Kdo sem in kam spadam?
Pogovori o prednikih in družinski zgodovini so za mlajše otroke lahko težke, saj je njihovo dojemanje preteklosti še zelo abstraktno, starejši pa običajno ne kažejo veliko zanimanja za tovrstne teme. Je pa pomembno, da otroci vedo, od kod izvira njihova družina in kako so se stvari dogajale v preprostejših časih. Eden od zelo privlačnih načinov, s katerim otroku lahko v vzbudimo zanimanje za rodoslovje, je ustvarjanje družinskega drevesa. Poleg tega, da gre za zelo kreativno dejavnost, se bo na ta način naučil o preteklih generacijah, ozadju in kulturi družine.
Kakšne so prednosti in koristi izdelovanja družinskega drevesa
Izdelovanje družinskega drevesa je več kot le zabavna aktivnost za hladnejše večere, saj ima za otroka številne koristi, in sicer:
→ gradnja identitete: izdelava družinskega drevesa spodbuja otroka k iskanju svojih korenin in gradnji temeljne identitete. Skozi aktivnost lahko izve od kod prihaja njegova babica ali pradedek, te informacije pa mu pomagajo spoznati, da je del nečesa večjega od sebe, mu dajejo občutek pripadnosti in občutek lastne vrednosti;
→ razvoj zanimanja za zgodovino: mnogim otrokom se zdi zgodovina dolgočasna, a ni nujno, da je tako, če jo predstavimo na zanimiv način. Ko otroci spoznajo svoje korenine in prednike, se lahko osebno povežejo z zgodovino na edinstven način. Na primer, če je bil praded otroka vojak v drugi svetovni vojni, bo ta na svojo preteklost in zgodovino gledal čisto drugače. Podobno lahko predstavimo zanimiva dejstva o različnih sorodnikih in njihovih poklicih. Na ta način družinsko drevo nenadoma oživi zgodovino in jo naredi bolj oprijemljivo;
→ povezovanje s sorodniki: z ustvarjanjem družinskega drevesa lahko otrok odkrije, da ima podobne osebnostne ali telesne značilnosti kot denimo njegov stric, bratranec, dedek … Takšno iskanje podobnosti s sorodniki pripomore k vzpostavljanju povezave med njimi, kar je eden od ključnih delov izpolnjujočega življenja;
→ višja samopodoba: ena od študij, ki so jo izvedli na Univerzi Emory leta 2010 je pokazala, da več kot otroci vedo o družinski zgodovini, višjo samopodobo imajo;
→ večja empatija in mentalna odpornost: poznavanje dogodkov (tudi tistih manj prijetnih ali tragičnih), s katerimi so se nekoč srečevali predniki, lahko da otroku pogum za soočanje z lastnimi izzivi in pomaga pri razvoju sočutja. To velja za primere, ko je v družini prisotna manj lepa preteklost, ki pa jo otroku lahko predstavimo letom primerno in predvsem takrat, ko to že lahko razume.

Kako se lotiti izdelave družinskega drevesa
Ni točno določenih pravil, kaj naj bi vključevalo družinsko drevo. Lahko je zelo preprosto ali zapleteno in dopolnjeno s številnimi podrobnostmi. Preprosto družinsko drevo lahko vključuje vašega otroka, vas in partnerja ter vajine starše, kar predstavlja tri generacije. Malce bolj zapleteno družinsko drevo pa lahko vključuje tudi brate, sestre, tete, strice, bratrance, sestrične in kar je še bolj zanimivo – generacije, ki segajo še dlje v preteklost. Za takšen pristop moramo sicer malce bolj pobrskati po družinski zgodovini. To pomeni zbiranje imen družinskih članov in krajev, kjer so živeli, njihovih poklicev, datumov rojstva in smrti. Če želite drevo še bolj popestriti, lahko dodate na posamezna polja tudi fotografije, saj bo tako drevo še bolj zaživelo. Nato ustvarite oris družinskega drevesa tako, da razporedite svoje prednike od najstarejših do najmlajših navzdol vse do vašega otroka. Vsak član družine je predstavljen z likom (npr. kvadrat ali krog) in povezan s črtami, ki predstavljajo odnose. Ko to storite, lahko dodate vse ostale informacije. Če je to smiselno, lahko v izdelavo vključite še ostale sorodnike, ki lahko dodajo svoje informacije in delijo svoje zgodbe. Pri mlajših otrocih lahko družinsko drevo ustvarimo v obliki preprostega drevesnega debla in krošnje, saj mu bo to bolj zanimivo in enostavno. Namig: brezplačne grafične predloge za izdelavo družinskega drevesa najdete na spletu.
Ob ustvarjanju lahko otroku pripovedujete zanimive zgodbe o njegovih prednikih in njihovem načinu življenju, ki je zelo drugačno od sedanjega. Lahko ga tudi peljete v mesto ali državo, od koder so ti prihajali – kar velja za tiste družine, ki izvirajo od drugod. Če še vedno hranite kak mali kos družinske dediščine (npr. nakit, pripomoček, oblačilo …), ga predstavite otroku. Čeprav se nam zdijo nekatere stvari same po sebi umevne, pa je otrokovo dojemanje preteklosti, načina življenja in pomembnih oseb drugačno od našega. Na ta način dobi dragocen vpogled v preteklost, bolje razume pojem družine in se nauči nekaj o sebi.
Viri: Parents / TheActiveFamily
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV