Starševstvo temelji na dejanjih. Otroci se ne učijo samo iz tega, kar jim govorimo, ampak tudi iz tega, kar dejansko počnemo. Seveda so besede zelo pomembne, vendar pa so včasih že prava vprašanja ali preprosta sprememba načina, kako se izražamo, dovolj, da spodbudimo komunikacijo in povezanost z otrokom.
Te besedne zveze ne bodo naredile čudežev, vendar lahko subtilno spremenijo vrsto pogovorov, ki jih imate z otrokom. Ne glede na to, ali želite, da se otrok odpre o svojem dnevu, da zmanjša vsakodnevno godrnjanje ali preprosto razvije bolj odprt in zaupljiv odnos, lahko te fraze pozitivno vplivajo na komunikacijo.
Razumem te!
Amy McCready, strokovnjakinja za starševstvo, svetuje, da otrokom pogosto povemo: "Razumem te!" Ta preprosta fraza lahko močno zmanjša število pritožb. "Naslednjič ko se bo vaš otrok pritoževal nad domačo nalogo, kopanjem ali pospravljanjem svoje sobe, poskusite reči: 'Razumem, tudi jaz ne maram pospravljati svoje sobe'," svetuje. Otroci pogosto samo želijo vedeti, da jih razumete. S tem jim pomagate pri soočanju z intenzivnimi čustvi in jim sporočite, da so slišani. Pomembno pa je, da se zavedate, da to ne pomeni, da se strinjate z vsemi njegovimi dejanji.
Kakšen je tvoj načrt za ...?
Ta preprosta fraza je odličen način za zmanjšanje konfliktov pri vsakodnevnih opravilih. Namesto da otroka neposredno spomnite na nalogo, mu postavite vprašanje, kot je: "Kakšen je tvoj načrt za dokončanje znanstvenega projekta?" Tako otroku omogočite, da prevzame odgovornost za nalogo, hkrati pa mu pokažete, da mu zaupate. To zmanjšuje vašo vlogo mikromanagerja, hkrati pa ga spodbuja k večji samostojnosti.
Zakaj te to zanima?
Ron Lieber, finančni kolumnist za The New York Times, priporoča to vprašanje, ko vas otrok vpraša nekaj o denarju. Tako boste lažje razumeli, kaj ga resnično zanima, saj otroci pogosto postavljajo vprašanja, kot je: "Smo bogati ali revni?" v iskanju odgovora, ali imajo v družini dovolj denarja. To vprašanje vam omogoči, da se zberete in na vprašanje odgovorite premišljeno. Poleg tega pa je to vprašanje uporabno tudi pri drugih resnih temah. Pomaga vam, da se povežete z otrokom in odgovorite iskreno, tudi če je vaš odgovor preprost: "Ne vem."
Bilo bi čudovito, če mi lahko pomagaš!
Starši pogosto ukazujemo ali prosimo za pomoč, vendar lahko to preprosto vprašanje spremeni ton pogovora. McCreadyjeva tako svetuje, da uporabimo to besedno zvezo, saj lahko spremeni zahtevne naloge v vabljiv pristop. Prav tako je pomembno, da pohvalimo otroka, ko opravi kaj pozitivnega, saj s tem krepimo občutek odgovornosti in sodelovanja.
Kaj te je danes najbolj razjezilo/razveselilo?
Z vprašanjem "Kakšen je bil tvoj dan?" pogosto ne izveste veliko, vendar pa bolj specifična vprašanja, kot so "Kaj te je danes najbolj razjezilo?" ali "Kaj te je danes najbolj osrečilo?", pomagajo otrokom, da se odprejo. Tako boste lažje razumeli njegove občutke in mu omogočili, da deli svoje izkušnje.
Vir: story.hr