Bibaleze.si

Vse kar morate vedeti ob ločitvi

V.H.

Družina in odnosi

0
13. 08. 2021 07.47

»Kdo je kriv? Kaj je šlo narobe in zakaj?« Vsaka ločitev za seboj pušča tisoč odprtih in nerazrešenih vprašanj, na katere ni vedno pravega odgovora. V nekaterih primerih pa se zdijo odgovori povsem jasni in vzbujajo najrazličnejša čustva, od žalosti, jeze, strahu in podobno. Pomembno je poudariti, da je treba iti naprej, ne glede na to, kako težko je, sploh če so vpleteni tudi otroci, ampak kako? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

ločitev

Kdaj vztrajati v zakonu? 

Starejši ljudje so radi poudarjali, da je treba potrpeti, kar danes ni več smiselno, če v odnosu trpite in si ne znate več podariti ničesar lepega in pozitivnega. Zakaj bi se oklepali odnosa samo zato, ker je to edino, kar vam je ta trenutek blizu in domače? Ste se navadili na slabo komunikacijo, ki jo netijo prepiri ali preprosto mislite, da si ne zaslužite ničesar boljšega. Otroci se od vas učijo s posnemanjem in naučili se bodo vzpostavljati odnose, kot jih imate sami, zato je še pomembneje, da se vprašate – kaj želite naučiti svojega otroka.

Kako naprej?

Povsem normalno je, da sprememba odnosa močno vpliva na oba partnerja, ki se lahko hitro prepustita negativnim čustvom, ki ju popolnoma prevzamejo in povzročijo nepopravljivo škodo. Za slednjo je dovolj že čustvena nezrelost enega od partnerjev, ki ni sposoben »zapustiti« odnosa in v njem ostaja z ohranjanjem močnih čustev, s to izjemo, da ne gre več za ljubezen, ampak za sovraštvo – uničiti nasprotnika oziroma mu škodovati. »Jezni« partner pogosto pozabi, da s tem, ko bije bitko, v kateri ni zmagovalca, škoduje predvsem lastnemu otroku, sploh če ga uporablja kot sredstvo manipulacije in nadzora nad nekdanjim partnerjem.

Pomembno je, da se določi meja med partnerskim in starševskim odnosom, saj odnos s partnerjem ne sme vplivati na dobrobit otroka.

Skrb za otroka

Po podatkih Statističnega urada je bilo v lanskem letu 2.476 razvez, kar pomeni, da se je ločilo približno sedem parov na dan in mnogim se je življenje korenito spremenilo. Smiselno je, da se starša sama sporazumeta, kaj je najbolje za njunega otroka, saj vesta, kakšne so njegove potrebe in želje. »Odrasli« straši se bodo znali pogovoriti in zrelo speljati razvezo z najboljšimi nameni do najmlajših, vseeno pa je še vedno ogromno primerov, ko se otroka uporablja kot pripomoček – prizadeti drugega partnerja. Takrat je ključno, da starša čim več stvari, povezanih s skrbjo za otroka, opredelita jasno in natančno, tudi s pomočjo centra za socialno delo ali sodišča.

Če so stiki jasno opredeljeni, boste s tem zmanjšali možnost manipulacije in nepotrebnih konfliktov.
Če so stiki jasno opredeljeni, boste s tem zmanjšali možnost manipulacije in nepotrebnih konfliktov.FOTO: Dreamstime

Opredelitev stikov

Stike je dobro določiti do najmanjše podrobnosti, od tega, kdaj poteka stik in koliko časa, kam starš pripelje otroka ali kje ga drugi starš prevzame, do praznovanja rojstnih dni in drugih pomembnih dogodkov. Prav tako je treba opredeliti, kako bo med počitnicami, prazniki in v primeru, če otrok zboli in podobno. Če so stiki jasno opredeljeni, boste s tem zmanjšali možnost manipulacije in nepotrebnih konfliktov.

Določitev preživnine

V vseh primerih je korist otroka na prvem mestu pri odločitvi o višini zneska preživnine, kar pomeni, da se preživnina določi glede na potrebe otroka in finančne zmožnosti zavezanca. Skrbnik otroka mora opredeliti stroške otroka, kar vključuje od osnovnih potrebščin, kot so prehrana, osebna higiena, obleke, šolske potrebščine do hobijev, ki jih otrok obiskuje. Če se starša ne moreta sporazumeti o višini preživnine, bo o tem odločalo sodišče na podlagi njunih dohodkov in stroškovnika (stroški otroka). Povprečna preživnina v Sloveniji trenutno znaša okoli 130 evrov, medtem ko se nekatere preživnine gibljejo tudi nad 800 evri, če jo je zavezanec zmožen plačevati.

Odnos z nekdanjim partnerjem

Idealno bi bilo, da se ohrani spoštovanje, zaupanje, sodelovanje obeh staršev pri vzgoji, kar je zagotovo največ, kar lahko naredite za svojega otroka, ampak kako komunicirati s partnerjem, ki tega ne želi ali preprosto ne zmore.

Ne govorite grdo o nekdanjem partnerju svojemu otroku

Povsem razumljivo je, da lahko čutite jezo in odpor do nekdanjega partnerja, ki pa ju nikar ne prenesite na svojega otroka. Pustite otroku in partnerju, da zgradita svoj odnos, ki je lahko drugačen od odnosa, ki ste ga vi imeli z nekdanjim partnerjem. Blatenje drugega starša lahko prizadene otroka, saj imajo otroci običajno radi oba starša, istočasno pa lahko negativno vpliva tudi na otrokovo samopodobo in razvoj. Če je partner resnično problematičen, na primer, da je bila v odnosu prisotna kakršna koli oblika nasilja, pa je pomembno, da se z otrokom o tem pogovorite na način, da kritizirate dejanja in ne osebnosti drugega starša.

Čustveno se odmaknite od nekdanjega partnerja.
Čustveno se odmaknite od nekdanjega partnerja. FOTO: Dreamstime

Čustveni odmik od nekdanjega partnerja 

Lahko, da boste deležni mnogih provokacij, žaljenj, grobih besed in podobno, ampak nikar ne reagirajte in se ne spuščajte na partnerjev nivo. Taka in podobna sporočila preprosto ignorirajte in se osredotočite samo na komunikacijo okoli otroka. Ohladite odnos do te mere, da v komunikaciji ne bo prisotnih nobenih čustev in po vsej verjetnosti bo partner postopoma odnehal in sprejel razhod, saj bo ugotovil, da ste dejansko izstopili iz vajinega odnosa, medtem ko s svojimi čustvenimi odzivi pravzaprav še naprej ostajate v »slabem« odnosu.

Zagotovo bi mu najraje povedali vse, kar vam leži na duši, na primer, da zanemarja otroka, da mu je vseeno, ali kako je lahko naredil to in to, ampak … Zaradi vas ne bo spremenil odnosa, ne glede na to, kako ga boste moledovali, saj če bi vam resnično prisluhnil, se verjetno ne bi niti ločili. Vaša naloga je, da se osredotočite predvsem na svojega otroka in si poskušate na novo urediti življenje.

Poskrbite za lepšo prihodnost.
Poskrbite za lepšo prihodnost.FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863