Bibaleze.si

Zdrave meje: česa ne smemo dovoliti staršem

S.B.

Družina in odnosi

0
23. 05. 2024 04.15

Zelo pomembno je, da se naučimo postavljati meje v vsakem našem odnosu, tudi v tistem, ki ga imamo kot odrasli s svojimi starši. Navajamo tri najpomembnejše omejitve, ki se jih je dobro držati.

Prepir

Odnos med odraslimi otroki in starši zna biti eden izmed bolj kompliciranih. Starši namreč mnogokrat ne sprejemajo dejstva, da so otroci odrasle, samostojne in zrele osebe in da so se formirali v nekoga, ki morda ni povsem po njihovih željah in pričakovanjih. Kot ljudje delamo napake, a prav je, da jih delamo sami in se iz njih kaj naučimo. 

Pri postavljanju meja je zato eden največjih izzivov ravno odnos med odraslo osebo in njegovimi starši. Postavljanje meja pa je nujen pogoj za vsak dober in zdrav medčloveški odnos. Meje do drugih nam omogočajo zadovoljevanje lastnih potreb in spoštovanje samega sebe. Nekateri ljudje imajo težave s postavljanjem jasnih meja, še posebej pa je to težko, ko gre za naše starše.

"V nekaterih družinah starši narekujejo, kakšen naj bo njihov odnos do odraslih otrok in vsiljujejo občutek obveznosti. Otroku razložijo, kaj pričakujejo od njega, ne da bi ga sploh vprašali, kaj si želi od odnosa," je za Psychology Today zapisala zakonska in družinska svetovalka Sarah Epstein.

Naravno je, da se bojimo, da bi lahko postavljena meja poškodovala naš odnos z mamo ali očetom in vplivala na celotno širšo družino. A govoriti o lastnih mejah je velik izziv, hkrati pa se psihologi strinjajo, da jih ne smemo preskočiti. Če želite harmoničen odnos s starši v odrasli dobi, so tri zelo pomembne meje, ki jih preprosto morate postaviti. 

PREBERI ŠE: Zakaj nekateri odrasli prekinejo stike z družino?

Fizični videz

Nekateri starši bodo brez zadržkov komentirali, če bodo opazili, da ste se zredili ali shujšali – ali pa bodo na glas analizirali vašo postavo. Praviloma pa ne smemo dovoliti komentarjev, ki se nanašajo na naše telo in pomembno je, da to staršem jasno povemo. 

Čeprav so ti komentarji običajno dobronamerni in izhajajo iz skrbi staršev za naše zdravje, so lahko zelo neprijetni, žaljivi in celo škodljivi. Povejte staršem, da ne želite govoriti o tem in spremenite temo. Če starši nadaljujejo svoje komentiranje, lahko rečete nekaj takega:

"Nočem več razpravljati o svojem telesu ali svojih prehranjevalnih navadah, a če ne moreš nehati, bom moral/a končati pogovor in oditi," svetujejo na portalu Huffpost.

Svojim staršem morate kot odrasle in zrele osebe postaviti jasne meje.
Svojim staršem morate kot odrasle in zrele osebe postaviti jasne meje.FOTO: Adobe Stock

Vaše finance

Seveda ni isto, če še vedno živite pod streho staršev ali ste kakorkoli finančno odvisni od njih, povsem nekaj drugega pa je, če ste se finančno osamosvojili. V tem primeru se starši res ne bi smeli vmešavati v vaše denarne odločitve. Svoje podatke o tem, koliko zaslužite in za kaj porabite, zadržite zase. 

Seveda so tovrstni pogovori zelo verjetno navdihnjeni z dobrimi nameni in skrbjo vaših staršev. Vaša mama in oče vam morata dati dober nasvet, saj sta njuni življenjski izkušnji preprosto bogatejši. Nikakor pa se ne spravljajte v situacijo, da jim boste morali pojasnjevati in utemeljevati svoje finančne odločitve. Starši bi morali odraslim otrokom omogočiti, da se učijo iz lastnih napak, hkrati pa jim pokazati, da zaupajo v svoje sposobnosti.

Svojim staršem kot odrasle in finančno neodvisne osebe ne rabite razlagati o svojih financah.
Svojim staršem kot odrasle in finančno neodvisne osebe ne rabite razlagati o svojih financah.FOTO: Shutterstock

Izbira poklica

Na žalost starši zelo pogosto poskušajo vplivati na svoje otroke v trenutku, ko se ti kot mladostniki odločajo za poklic. Včasih to počnejo nezavedno in ne tako očitno, včasih pa čisto odkrito pritiskajo na svoje potomce. Ko gre za izbiro naše poklicne poti, bo večina staršev ponudila kupe nezaželenih nasvetov, kar lahko ustvari ogromen pritisk in spodbudi zaskrbljenost glede prihodnosti.

Klinični psiholog Ryan Howes je povedal, da se v svoji praksi z bolniki pogosto srečuje z enim in istim vzorcem – starši svojim otrokom ponujajo neželene nasvete o številnih življenjskih temah, od kariere do ljubezni. "To lahko izhaja iz dobrih namenov ali njihove tesnobe ali pomanjkanja zaupanja v sposobnosti odraslega otroka. Ne glede na to, od kod prihajajo, bodo (taki nasveti) pogosto povzročili jezo ali hud bes odraslega otroka, kar je znak kršitve meje," opozarja Howes.

Zato bi se morali v takih situacijah opomniti, kako pomembno je, da se sami odločate – navsezadnje gre za vaše življenje, ne za njihovo. Starši morda mislijo, da vedno vedo, kaj je za nas najboljše, a resnica je, da le mi sami vemo, kaj nas resnično izpolnjuje. 

Poleg tega je pot, ki so jo izbrali vaši starši, morda delovala pri njih, ni pa nujno, da bo delovala pri vas. Vzemite si čas za dolg pogovor s starši in jim razložite, kaj vam leži na duši. To vam bo pomagalo bolje razumeti lastna čustva, a tudi postaviti potrebne meje v imenu boljšega bodočega odnosa s starši.

Vir: zena.net.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863