O tem, kaj festival 'Igraj se z mano' ponuja, kakšne delavnice bodo potekale, kakšne predstave si bodo lahko obiskovalci ogledali in komu je sploh namenjen, smo se pogovarjali s koordinatorko mednarodnega festivala in festivalskega leta 'Igraj se z mano' Tino Verbič.

Kaj pomeni Festivalsko leto oz. kakšni dogodki se letos obetajo in zakaj? Kaj je cilj le-tega?
Mednarodno festivalsko leto, ki poteka pod okriljem Zavoda za usposabljanje Janeza Levca in Društva za kulturo inkluzije, je niz dogodkov, katerih cilj je doseči aktivno vključevanje otrok, mladostnikov in odraslih oseb s posebnimi potrebami v širšo družbo. Glavnih dogodkov je pet, največji je ravno Mednarodni festival 'Igraj se z mano', ki vsako leto poteka zadnji teden v maju. Sledijo Mednarodni športno družabni dogodek 'Igraj se z mano', Mednarodni likovni natečaj 'Igraj se z mano', Mednarodni likovno kulturni dogodek 'Igraj se z mano' in Mednarodna potujoča razstava 'Igraj se z mano', ki vsako leto obiskuje številne kraje po Sloveniji in tudi zunaj naših meja ter skupaj s spremljajočimi aktivnostmi širi idejo o inkluziji.

Kdaj in kje se bo odvijal 5. mednarodni festival 'Igraj se z mano'?
5. mednarodni festival 'Igraj se z mano' se letos predstavlja v vsebinsko in prostorsko še bogatejši različici. V Ljubljani bo med 24. in 27. 5. tudi tokrat potekal na Prešernovem trgu in njegovi neposredni bližini, in sicer od 9. do 14. ure, v petek pa tudi od 16. do 21. ure. 25. 5. in 26. 5. bo festival potekal tudi na Trgu Svobode v Mariboru, letos pa bo prvič obiskal tudi dve povsem novi lokaciji in sicer Muto (26. 5.), ki pokriva Koroško, ter Jesenice (27. 5.), ki pokrivajo Gorenjsko.
Kaj je vodilno načelo dogodkov festivala?
Kot je zgovorno že ime festivala, 'Igraj se z mano', želimo obiskovalce povabiti k druženju, skupni dejavnosti in povezovanju oseb s posebnimi potrebami z večinsko populacijo prek igre, ki ponuja najbolj spontani način medsebojne komunikacije.
Kdo je vodja projekta oz. kdo je pobudnik te ideje?
Vodja festivala, ki je hkrati tudi njegov idejni oče, je Boštjan Kotnik, zaposlen kot vodja projektov v Zavodu za usposabljanje Janeza Levca. Goreč zagovornik inkluzije in doživljajske pedagogike je obe ideji povezal v celoto in nastal je festival, ki se v našem prostoru pojavlja kot unikum.
Kdo sodeluje pri projektu?
V sklopu festivala sodeluje več kot 200 institucij oz. organizacij iz vse Slovenije in tujine, ki so v svojem bistvu bodisi povezane s področjem posebnih potreb ali pa si zaželijo aktivnega druženja z nami. Izredno pomemben pečat festivalu vsako leto pustijo tudi prostovoljci; letos bo festival popestrilo okrog 250 slovenskih prostovoljcev, obiskali pa nas bodo tudi mednarodni z vseh koncev sveta, približno 1000 mentorjev in strokovnjakov, približno 10.000 aktivnih otrok in mladostnikov ter še večja množica obiskovalcev …

Kaj festival ponuja obiskovalcem?
Obiskovalcem ponujamo obilo pozitivne energije, pristnih nasmeškov in iskrenih obrazov. Stremimo k vključevanju otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami v širšo družbo na način, da obema skupinama prek igre ponudimo možnost interakcije. Ravno z igro se namreč brišejo tudi najgloblje meje med nami.
Obiskovalci si bodo lahko brezplačno ogledali plesne, glasbene in druge nastope na odrih na vseh prej naštetih lokacijah ali pa se prepustili domišljiji ob ogledu gledaliških, lutkovnih in drugih predstav. Prav tako se bodo lahko sproščali na več kot 20 različnih delavnicah, ki bodo dnevno potekale na festivalskih prizoriščih.

Obljubljamo, da bo prav vsak obiskovalcev med ponujenimi delavnicami našel tudi takšno zase. Tako bodo lahko na platno izlili svojo likovno nadarjenost, se družili ob igranju namiznih iger, izdelovali punčke iz cunj, ustvarjali magnete, se poizkusili v jogi smeha in se poigrali s prilagojenimi igračami itd. Na delavnici 'Zabavna matematika' pa bodo ugotavljali, da je ta predmet, med šolarji pogosto osovražen, lahko prav prijeten.
Kaj bodo obiskovalci počeli na eni izmed mnogih delavnic?
Obiskovalci se bodo lahko med drugim udeležili tudi delavnice, ki jo organizira DZC Janeza Levca, kateri bo zainteresiranim pokazal postopek izdelave filca in njegovo uporabnost. Udeleženci se bodo nato tudi sami preizkusili v česanju naravne volne in vseh drugih potrebnih postopkih za izdelavo filca.
Komu je festival namenjen?
Festival je večinoma posvečen vsem, predvsem pa otrokom in mladostnikom, še posebej tistim s posebnimi potrebami, saj nas vodi želja, da se družba prek sproščenega druženja približa vsem nam »drugačnim«, hkrati želimo dokazati ostalim, da znotraj sebe vsi čustvujemo enako, ne ozirajoč se na morebitne razlike, ki se kažejo med nami.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV