V nedeljo, 2. decembra, bomo prižgali prvo svečko na adventnem venčku. Nato bomo prižigali vsako nedeljo do božiča po eno več, advent pa se bo letos zaključil s četrto adventno nedeljo, 23. decembra, dva dni pred božičem.
Tradicionalni venček je spleten iz zimzelenih vej, ki simbolizirajo življenje in Jezusov prihod. Sveče naj bi bile vijolične ali bele, saj vijolična barva predstavlja upanje in je tudi sicer najbolj značilna za adventni čas, venci pa naj bi bili narejeni brez dodatnega okrasja. Postopno prižiganje sveč vsako nedeljo v prostor prinaša vedno več svetlobe, simbolično pa pomeni rast dobrega.
Adventni venčki nekoč in danes ...
In letošnji trendi? Cvetličarka Danijela Cesar svetuje: "Izhajajte iz narave. Uporabljajte naravne materiale in gradite okoli njih. So pa to prazniki, med katerimi ne sme manjkati vsaj malo blišča, zato lahko venček okrasite tudi s kroglicami v barvi vašega stanovanja." Svojega - celo dva - je naredil tudi šestletnik. Izdelavo si poglejte v videu!
Adventne venčke naših bralcev si oglejte TUKAJ!
Najbolj domiselni adventni venčki ...
S prvim vencem je želel duhovnik razveseliti otroke v sirotišnici
Adventni venec se je kot okras in liturgični simbol adventnega časa v Sloveniji uveljavil v 80. letih 20. stoletja, prišel pa je od germanskih narodov. Po izročilu je prvi venec v prvi polovici 19. stoletja naredil evangeličanski duhovnik v Nemčiji za otroke v sirotišnici. Z njim je hotel med otroke prinesti upanje in veselje.
Njegov venec je bil sicer sestavljen iz lesenega kolesa in 19 rdečih sveč, ki so simbolizirale dneve v tednu, ter štirih belih za štiri adventne nedelje. Sčasoma so leseno kolo okrasili z vejami jelke, od sveč pa so se obdržale le še štiri.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV