odda v avgustu). Pravica se prizna od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi vloge in se podeli za obdobje enega leta. Za podaljševanje pravice do znižanega plačila vrtca ni potrebno oddajati posebnih vlog, saj centri za socialno delo po uradni dolžnosti odločajo o nadaljnji upravičenosti do pravice.
Vračilo davka na motorna vozila za velike družine
Starši v velikih družinah lahko vsaka tri leta z oprostitvijo plačila DMV kupijo osebno vozilo ali kombinirano vozilo, ki je nabavljeno za prevoz družin, ki imajo tri ali več otrok, in sicer največ od enega motornega vozila, ki ima poleg voznikovega še štiri ali več sedežev in moč motorja do vključno 150 kW.

Delno plačilo za izgubljeni dohodek zaradi nege otroka
Delno plačilo za izgubljeni dohodek pripada enemu od staršev zaradi nege in varstva otroka s posebnimi potrebami. Eden od staršev (mati ali oče otroka) je upravičen do delnega plačila za izgubljeni dohodek, kadar zapusti dosedanjo službo, začne delati manj kot osem ur na dan ali pa se odjavi iz evidence brezposelnih oseb na območni enoti Zavoda RS za zaposlovanje zato, da ostane doma z otrokom, ki potrebuje posebno nego in varstvo zaradi težke motnje v duševnem razvoju ali težke gibalne oviranosti ali bolezni iz seznama hudih bolezni, torej najtežje stopnje motnje oziroma oviranosti otroka.
Do delnega plačila je upravičen tudi zakonec ali zunajzakonski partner, kadar dejansko neguje in varuje otroka svojega zakonca ali zunajzakonskega partnerja, če te pravice ne koristi mati oziroma oče otroka in izpolnjuje druge s tem zakonom predpisane pogoje.
Eden od staršev (mati ali oče otroka) v tem primeru prejema nadomestilo plače v višini 1,2 kratnika minimalne plače mesečno (če dela s krajšim delovnim časom od polnega, mu pripada sorazmerni del delnega plačila za izgubljeni dohodek), po zakonu pa mu pripada tudi dodatek za nego otroka. Če eden od staršev ali druga oseba neguje in varuje dva ali več otrok iz prvega odstavka tega člena, se višina delnega plačila za izgubljeni dohodek poveča za 30 odstotkov.
Znižanje letne dajatve za uporabo cest za družine s 4 ali več otroki
Storitev je namenjena zgolj plačilu letne dajatve za uporabo cest in ne celotnemu postopku registracije vozila. Po plačilu letne dajatve boste morali postopek registracije vozila nato zaključiti osebno pri registracijski organizaciji. Če vozilo izpolnjuje pogoje za elektronsko podaljšanje veljavnosti prometnega dovoljenja, uporabite storitev "Vloga za podaljšanje veljavnosti prometnega dovoljenja", kjer boste med postopkom plačali tudi letno dajatev za uporabo vozila v cestnem prometu.
Davčne olajšave
Starši lahko izkoristijo davčne olajšave za otroke, kar pomeni, da lahko obdavčljivi dohodek znižajo za določene zneske, kar posledično pripomore k nižjemu plačilu dohodnine.
Pravice do socialne pomoči
Družine, ki se znajdejo v težavah zaradi nizkih dohodkov, lahko pridobijo tudi socialno pomoč. Ta pomoč je namenjena družinam, ki imajo težave pri zadostevanju osnovnim življenjskim potrebščinam, kot so hrana, oblačila, stanovanje itd.
Subvencionirana stanovanja
Družine z nižjimi dohodki, zlasti tiste, ki imajo več otrok, imajo lahko pravico do subvencioniranih stanovanjskih posojil ali subvencioniranega najema stanovanj.
Zdravstveno zavarovanje za otroke
V Sloveniji so vsi otroci avtomatsko vključeni v zdravstveni sistem, kar pomeni, da so upravičeni do brezplačnih zdravstvenih storitev, kot so preventivni pregledi, cepljenja in zdravniške storitve, ki so nujne za njihovo zdravje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV