Bibaleze.si

Družinski izlet do slovenskega bisera

H.A.

Izleti in počitnice

2
07. 07. 2011 20.41

Kaja iz Ljubljane se je z družino na toplo in rahlo oblačno soboto odločila obiskati naš turistični biser – Bled. Čeprav se z družino tja odpravi pogosto, pa se v čudovito podobo jezerca in neokrnjeno naravo vedno znova in znova zaljubi.

Blejsko jezero

In vse to se skriva le 54 kilometrov od Ljubljane. Pot jih vodi po avtocesti mimo Kranja proti Naklemu, Radovljici, nato pa že sledimo znakom za Bled. Tiho čofotanje skrivnostno modrega jezera, okolica, ki kipi od zelenja, majhen otoček z romantično cerkvico, nad katerim se s pečine bohoti Blejski grad, v ozadju pa se v žarke sonca ujamejo vrhovi Alp. Je še kje lepši kotiček, da si spočijemo od sivih mestnih zidov, hrumenja avtomobilov in skrbi, ki nas pestijo vsak dan? Kaja se na Bled z družino redno vrača, pa čeprav le na sprehod ob jezeru.

Otroci si s tekanjem in občudovanjem narave napolnijo baterije, pa tudi za očka in mamica si stran od skrbi lahko v družbi najmlajših še vedno lahko privoščita romantičen sprehod okoli jezera. Vmes hranijo labode in račke, včasih na kopališču celo zaplavajo. Če mlajši korenjak omaga, s seboj vzamejo tricikel, ko pa jih noge ne držijo več, se brez pomisleka vkrcajo na turistični vlakec, ki se okrog jezera zapelje vsakih 45 minut, katerega cena je za odrasle tri evre, za otroke pa dva.

Jezero Bled
Jezero BledFOTO: Profimedia

Kaj bi Bled brez kremne rezine?

Kremno rezino si lahko privoščite v kavarni nasproti hotela. Najdete jih sicer v vsaki slaščičarni po Sloveniji, a le ena je prava. Izdelana po receptu Ištvana Lukačeviča – puhasta smetana in sladka rumena krema ujeta v dve plasti sladkega listnatega testa sladokusce razveseljuje že več desetletij. Recept je skrivnost, čeprav pravijo, da so pri pripravi kremne rezine resnično pomembne izkušnje. 

Po jezeru čolnič plava ...

Kaj nebesno modra voda skriva v svojih globinah? Po legendi o grajski vdovi Polikseni je v jezersko blato potopljen zvon, ki ga lahko ponoči še vedno slišimo, če le dobro prisluhnemo. Kako je prišel tja? Leta 1500 je bil gospodar Blejskega gradu mož, ki pa med podložniki ni bil priljubljen. Ko je v nepojasnjenih okoliščinah izginil, je njegova neutolažljiva vdova Poliksena iz grajskih skrinj zbrala vse srebro in zlato ter iz njega vlila zvonček za kapelico na otoku. 

Blejsko jezero
Blejsko jezeroFOTO: Shutterstock

Brodarjem ga na otok ni uspelo prepeljati, saj se je pretrgalo nebo, razbesnela se je nevihta in potopila čoln z brodarji ter zvonom. Ta ob viharnih nočeh še vedno cinglja iz globin. Poliksena pa je nato prodala grad in odšla v samostan v Rim. Papež, ki mu je prišla na ušesa žalostna zgodba, pa je ulil nov zvon in ga poslal na otrok. Kaja z družino na Bledu sicer ne ostane do poznih ur, prepričana pa je, da bi ga otroci prav razločno slišali, če bi v svojem navalu energije lahko prisluhnili za sekundico ali dve.

To je sicer legenda, a tudi če na jezero pogledamo z realnimi očmi, ni njegova pojava nič manj čarobna. Blejsko jezero je po izvoru tektonsko, večjih pritokov nima, napaja ga le nekaj studencev. Največja globina je 30,6 metra, dolgo je 2120 in široko 1380 metrov. Ker se poleti na površini ogreje tudi do 25 C, je primerno za kopanje, še celo jeseni je s svojimi 18 C primeren za tiste z bolj trdo kožo, v hladnejših zimah pa površina zamrzne. Če imate raje bazene s toplo vodo, se lahko v termalni vodi okopate tudi v bližnjih hotelih.

Blejska kremšnita
Blejska kremšnitaFOTO: Dreamstime

Otoček, na njem pa cerkvica

Na otok se lahko zapeljete s tradicionalnim čolnom – pletno, vožnja do otoka in nazaj, postojanke pa vas čakajo v Zdraviliškem parku, pred hotelom Park, na Mlinem in v veslaškem centru. Na otočku si boste privoščili polurni postanek, se vmes povzpeli po kamnitih stopnicah na cerkvico Marijinega vnebovzetja, tam pa najdete še proštijo in mežnarijo. . Otoček pa ima tudi svoj vodnjak, urejen leta 1888, v spomin mladi princesi. Pitna voda se vanj steka iz naravnega izvira. Posebna znamenitost je zvon želja, kjer boste verjetno z veseljem tako odrasli kot vaši malčki potegnili za vrvico in si na tihem zaželeli tistega, kar v tistem trenutku najbolj potrebujete. Morda se pa končno le uresniči ...

Gor na grad!

Gradiček, ki se nahaja na 130 metrov visoki skali nad blejskim jezerom, je po pisnih virih najstarejši grad na Slovenskem. Do njega lahko pridete peš ali z avtomobilom, saj vas tam čaka brezplačno parkirišče. Kot castellum Veldes, kot so Bledu rekli v nemščini, je omenjen že leta 1011. Z razglednih teras lahko vaše oko ujame gorate Karavanke in Alpe, pred vami pa sta kot na dlani Lesce in Radovljica. Odrasli bodo za vstopnino na grad odšteli osem evrov, otroci pa tri in pol. 

Sredi gradu je odprto dvorišče, sredi katerega stoji v živo skalo vklesan vodnjak, okrog katerega so razporejene grajske stavbe, ob zgornjem dvorišču je tudi kapela iz 16. stoletja. V baročnem delu se nahaja muzej, v katerem lahko spoznate zgodovino Bleda vse od njegovih prvih naseljencev, ogledate si lahko tudi grajsko tiskarno, grajsko klet, v viteški dvorani si lahko ogledate dokumentarne filme o Bledu.

In ko se po dolgem dnevu, sprehodu v objemu hladnega vetriča, ki pihlja okrog jezera, znova podate domov, vas Bled še kar vabi, da ostanete. Na gladini se bleščijo odsevi luči, obsedite lahko na klopici in si poveste še besedico ali dve, medtem ko malčke že premaga spanec. A vse do naslednjič vas bo jezerce čakalo. Kot skriti kotiček pred svetom, kjer ste le še narava in vi, ko se čas ustavi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855