Za takšne tašče je značilno, da imajo zelo rade nadzor in prevlado. Izpolnjevanje njenih pričakovanj je lahko velik (in pogosto nemogoč) izziv, saj verjame, da nihče ne more narediti stvari pravilno in tako, kot je prav – razen nje same. Morda namenoma ignorira meje, ki smo jih postavili v svojem domu, ali odkrito deli svoje sodbe in mnenja.
V nekaterih primerih skuša obvladovati življenje lastnega odraslega otroka. V ozadju se lahko skrivajo travmatične izkušnje iz preteklosti, narcistična osebnost, osamljenost, neosrečujoč odnos s partnerjem, čustvena nezrelost ... V nadaljevanju je izpostavljenih nekaj ključnih in podrobnejših značilnosti, a seveda ni nujno, da so izražene vse.
- Vedno je povsod zraven: Morda se pojavi nenapovedano ali pa se kar sama povabi na srečanja in dejavnosti. To počne pod krinko svoje skrbi za družino.
- Ne spoštuje mej: Lahko popolnoma presliši naše besedne namige, ki vključujejo razmejitve. To lahko stori zelo očitno, da jasno zavrne našo zahtevo, ali bolj subtilno, na način, da se počutimo krive in nehvaležne.
- Rada kritizira: Ocenjuje vsako našo potezo in izkoristi vsako priložnost, da kritizira. Preprosto vedenje, kot je zavijanje z očmi ali globok vzdih, lahko razumemo kot znak njenega neodobravanja. Komentiranje stanja našega doma – vedno imate tako razmetano.
- ali našega urnika dela – mislim, da ne bi smela delati, ker imaš doma otroke – je še en način njenega poniževanja.
- Vedno ima prav: Tašča s takšno miselnostjo bo vztrajala, da ima vedno prav in da je treba brez vprašanj upoštevati njene nasvete. V njenem besednjaku je beseda morati precej pogosta.
- "To počnem, ker mi je mar": Da bi tašča upravičila svoje dominantno vedenje, se pogosto izgovarja, da rada skrbi za našo družino in da to dela iz ljubezni.
- Želi si pozornosti: Morda poskuša zavzeti osrednje mesto, kadar koli je to mogoče, in si prizadeva biti najljubši družinski član za svoje vnuke. V pogovoru zanemari teme, ki se ne nanašajo nanjo, in pogovor hitro usmeri nazaj k sebi.

Na kakšen način lahko takšna tašča vpliva našo samopodobo, odnose in življenje nasploh
V takšnih primerih je komunikacija naporna, stresna in frustrirajoča. Taščina vseobsegajoča prisotnost lahko izrazito prispeva k težavam v odnosu s partnerjem ali otroki in lahko vpliva celo na naš občutek lastne vrednosti. Če vse skupaj pogledamo pobliže, lahko ugotovimo, da nenehno kritiziranje tašče lahko vodi v razvoj perfekcionističnih nagnjenj. A pogosto se zgodi, da ne ovrednoti in prizna našega truda, tudi če smo izpolnili vsa njena pričakovanja.
Nenehno kritiziranje zlahka povzroči zmanjšanje samospoštovanja in povečanje samoobsojanja. Morda bomo resnično začeli dvomiti v svoje sposobnosti v vseh vlogah, ki jih imamo – kot partnerji, starši ... Nič nenavadnega torej ni, da vpliva tudi na naš odnos s partnerjem. Na primer, naš partner morda ne deli enakih pogledov na svojo mamo kot mi, kar povzroči napetost in konflikte. Morda čuti, da smo do nje prestrogi in zato odločno ignorira ali brani njeno vedenje. Morda celo verjame, da je njeno mnenje pravilno in jo zagovarja, da želi le najboljše.
Stres zaradi interakcije s taščo, nizka samopodoba in težave v odnosih lahko prispevajo k pojavu tesnobe. Morda doživljamo težave s koncentracijo, nemir, razdražljivost in težave s spanjem. Poleg vsega navedenega pa se pogosto zgodi, da napetost in konflikte opazijo in predvsem začutijo tudi otroci, kar lahko močno vpliva na njihov odnos z babico. Zaradi njenega vedenja se bomo morda za vsako ceno začeli izogibati interakcijam z njo, a to lahko še dodatno zaplete naš odnos s partnerjem in nas odtuji od drugih družinskih članov.

Kako urediti odnose in prevzeti življenje v svoje roke
Čeprav se morda na prvi pogled zdi vse skupaj misija nemogoče, obstajajo zdravi načini za ureditev odnosov, ključno in zelo pomembno pa je predvsem postavljanje meja. To pomeni, da moramo biti zelo jasni, odločni, a še vedno spoštljivi, kaj si želimo, kaj toleriramo, kaj pričakujemo ... Pri tem je seveda nujno, da smo s partnerjem enotni in da pri svojih mejah vztrajamo, ne glede na njen odziv. Pomembno je ohraniti dostojanstvo in samospoštovanje. Ne zapletajmo se v prepire z njo in ne žalimo. Ne glede na naš odnos z njo je pomembno, da o njej ne govorimo grdo pred svojimi otroki.
Ob vsem skupaj lahko razmislimo tudi o razlogih za njeno vedenje, saj je razumevanje le-teh eden od načinov, kako se lažje postavimo v njeno kožo. Sprejetje, da je tudi tašča le človek, nam lahko pomaga bolje obvladati njeno dominantno in nadzorujočo naravo. Morda je preživela travmatične življenjske izkušnje, morda je doživela smrt partnerja ali pa je v ozadju kaj drugega. To nas bo posledično naučilo krepiti lastno samozavest, saj taščine kritike znamo prepoznati kot projekcije njenih lastnih težav.
Čeprav nas v to morda sili, ne poskušajmo izpolniti njenih, pogosto nerealnih pričakovanj in se namesto tega raje osredotočimo na to, kaj potrebujemo in si želimo v svojem življenju. Naredimo tisto, za kar vemo, da bo dolgoročno najbolje za družino.
Seveda pa je ob tovrstnih odnosnih težavah ključnega pomena odprta in iskrena komunikacija s partnerjem. Pomembno je, da sta enotna, da meje postavljata skupaj in da se podpirata. Če se partner izmika, ignorira vaše prošnje ali celo postavlja na stran svoje mame, je težava veliko globlja. V tem primeru je koristno iskanje strokovne pomoči.
Vir: BetterHelp
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV