Naš čas in družba reklamirata ustvarjalnost in izvirnost kot najbolj zaželeni lastnosti sodobnega človeka. Ustvarjalnost in izvirnost doživljata svoj preporod, cvetita kot družbena ideala, na katerih naj bi temeljila sodobna vzgoja in izobraževanje, razvito gospodarstvo in razvita družbena skupnost. Tako je v teoriji. Praksa pa je nekoliko drugačna.
Ustvarjalnost pomeni občutek drugačnosti."Roža ne izgleda tako". Vam je ta stavek poznan?
Katere napake delamo, s katerimi ubijamo otrokovo ustvarjalnost?
Delitev na možno in nemogoče
Ustvarjalnost pomeni prepričanje, da nič ni nemogoče. Otrokom se nič ne zdi nemogoče, dokler jih razočarani svet odraslih ne nauči, kaj obstaja in kaj ne. Včasih lahko otroke s svojimi komentarji in nasveti že pri risanju spravimo v zadrego in odvrnemo kreativno in izvirno izražanje otrok. Če otrok namesto cvetnih listov nariše propelerje kot na mlinu na veter in liste pobarva vijolično, mi pa njegovo vizijo rože pospremimo s komentarjem, da so listi zeleni, cvetni listi pa ne izgledajo tako, že na samem začetku ubijemo in zatremo otrokovo ustvarjalnost.

Popravljanje za otrokom
Otrok naredi nekaj, vi pa popravljate za njim? Tudi to je eden od načinov, kako lahko ubijemo otrokovo ustvarjalnost. Samostojnost v mišljenju in delovanju je tudi pomemben del ustvarjalnosti, ki je še posebej močna pri ustvarjalnih otrocih, zato je pomembno, da jo ohranjamo živo in je ne sekamo v kali z ustvarjanjem odvisnosti od drugih.
Delanje namesto otroka
Včasih po želji, da bi nekaj naredili hitreje ali pa celo bolje, delamo namesto otroka. Morda ga je res treba na dolgi rok naučiti, kako se pravilno zlaga perilo, nikakor pa ne delajmo tega, ko gre za ustvarjanje skice, risbe ali česa podobnega.
Dajanje občutka, da niso dovolj dobri
Pri ustvarjanju nikakor ni zaželeno, da otroka kritiziramo, da ni dovolj dobro pobarvano, da barve niso pravilne ali pa da niso pravilne oblike.
Ustvarjalnost je sestavni del otroškega življenja in hkrati njen najbolj ogrožen del, saj z nezavednimi in vselej dobronamernimi starševskimi dejanji ter željo zagotavljanja vključevanja ustvarjalnosti v družbeno okolje in prizadevanje, da jih zaščitimo pred nerealnimi sanjami, navadno naredimo več škode kot koristi. Pustite, da otroški svet domišljije raste in se razvija!
Vir: miss7mama
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV