Bibaleze.si

Kako zmanjšati stres in breme, ki ga starši (pre)težko nosimo?

V.H.

Družina in odnosi

0
18. 06. 2024 05.00

Razumevanje, kako stiska in stres, ki ju doživljamo zaradi takšnih in drugačnih izzivov, vplivata tudi na naše otroke, je ključno, če jim želimo nuditi podporo, ki jo bodo še kako potrebovali v svojem življenju. Otroci nas opazujejo, vsrkavajo naše občutke in se učijo, kako se spopadati z manj prijetnimi situacijami in problemi, s katerimi se nenehno srečujemo. O tem smo se pogovarjali tudi s psihosocialno svetovalko.

Starši so v hudi čustveni stiski. Neprestano jih skrbi za prihodnost in predvsem dobrobit otroka.

Pomembno je, da znamo poskrbeti tudi zase, da sprejmemo odgovornost za svoje občutke in se jih naučimo predelovati na konstruktiven način, zaradi česar bomo tudi lažje nosili in odvrgli vsa nepotrebna bremena, ki nam jih vsakodnevno nalaga okolica. Petra Dežman, psihosocialna svetovalka: "Vendar je pomembno opozoriti, da smo vsi le ljudje in da imamo lahko slabe dni ali reagiramo na negativne vidike otrokovega vedenja. Ključno je, da si prizadevamo za pozitivno in spoštljivo starševstvo ter da si prizadevamo za učenje in rast tako otroka kot tudi sebe."

Petra Dežman
Petra Dežman FOTO: osebni arhiv

Kot starši se srečujemo z različnimi izzivi in tudi s stresom ... Kako to vpliva na našega otroka, še posebej, če gre za otroka s posebnimi potrebami? 

Biti starš je velika naloga, ki nam je zaupana. In kot starši se soočamo z različnimi izzivi in stresom, kar lahko vpliva tudi na naše otroke, še posebej, če gre za otroka s posebnimi potrebami. Otroci so zelo dojemljivi za čustva in vzdušje v družini, zato je pomembno, da se zavedamo, kako naš stres vpliva na njihovo dobro počutje. Otroci s posebnimi potrebami imajo intenziteto čustev veliko višje kot ostali, zato so nanje tudi bolj občutljivi.

Pomembno je vedeti, da se naša čustva in naš odnos z otrokom odražata na njihovem čustvenem in vedenjskem stanju. Otroci s posebnimi potrebami so lahko še posebej občutljivi na čustveno stanje svojih staršev. Velikokrat prevzamejo čustveno breme svojih staršev. Otrok takega čustvenega bremena ne more nositi, kar se odraža na njihovem vedenju in odzivanju na različne situacije.

Stres lahko negativno vpliva na otrokovo dobro počutje, zlasti če se počutijo zaskrbljeni zaradi stresa svojih staršev. Pomembno je, da starši skrbijo zase in iščejo načine za obvladovanje stresa, da bi lahko bolje podpirali svojega otroka. Učenje in uporaba tehnik obvladovanja stresa ter prakse samooskrbe so ključni pri soočanju s stresom.

Treba si je zapomniti, da je prizadevanje za uravnoteženo in zdravo družinsko okolje pomembno za dobro počutje vseh družinskih članov, še posebej otrok s posebnimi potrebami.

Kakšne občutke lahko doživljajo starši drugačnih otrok? 

Starši otrok s posebnimi potrebami lahko doživljajo širok spekter čustev. Vsak starš ima svoje edinstvene izkušnje in občutke, toda nekateri občutki, s katerimi se lahko soočajo, vključujejo:

1. Ljubezen in sreča: Kljub izzivom starši močno ljubijo svojega otroka in si želijo, da bi bil srečen in izpopolnjen. Lahko doživljajo globoke trenutke ljubezni in sreče ob majhnih napredkih in dosežkih otroka.

2. Skrb in strah: Starši pogosto čutijo veliko skrb za svojega otroka in se bojijo za njegovo dobrobit. Strah jih lahko spremlja skozi vse življenje otroka, saj se sprašujejo, ali bo imel ustrezne možnosti, sledil standardom družbe in ali bo varen.

3. Žalost in žalovanje: Starši se lahko znajdejo v procesu žalovanja zaradi izgubljenih pričakovanj o tem, kako naj bo njihov otrok. Morda se soočajo z občutki žalosti zaradi neizpolnjenih pričakovanj, občutkov krivde ali obupa. Pomembno je, da se staršem omogoči, da izražajo svoje občutke žalosti in da se počutijo podprte.

4. Stres in utrujenost: Starši otrok s posebnimi potrebami se pogosto soočajo z večjim stresom in večjimi izzivi v vsakdanjem življenju. Prisotni so lahko finančni, časovni in čustveni pritiski, kar lahko povzroči utrujenost in izgorelost.

5. Sramota in krivda: Starši se morda soočajo s sramom ali krivdo zaradi občutka, da so naredili nekaj narobe ali da imajo na nek način krivdo, ker ima njihov otrok posebne potrebe. Pomembno je, da starši sprejmejo, da niso sami krivi za stanje svojega otroka, in da poiščejo podporo za soočanje s temi občutki.

Pomembno je razumeti, da so ti občutki normalni in da starši potrebujejo podporo, da se spopadajo z njimi. Pomoč v obliki terapije, podpornih skupin ali pogovorov z drugimi starši lahko pomaga staršem pri soočanju z njihovimi čustvi.

Vse bo v redu.
Vse bo v redu. FOTO: Shutterstock

Večkrat se osredotočamo na negativne vidike otrokovega vedenja ... Zakaj je za otroka pomembno, kako ga dojemamo in se nanj odzivamo?

Pomembno je razmišljati o tem, kako doživljamo in se odzivamo na otrokovo vedenje, ker naši odnosi, odzivi in percepcije lahko močno vplivajo na otrokovo samospoštovanje, čustveni razvoj, občutek lastne vrednosti, socialne veščine in splošno počutje. Otroci nas stalno opazujejo in poslušajo, tako se učijo skozi naše odzive, zato je ključnega pomena, kako komuniciramo z njimi, kako jih obravnavamo in kako se odzivamo na njihova čustva ter izražanje.

Tu je nekaj razlogov, zakaj je to pomembno:

1. Oblikovanje samopodobe: Način, kako otrok dojema sebe, je v veliki meri odvisen od tega, kako ga dojemamo mi, starši. Pozitivne izkušnje in odzivi na njegova dejanja in dosežke mu pomagajo oblikovati pozitivno samopodobo. Če otrok dobi občutek sprejetosti, spoštovanja in ljubezni, bo imel večjo samozavest in verjel vase.

2. Razvoj čustvene inteligence: Način, kako se odzivamo na čustva otroka, mu pomaga razumeti, identificirati in regulirati lastna čustva. Če otroka spodbujamo k izražanju njegovih čustev na pozitiven način, mu omogočamo razvijanje čustvene inteligence, kar je ključno za kakovostne medosebne odnose, samoobvladovanje in obvladovanje stresa.

3. Socialne veščine: Naš odnos in odzivi na otroka vplivajo tudi na razvoj njegovih socialnih veščin. Otroci se učijo socialnih norm in obnašanja na podlagi našega modeliranja in odzivov. Če naše reakcije izražajo spoštovanje, sočutje in empatijo, se otrok nauči teh vrednot in jih lahko vključi v svoje medosebne odnose.

4. Učenje in razvoj: Način, kako se odzivamo na otrokovo vedenje, vpliva tudi na njegovo učenje in razvoj. Pozitiven pristop, ki spodbuja otroka k poskusu, reševanju problemov in samostojnosti, mu pomaga razvijati samoiniciativnost, motivacijo in samoregulacijo.

5. Ustvarjanje pozitivnega odnosa: Otrokovo dojemanje naših odzivov je ključno za ustvarjanje pozitivnega starševskega odnosa. Če otrok čuti, da je sprejet in ljubljen, bo bolj povezan z nami, kar olajša komunikacijo, zaupanje in sodelovanje v družini.

S katerimi strategijami si kot starši lahko pomagamo, da zmanjšamo stres in breme, ki ga (pre)težko nosimo?

Vsak starš si zasluži podporo in razumevanje ter priložnost za negovanje lastnega čustvenega blagostanja. Na primer v programu "Otrok in jaz – ponovna povezava" se osredotočamo tudi na podporo staršem, da bi razvili strategije za obvladovanje stresa in gradili trdnost ter čustveno ravnovesje v družinskem okolju. Povsem normalno je, da se kot starši občasno soočamo s stresom in bremenom vzgoje otrok. 

Tu je nekaj strategij, ki vam lahko pomagajo zmanjšati stresno obremenitev:

1. Samooskrba in samopomoč: DOVOLITE SI! Vedite, da imate pravico, da si vzamete čas za sebe. To zavedanje je ključno pri celotnem procesu samopomoči. Tista posoda, ki jo je treba pomiti, vas bo počakala. Poskrbite zase in svoje dobro počutje. Bodite pozorni na svoje fizične potrebe, kot so spanje, prehrana, telesna vadba in sprostitev. Pomembno je, da si vzamete čas in se posvetite hobijem, ki vam prinašajo veselje in sprostitev.

2. Podpora in komunikacija: Iskanje podpore je ključno. Pogovorite se s partnerjem, družinskimi člani ali prijatelji o svojih izzivih in stiskah. Včasih je samo izražanje frustracij in podelitev bremen olajšanje. Pogovor s strokovnjakom, kot je terapevt ali svetovalec, vam lahko prav tako pomaga pridobiti nove perspektive in strategije za obvladovanje stresa.

3. Postavljanje zdravih meja: Pomembno je, da se zavedate svojih omejitev in da se naučite postavljati zdrave meje ter izraziti svoje potrebe. Ne obremenjujte se s poskusom doseči popolnost. Dovolite si nekaj prostora za napake in se osredotočite na proces učenja in rasti.

4. Razporeditev odgovornosti: Če je mogoče, razdelite odgovornosti in naloge med partnerja, družinske člane ali druge podporne osebe. Dovolite si prositi za pomoč, saj je skrb za otroka naloga celotne družine.

5. Pravilna organizacija in načrtovanje: Ustvarite uravnotežen in strukturiran urnik, ki vključuje čas za delo, družinske aktivnosti, prosti čas in počitek. Načrtovanje vnaprej vam lahko pomaga zmanjšati stres in zmedenost ter povečati učinkovitost pri izpolnjevanju svojih obveznosti.

6. Vzdrževanje zdravih odnosov: Pomembno je, da ohranjate zdrave odnose z drugimi ljudmi v svojem življenju. Negovanje bližnjih prijateljstev, družinskih vezi in partnerskega odnosa vam lahko pomaga prenašati stres in obvladovati težave.

Ne pozabite, da je zmanjševanje stresa dolgotrajen proces, ki zahteva potrpljenje in prizadevanje. Pomembno je, da se zavedate, da ste tudi vi človek in da si zaslužite podporo in skrb, ki jo dajete drugim.

Vsak starš si zasluži podporo in razumevanje ter priložnost za negovanje lastnega čustvenega blagostanja. Če mislite, da vam samim ne bo uspelo, se ne bojte prositi za pomoč strokovnjaka, ki vas bo lažje in hitreje lahko pripeljal do cilja. Kot svetovalci se v procesu pomoči vedno osredotočamo na podporo staršem, da bi razvili strategije za obvladovanje stresa in gradili trdnost ter čustveno ravnovesje v družinskem okolju.

Vsi smo samo ljudje ...
Vsi smo samo ljudje ...FOTO: AdobeStock


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863