Bibaleze.si

To povejte otroku, kadar ne veste odgovora na njegovo vprašanje

A.K.

Družina in odnosi

0
04. 07. 2024 05.00

Majhni otroci radi postavljajo vprašanja: Zakaj je nebo modro? Kam gre sonce ponoči? Prirojena radovednost jim pomaga izvedeti več o svetu in je ključna za njihov razvoj. Tudi kasneje med odraščanjem je pomembna spodbuda, da še naprej postavljajo vprašanja in da jih predvsem učimo pravih vrst vprašanj. Temu pravimo veščina kritičnega razmišljanja, ki otrokom pomaga, da postanejo pronicljivi odrasli, ki so sposobni sprejemati premišljene odločitve.

mama in otrok

Vsak dan so otroci zasuti s sporočili in informacijami, zato je pomembno, da znajo ovrednotiti, kar slišijo in vidijo, da lahko oblikujejo lastna mnenja in prepričanja. Veščina kritičnega mišljenja je pomembna življenjska veščina, ki je dragocena tako na akademskem področju kot tudi na področju odnosov in življenja nasploh. Pomembno je, da kot starši spodbujamo otroka k razvijanju zdravega kritičnega razmišljanja in mu s tem odpiramo globlje razumevanje sveta in sebe v njem. 

Otroci, ki se naučijo kritično razmišljati, so običajno bolj pozorni in odprti. Lažje rešujejo vsakodnevne probleme, so ustvarjalni in produktivni.

Kaj sploh je kritično razmišljanje? 

Psihologi so mnenja, da veščina kritičnega razmišljanja koristi otroku na več načinov. 
Psihologi so mnenja, da veščina kritičnega razmišljanja koristi otroku na več načinov.  FOTO: Thinkstock

Spretnosti kritičnega mišljenja vključujejo sposobnost predstavljanja, analiziranja in vrednotenja informacij, da bi ugotovili njihovo celovitost in veljavnost, na primer, kaj je resnično in kaj ne. Te veščine pomagajo otroku oblikovati mnenja in ideje. Kritično razmišljanje lahko vključuje tudi obravnavo kompleksnega problema in razvijanje jasnih rešitev. Nekritično razmišljanje lahko povzroči napačno razlago informacij, to pa lahko pomembno vpliva na težave v šoli, službi in v odnosih. 

Prednosti veščine kritičnega mišljenja 

Psihologi so mnenja, da veščina kritičnega razmišljanja koristi otroku na več načinov. Od zmožnosti reševanja zapletenih problemov v šoli in vzpostavljanja odnosov do spopadanja s pritiskom vrstnikov ter zmožnosti samorefleksije. Kritično razmišljanje spodbuja tudi neodvisnost, krepi ustvarjalnost in radovednost. Otroci, ki so naučeni uporabljati tovrstne veščine, postavljajo veliko vprašanj in želijo poznati ozadje oz. vedeti, zakaj in kako. Veščina kritičnega razmišljanja vodi tudi do boljših odnosov, manj stisk in večjega zadovoljstva v življenju.

Mali kritični misleci ponavadi dvomijo o vsem, kar je lahko za starše težavno. Skušnjava, da bi odgovorili: Ker sem jaz tako rekel, je močna, vendar ko le lahko, poskušajmo navajati razloge za svoje odgovore. Želimo vzgojiti otroke, ki aktivno sodelujejo v svetu okoli sebe in skozi vse življenje gojijo radovednost. 

Primeri kritičnega razmišljanja z vidika otroka

- Reševanje matematične težave: Razčlenitev zapletenih matematičnih težav na manjše dele, da jih otrok razume in reši korak za korakom.

- Odločanje o tem, katero knjigo si izposoditi: Branje povzetkov in recenzij za izbiro knjige, ki ustreza starosti in osebnemu zanimanju.

- Reševanje spora s prijateljem: Prisluhniti perspektivi drug drugega, prepoznati težavo in skupaj najti pravično rešitev.

- Varno krmarjenje po družbenih omrežjih: Ocenjevanje verodostojnosti spletnih informacij in varnosti deljenja osebnih podatkov.

- Varčevanje za igračo/pripomoček: Primerjava različnih cen, postavljanje realnih ciljev, izogibanje impulzivnim nakupom.

- Raziskovanje nove kolesarske poti: Preučevanje zemljevida, ocenjevanje razdalj, izbira najlepše in najvarnejše poti ter upoštevanje prometa.

- Analiziranje motiva zlobneža iz knjige: Pozoren pogled na njihova dejanja, da bi ugotovili njihove motive in razmišljanje skozi alternativne perspektive. 

Kako naučiti otroke, da bodo kritični misleci 

Začnimo že zgodaj v otroštvu: Majhni otroci postavljajo veliko vprašanj, na katera včasih nimamo odgovorov. Namesto da rečemo: Tako je in pika, jaz sem tako rekla, jim raje razložimo stvari. Ko ne moremo odgovoriti na določena vprašanja, se lahko odzovemo na način: To je dobro vprašanje in tudi jaz želim vedeti odgovor! Bova skupaj pobrskala?

Prirojena radovednost otrokom pomaga izvedeti več o svetu in je ključna za njihov razvoj.
Prirojena radovednost otrokom pomaga izvedeti več o svetu in je ključna za njihov razvoj. FOTO: Shutterstock

Dajmo prednost utemeljenim pravilom pred slepo poslušnostjo: Študija psihologa Stanleyja Milgrama iz leta 1963 z naslovom Vedenjska študija poslušnosti je pokazala, da avtoritarna disciplina duši kritično razmišljanje. Izogibajte se uporabi stavka "Ker sem tako rekla". Spodbujajte otroke, da sprašujejo, razpravljajo in sodelujejo pri oblikovanju pravil, ter jim pomagajte razumeti razloge za pravila.

Spodbujajmo dejavnosti reševanja problemov: Spodbujajte svojega otroka k reševanju ugank, igranju strateških iger ali reševanju zapletenih problemov, da okrepi svoje analitične sposobnosti.

Spodbujajmo radovednost: Radovednost žene otroke k raziskovanju in spraševanju o svetu okoli sebe, spodbija predpostavke in vodi h globljemu razumevanju kompleksnih konceptov. 

Spodbujajmo odprtega duha (širše perspektive): Predlagajmo drugačna stališča, alternativne razlage ali rešitve težav. Spodbujajmo otroke k reševanju problemov na nove načine in povezovanju različnih idej iz drugih področij. Ohranjanje odprtega uma in prilagodljivega razmišljanja je bistvenega pomena pri spodbujanju kritičnega razmišljanja. 

Viri: PsychologyToday / VeryWellFamily 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855