
Strokovnjaki so ugotovili, da 50 odstotkov malčkov raje gleda televizijo ali se igra, kot da poslušajo pravljico, ki jim jo berejo starši. Vzrok se skriva v tem, da imajo današnje mamice in očki preveč dela, po drugi strani pa so preleni, da bi malčke vpeljali v svet branja. Nekateri se celo izgovarjajo, da so preutrujeni, da bi najmlajšim družinskim članom brali. Za to se morajo vedno najti čas, volja in energija!
Tuji medij Daily Mail piše, da manj kot 64 odstotkov staršev pred spanjem otrokom, ki so mlajši od sedem let, prebere približno tri pravljice. Verjeli ali ne, pred leti je bilo takšnih staršev več kot 90 odstotkov.
Zakaj je koristno brati že dojenčkom?
Ne pozabite na pomembnost knjig, v katerih se skriva zakladnica besed. Čeprav boste imeli prve mesece občutek, da vas dojenček ne razume, kaj mu berete, bo vaš glas nanj deloval umirajoče. Zabavno se mu bo zdelo, če boste spreminjali ton glasu. Prvo branje ima velik vpliv na poznejši otrokov razvoj govora. Vaše besede si bo zapomnil, ponotranjil in jih bo pozneje z največjim navdušenjem uporabljal pri svojem pripovedovanju.
Predšolski otroci uživajo v pravljicah, popestrenih z velikimi, a podrobnimi ilustracijami. Zagotovo bodo že poskušali tudi zlogovati krajše besede. Zgodbe z elementom neresničnega, živali, ki govorijo, bodo navdihnile njihovo domišljijo. Poiščite jim takšne knjige, s pomočjo katerih se bodo naučili šteti, pisati, brati, ali pa takšne, ki jim bodo pomagale premagati čustvene ovire ob vstopu v šolo in spoznavanju novih prijateljev.

Učenci nižjih razredov osnovne šole naj si v knjižnici sposodijo knjige, v katerih je besedišče, ki ga poznajo, kajti tako se bodo lažje naučili brati. Nekatere založbe tudi ponujajo knjige različnih stopenj. Ko otrok osvoji prvo, lahko nadaljuje z zahtevnejšim branjem. Bralne navade jim lahko privzgojite tudi s pomočjo knjig, ki potešijo njihovo radovednost o kavbojih, nogometaših, resničnih princesah, gradovih, zgodovinsko pomembnih dogodkih ipd.
Nobena mamica ni popolna, prav vse delajo napake. Navajamo nekaj najpogostejših …