Bibaleze.si

'Dotik začnemo pogrešati takrat, ko ga ni več'

A.K.

Družina in odnosi

0
27. 08. 2021 16.24

Dotik je prva stvar, ki jo doživimo ob prihodu na ta svet. Prvi telesni stik in bližina matere obljubljata varnost in ljubezen ter se zapišeta globoko v nas. Tudi kasneje v življenju z dotikom iščemo sprejetost, tolažbo, potrditev, razumevanje in naklonjenost, zato je moč človeškega dotika tako zelo pomembna za vsakega izmed nas.

noseca

Moč dotika je zelo velika, ne glede na to, ali gre za bežen dotik neznanca, nežen in pomirjujoč dotik ljubljene osebe, spodbuden trepljaj po rami ali hiter poljub na lice. Telesni stik nam prebuja občutke varnosti, ljubljenosti, sprejetosti in pomirjenosti. Krepi naše vezi, zbližuje in zdravi. V samo enem nežnem stisku, dotiku ali objemu je skritih toliko dragocenih sporočil. »Vse bo v redu.« »Ponosna sem nate.« »S tabo sem, vedno. Lahko se zaneseš name.« »Ljubim te.« »Moj si.« »Želim te ob sebi, vedno in za vedno.« Ko smo deležni dotika ljubljene osebe, besede postanejo nepomembne, saj namesto njih spregovori naše telo. Počutimo se bližje drug drugemu, mirnejše, razumljene in ljubljene, kar so tudi temeljne potrebe vsakega izmed nas.

Dotik krepi naše vezi, zbližuje in zdravi.
Dotik krepi naše vezi, zbližuje in zdravi.FOTO: Shutterstock

Dotik začnemo pogrešati takrat, ko ga ni več

Dotik je torej bistven del človekovega izkustva in ni naključje, da se ob pomanjkanju stika – čustvenega ali telesnega – počutimo osamljene, neželene in žalostne. Tudi obdobje pandemije covida-19 nas je opomnilo, kako pomembno vlogo ima dotik za naše življenje in počutje. Zaradi omejevanja stikov je marsikdo trpel pomanjkanje človeške bližine in topline, kar je močno vplivalo na splošno počutje in pomanjkanje občutka pripadnosti. Lahko bi rekli, da je dotik najbolj samoumeven telesni stik, ki pa ga začnemo pogrešati šele takrat, ko ga ni več. Noben virtualni objem ne more nadomestiti pristne bližine sočloveka. V psihološkem smislu to imenujemo hrepenenje po dotiku, ki je v samem bistvu naša prva senzacija, ko se rodimo. 

Dotik je torej bistven del človekovega izkustva.
Dotik je torej bistven del človekovega izkustva.FOTO: Dreamstime

Dotik pripomore k srečnejšim in tesnejšim partnerskim odnosom

Znano je, da nežen dotik (tudi naključen) spodbudi imunski sistem, znižuje raven stresnih hormonov in sproža sproščanje vrste naravnih opiatov, ki delujejo proti bolečini. Je tudi močno in zelo pomembno sredstvo komunikacije, saj je prvi in hkrati tudi univerzalni jezik, ki se ga naučimo. Z njim vzpostavljamo, vzdržujemo in negujemo odnose in splošno dobro počutje. Dotik aktivira tudi vagusni živec, ki je tesno povezan z našim sočutjem. Raziskave tudi kažejo, da je stopnja fizičnega nasilja pri odraslih nižja, če so v otroštvu od staršev prejemali telesno naklonjenost. Po drugi strani pa je omejevanje telesnega stika povezano z fizično in verbalno agresijo. Dotik pripomore k srečnejšim in tesnejšim partnerskim odnosom, saj krepi občutek naklonjenosti in povečuje zadovoljstvo. Dotik opravičila doda toplino in iskrenost, skupaj z očesnim stikom pa pomaga pomiriti negativna čustva in vznemirjenost. 

Ne skoparite z ljubeznijo in objemite najdražje

V vsakem med nami je skrita potreba po bistvenem delu človeške izkušnje – dotiku. A naš zemljevid življenja močno vpliva na to, kako vidimo svet, kako čutimo in doživljamo druge in kaj potrebujemo, da izpolnimo svoje potrebe. Včasih je odpor do dotika samo odmev negativnih izkušenj v odnosu s starši – občutkov zavračanja, nepomembnosti, nezaželenosti. V tem primeru je koristno pobrskati po sebi in predelati vsa potlačena čustva, ki ne dovolijo pristne, čutne in iskrene človeške bližine. Ljudje se med seboj potrebujemo, tako je vedno bilo in tako bo, nenazadnje smo bitja odnosov. Ne skoparite z ljubeznijo in izražanjem naklonjenosti drugim ter objemite najdražje. To je največ, kar si ljudje lahko podarimo – ljubezen, varnost, sprejetost in občutek, da na svetu nismo sami. 

Dotik je bistven del človekovega izkustva.
Dotik je bistven del človekovega izkustva.FOTO: Shutterstock

Vir: HeySigmund 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863