Tisti malo starejši poznajo Gledališče Glej kot eno najstarejših alternativnih in neodvisnih gledališč z območja nekdanje Jugoslavije, ki je bilo od nekdaj drugačno, sveže. V Gleju pravijo, da so takšno gledališče, ki si „upa biti tista napaka v umetnosti, zaradi katere umetnost postane duhovni užitek“. Njihova vrata so odprta prav vsem idejam, si pa zelo prizadevajo biti drugačni, zato vedno uberejo nov, svež pristop. Njihova podoba je minimalistična in anti-dizajnerska, pravijo in poudarjajo, da zavračajo fotografijo in barve ter dajejo prednost tipografiji.
V gledališče tudi z dojenčkom!
Mali Glej je stalni programski sklop Gleja, ki letos poteka že 11. leto zapored. Pobuda je prišla s strani ustvarjalcev otroških predstav. V Gleju so jim prisluhnili in posebej za njih ustanovili Mali Glej, katerega začetek je napovedala predstava Rdeča kapica. Pravijo, da se „ spoštovanje kulture in gledališča začne že pri najmlajših. Zato si prizadevamo prikupiti gledališče in kulturo celo dojenčkom. Predstave si tako ogledajo že nekajmesečni malčki. Vse skupaj pa je popolnoma nemoteče za ostale obiskovalce, saj v primeru, da njihovi najmlajši ne zdržijo več, zapustijo dvorano. Opažamo, da ti malčki vsakič dlje ostajajo v dvorani.“

Predstave, ki so v Malem Gleju trenutno aktualne, so O začarani skledi in žlici, Kako je Jaromir iskal srečo, Zajček Zdravnik, Sneguljčica, Moj dežnik je lahko balon in Rdeča Kapica. Načeloma so na sporedu vsako drugo soboto ob 11. uri, ko so vsi mali gledalci spočiti in pripravljeni za pravi dopoldanski užitek. V gledališču pravijo, da so zelo ponosni na vse predstave, saj so kakovostne in impresivne – tako estetko kot vsebinsko, izpostavljajo pa zadnjo produkcijo, to je predstava Kako je Jaromir iskal srečo, saj je bila uvrščena v tekmovalni del letošnjega Festivala lutkovnih ustvarjalcev.
Mali Glej – vseslovensko gledališče
V Malem Gleju so doslej sodelovali s številnimi znanimi slovenskimi režiserji, kot so Silvan Omerzu, Saša Jovanovič, Ajda Rooss, Iztok Lovrič, in ustvarili predstave, ki še dan danes živijo in razveseljujejo otroke tako v Ljubljani kot na številnih drugih odrih po Sloveniji. Vsako leto pa z njimi obiščejo zamejske Slovence ter sodelujemo na znanih festivalih, kot so Pikin festival, Bobri, festival Lutkovnega gledališča Ljubljana, Kulturni bazar in Lunin Festival.
Gledališke delavnice za otroke
Gledališče je umetnost, ki je ni težko vzljubiti. V ta namen Glejevci skupaj z Zavodom Enostavno prijatelji organizirajo gledališke delavnice za otroke, ki so jih poimenovali Ustvarjamo in (se) igramo v gledališču. Na njih se otroci naučijo, kako ustvariti in uprizoriti gledališko igro, ki si jo zamislijo sami – to pomeni, da malčki postanejo igralci in se vživljajo v svoje domišljijske like, predstavo pa nato premierno odigrajo svojim staršem in prijateljem na pravem gledališkem odru. Seveda so oblečeni v prave kostume, postavljeni pa na pravo sceno – v Gleju pravijo, da je to najboljši način, kako otrokom približati gledališko igro, vzbuditi v njih veselje za igranje in jim omogočiti edinstveno gledališko izkušnjo.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV