Bibaleze.si

FOTO: Ste za noro dogodivščino v zraku?

Nikolina Koljanin

Idejnica

0
14. 10. 2011 07.57

Če ste v družini vsi v en glas vzkliknili: ''Ja!'', potem napolnite pohodniški nahrbtnik z malico in pijačo ter se z vzpenjačo odpeljite na Pohorje. Imeli boste osupljiv pogled na Maribor, gozd in adrenalinski kolesarski park.

Z vzpenjačo na Pohorje ...

Družina iz Ljubljane nam je poslala pismo, v katerem je zapisala, da so se pred kratkim odločili za poseben izlet. S pohorsko vzpenjačo so kar ''poleteli'' s 328 m nadmorske višine na 1042 m.

Družinske predpriprave

Najmlajši je seveda že en dan prej vse želel vedeti o Pohorju, tako so se skupaj usedli pred računalnik, si ogledali fotografije pogorja in pobrskali informacije o njem. Ugotovili so, da leži v severozahodni Sloveniji in da tam rastejo predvsem iglasti gozdovi. Tudi starša sta obnovila svoje znanje geografije, saj sta oba pozabila, da je osrednji del Pohorja planota z mnogimi barji, okrog pa ležijo Žigartov vrh, Klopni vrh, Rogla in Veliki vrh, zahodni del je kopasto sleme med Mislinjsko grapo, Roglo in Planiko. Na severu pa se razteza Ribniško-Lovrenško podolje, mnogi pa pravijo, da so najlepše Podpohorske gorice, kjer so številni sadovnjaki in vinogradi. Malček je želel vedeti še in še … Prebrali so tudi, da potoki v času obilnih padavin na Pohorju prestopijo bregove. In za konec ga je zanimalo, kako bo sploh prispel na vrh Pohorja. In ko je zaslišal besedo vzpenjača, se je spomnil, da je to tirnično vozilo, ki ''leti'' po zraku in te od vznožja pripelje na vrh. Od navdušenja je zvečer komaj zaspal, saj je ves čas razmišljal o tem, kako bo letel tako visoko kot ptica …

Zjutraj so si pripravili nahrbtnik z malico in se odpeljali proti Mariboru, vmes so se se seveda morali ustaviti in kupiti najboljše krofe na svetu.

Z vzpenjačo na Pohorje ...
Z vzpenjačo na Pohorje ... FOTO: osebni arhiv
Poletimo!

Avto so pustili ob vznožju Pohorja na brezplačnem parkirišču in odšli kupit karte. Za dve povratni odrasli vozovnici za vožnjo s krožno kabinsko žičnico so odšteli 20 evrov, za otroško povratno pa 8 evrov. V bližini prodajnega okenca je vsem na ogled gondola, s katero so se prevažali v starih časih. Povzpeli so se po visokih stopnicah, vtaknili vstopnico v aparat (starša je ta sistem spomnil na mnoge po svetu urejene železniške postaje) in že so mimo njih švigale rdeče kabine. Na nekaterih je pisalo, da so za kolesarje, na drugih, da so za potnike. Skupaj še z eno družino so se usedli in poleteli v višave, na vrh Pohorja. In ker sta bila v kabini kar dva malčka, ki sta bila navdušena nad majhnimi hišami in ljudmi, ki so se odločili, da Pohorje osvojijo peš, je bilo vzdušje zelo veselo. Kljub temu so upoštevali pravila, ki so bila napisana na vratih – niso odpirali oken, skakali ali se sprehajali, ampak so sedeli in občudovali fantastičen razgled na Maribor. Mahali so drugim gondolam, potnikom, ki so se spuščali s Pohorja. Najbolj navdušena pa sta bila očka, ki sta strmela v kolesarje, ki so vratolomno skakali po hribih, jamah, vejah, klopcah, potkah … in dirkali z neverjetno hitrostjo navzdol. Na Pohorju so namreč uredili tudi adrenalinski park in več kot očitno je bilo, da so kolesarji pripravljeni poskusiti to noro dogodivščino. Neverjetna izkušnja v zraku se je za družini končala po šestih minutah in pol.

Na vrhu sta oba dečka kar stekla na igrala, medtem ko sta mamici, ki sta se med vožnjo spoprijateljili, pripravili hitro malico. Nato so se sprehodili malo naokrog in odkrili pravo pravljično vasico, kjer naj bi bil doma škrat Bolfenk. Tam ni bilo nikogar, tako niso mogli vstopiti v njo.

Niso se nameravali lotiti pravega pohodniškega izleta, odločili so se za sproščujoč sprehod v naravi, opazovali so travnik, nabrali nekaj listja, da bodo doma ustvarjali, in prešerno prepevali. Od daleč so opazovali tudi cerkev sv. Areha, po katerem je planinska ravnina tudi dobila ime – Areh. Po nekaterih podatkih naj bi se prvič omenjala že daljnega leta 1545, današnjo podobo pa naj bi dobila med letoma 1650 in 1659. Družini sta sklenili, da se nekega dne odpravijo še od tu do Stare Glažute, ki je oddaljena 7 km.

Posloviti se od neokrnjene narave niti ni bilo tako težko, saj jih je čakal še en podvig – spust s pohorsko vzpenjačo … Navdušenje je bilo tako ogromno, kot pri prvi vožnji!

Družini sta si izmenjali telefonski številki in sklenili, da jeseni organizirata kostanjev piknik, na katerega povabita še babici in dedka.

Na Pohorju – daleč od mestnega vrveža, v objemu neokrnjene narave ...
Na Pohorju – daleč od mestnega vrveža, v objemu neokrnjene narave ...FOTO: iStockphoto

Dragi starši!

Če radi fotografirate in beležite utrinke, bomo veseli, če boste svoje doživetje z izleta ali počitnic delili z nami. Zapišite, kaj vse ste si ogledali, kaj družinam priporočate, svetujete, na kaj naj bodo pazljivi in podobno. Opis nam skupaj s fotoutrinki pošljite na elektronski naslov bibaleze@pop-tv.si s pripisom Kam na izlet.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863