
Ameriški strokovnjaki so v študijo vključili nekaj sto otrok, starih od pet do 12 let. Spoznali so, da se otroci odločajo za poklice, ki jim zagotovijo višjo plačo.
Ugotovili so, da 21 odstotkov petletnikov želi postati superheroj. Najpopularnejši poklic med predšolskimi otroci je tako superheroj, največ pa jih želi postati Superman. Samo tri od vprašanih deklic so odgovorile, da bodo kot velike princese, eden izmed otrok je želel postati Spuži Kvadratnik.
Šestletniki vseeno razmišljajo bolj realno: 15 odstotkov jih želi postati gasilec, ker menijo, da oni veliko zaslužijo. Enak odstotek petletnikov želi opravljati poklic policista. Seveda otroci tako razmišljajo, ker so v javnost prišle številke, da zaslužijo malo manj kot 40. 000 evrov letno. In ko otroci vidijo takšne številke, so presrečni. Zakaj? Iz perspektive predšolskih otrok policisti letno zaslužijo 25 evrov, odvetniki 51 evrov, profesionalni plesalci pa 144 evrov.
Starejši otroci so prepričani, da nekateri poklici prinesejo tudi višjo plačo, kar pa v realnem svetu niti ni tako. 11-letniki mislijo, da astronavti zaslužijo 316.000 evrov, dejansko pa le 76.000 evrov; pisci 184.000 evrov, dejansko 36.000 evrov; profesionalni plesalci 101.000 evrov, dejansko pa 34.000 evrov letno.

Tistim otrokom, ki upajo na veliki zaslužek, strokovnjaki priporočajo, da se odločijo za poklic športnika, hollywoodskega igralca, rock zvezdnika ali anesteziologa. Tiger Woods je namreč leta 2007 zaslužil okrog 87 milijonov evrov, David Beckham je podpisal pogodbo za 218 milijonov evrov in še in še bi lahko naštevali. Prav tako se lahko slavni tuji igralci pohvalijo z vrtoglavimi zneski na svojih bančnih računih.
Mladi imajo danes številne možnosti, tako da resnično lahko uresničijo svoje sanje o izbiri poklica, razen če še vedno v odraslem obdobju želijo postati superjunaki.
Posebno otroško mesto
V ljubljanskem BTC-ju je doma posebno otroško mesto Minicity. V njem otroci stopijo v čevlje odraslih in skozi igro na zabaven način spoznavajo različne poklice ter se učijo o svetu, ki jih obkroža. Malo mesto z majhno pekarno, bolnico, televizijskim studiem in 19. drugimi igralnimi enotami v podobi hišic, ki stojijo ob malih ulicah, spominja na čisto pravo mesto. V vsaki izmed hišic je ekipa strokovnjakov s področij pedagogike in psihologije v sodelovanju s 35 slovenskimi in tujimi podjetji ter z javnimi ustanovami razvila didaktične igre, zasnovane na način, da razvijajo miselne sposobnosti, domišljijo, spoznavne, socialne in čustvene kompetence otrok.

Ena izmed igralnih enot je tudi Televizijski studio, ki je nastal v sodelovanju s POP TV. V njem so kamera, mikrofon, luči in scenografska zasnova studia Slovenija ima talent. Na scenografiji oddaje Slovenija ima talent se otroci lahko preizkusijo v vlogi voditelja, v vlogi žirantov, v vlogi nastopajočih, kot snemalec poprimejo za kamero ali pa raziskujejo, kaj na televiziji dela tonski tehnik, video montažer, stilist in vizažist. Naloge so zasnovane tako, da razvijajo veščine javnega nastopanja in učinkovitega komuniciranja, hkrati pa krepijo otrokovo samozavest.

Kako se otroci počutijo v Minicityju?
Svoje odgovore so nam v obliki pisem zaupali četrtošolci.
''Na obisku v Minicityju se najbolj spomnim moderatorke Urške. Najboljša postaja mi je bila Slovenija ima talent.''
''Pri obisku Minicityja mi je bilo všeč vse, ampak trgovina (Hofer) je bila še najboljša postaja ever. Zelo mi je pa tudi všeč Slovenija ima talent. Moja sošolka (Maša) je bila zelo smešna. Ona je rojena šaljivka. Meni ni jasno, kako ste naredili tisto z zobotrebcem in poprom poskusu z vodo. V petek 100-odstotno pridem k vam. Resnično vam hvala!''
''Pri obisku Minicityja mi je najbolj ostala v spominu Slovenija ima talent, v kateri sem bila voditeljica. Smešna pa je bila sošolka, ki je rekla, zdaj pa ne bom naredila stoje, ampak bom malo smešna. Nato smo se ji smejali.''
''V Minicityju mi je bilo zelo všeč. Najbolj mi je bilo všeč Slovenija ima talent in trgovina (Hofer). Hvala, ker ste nam dali slike za domov in jo imam na steni, kjer sem jaz in moja prijateljica Taja. Všeč mi je bilo tudi drugo, a mi ni žal, da sem šla, ker je bilo zelo zabavno.''

Osvojite družinsko vstopnico!
Od 5. 4. 2016 do 12. 4. 2016 do 8. ure na spletnem portalu Bibaleze.si poteka nagradna igra Kaj bom, ko bom velik?. Vaša naloga je, da nam skupaj z osebnimi podatki (ime, priimek, naslov, telefonska številka) napišete, kaj si želi postati vaš otrok oz. kateri poklic ga veseli. Podatke in odgovore sprejemamo na elektronski naslov nagradnabiba.pop@pop-tv.si (zadeva: Kaj bom, ko bom velik?).
V nagradnem skladu so 4 družinske vstopnice za Minicity.
Imena nagrajencev bomo objavili na Facebooku Bibaleze.si 12. 4. 2016 po 15. uri.
Splošne pogoje nagradne igre si preberite TUKAJ.


