Vzgoja otrok ni univerzalna – in če pogledamo po svetu, lahko odkrijemo marsikateri nepričakovan pristop. Od dojenčkov, ki spijo na prostem pri nizkih temperaturah, do otrok, ki sami uporabljajo podzemno železnico, ali celo lulajo na ukaz ob piščalki – svet je poln zanimivih, čudaških in presenetljivo uspešnih vzgojnih praks.
Tukaj je 11 res nenavadnih vzgojnih navad z vsega sveta, ki bi nas utegnile česa naučiti:
Na Kitajskem se začne privajanje na kahlico z žvižgom
Kitajski starši začnejo s privajanjem na kahlico že pri enem mesecu starosti. Dojenčka držijo nad umivalnikom in žvižgajo ali pihajo, ko menijo, da bo lulal. Sčasoma otrok zvok poveže s potrebo po uriniranju in tako je večina kitajskih otrok brez plenic že pri devetih mesecih.

Francoski otroci imajo prefinjen okus
Francija je sinonim za kulinariko – in tam otroke že zgodaj uvajajo v svet okusov. Vsake štiri dni jim predstavijo nov okus, vse pa najprej gladko spasirajo – tudi foie gras! V šoli imajo otroci trihodna kosila, kjer se pričakuje, da vsaj poskusijo vsako jed.
Finski otroci začnejo šolo šele pri sedmih
Na Finskem otroci v šolo vstopijo šele pri sedmih letih, saj jih prej štejejo za premlade za formalno izobraževanje. Šolski sistem temelji na igri, ustvarjalnosti in brez testov ali ocen. Morda zveni preveč sproščeno, a Finska je redno med vodilnimi državami na področju izobraževanja – in sreče.

Danski dojenčki spijo zunaj – tudi med kosilom staršev
Na Danskem verjamejo v zdravilno moč svežega zraka. Zato ni nič nenavadnega, če starši pustijo dojenčke spati v vozičkih pred restavracijami ali trgovinami – tudi pozimi. Seveda so dojenčki dobro zaviti in zaščiteni, a prepričanje, da zrak krepi imunski sistem, ostaja močno prisotno.
Na Polineziji otroke vzgajajo starejši otroci
Na številnih polinezijskih otokih velja, da lahko vsak otrok, ki že hodi, skrbi za mlajšega od sebe. Ne gre nujno za starejšega brata ali sestro – dovolj je, da je nekdo zgolj malo starejši. Takšna praksa spodbuja samostojnost, empatijo in zaupanje med otroki – in to že v najnežnejših letih.

V Španiji otroci hodijo spat pozno
Medtem ko marsikatera mama sanja o trenutku tišine ob sedmih zvečer, v Španiji otroci pogosto ostanejo pokonci do 22.30. Tako lahko sodelujejo pri večernih obrokih in se vključujejo v družinsko življenje. Res je, da to skrajša čas za odrasle, a krepi občutek povezanosti in skupnosti.
Japonski otroci so izjemno samostojni
Na Japonskem ni nič nenavadnega, da sedemletni otroci sami uporabljajo javni prevoz. Samostojnost jim privzgajajo že od malega, kar jim pomaga razviti občutek odgovornosti in samozavesti. Japonska pa je tudi ena najvarnejših držav na svetu – kar takšno prakso še olajša.

Na Švedskem imajo otroci pravico do bližine
Švedi veliko dajo na otrokove pravice – tudi na pravico do telesne bližine. Če se otrok ponoči želi stisniti k staršem v postelji, mu to pripada. Namesto pristopov "naj joče, bo zaspal" je švedska vzgoja usmerjena v varnost, nežnost in čustveno povezanost.
Norveški dojenčki spijo na mrazu
V celotni Skandinaviji je povsem običajno, da dojenčki čez dan spijo zunaj – tudi pri zelo nizkih temperaturah. Seveda so primerno oblečeni in zaščiteni, starši pa verjamejo, da to okrepi njihov imunski sistem in izboljša spanje.
Kenijske matere se izogibajo očesnemu stiku z dojenčki
Pri ljudstvu Gusii v Keniji velja, da očesni stik pomeni priznanje avtoritete. Zato matere s svojimi dojenčki namerno ne vzpostavljajo očesnega stika – da ne bi podredile svoje vloge.
Na Baliju dojenčki prvih 105 dni ne smejo na tla
Na Baliju velja prepričanje, da so dojenčki po rojstvu še vedno povezani z duhovnim svetom. Zato se prvih 105 dni ne smejo dotakniti tal. Ko pa pride čas za to, se izvede poseben obred, ki zaznamuje njihovo "pristajanje" v svet ljudi – s spoštovanjem in slovesnostjo.
Vir: Motherandbaby
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV