Bibaleze.si

Kako izvirno izrezljamo bučo?

Vesna Meško

Idejnica

3
28. 10. 2014 08.36

Vas je kdaj zanimalo, kako umetniki izrezljajo iz buč najrazličnejše motive in vzorce? Bi se želeli tega naučiti tudi sami? Morda vam bo uspelo z navodili Matjaža Erkerja.

Profesionalno izrezovanje buč

 

Matjaž Erker
Matjaž Erker FOTO: osebni arhiv
Matjaž Erker je rezljalec buč, ki se s tovrstno umetnostjo  ukvarja za hobi. "Sprva sem rezljal buče iz veselja, brez vzorcev – na primer trikotne oči in nos ter cik-cak usta (klasičen strahec). Ko pa sem odkril spletne strani z navodili za rezljanje buč z različnimi vzorci in motivi, pa sem se začel z rezljanjem ukvarjati umetniško," je povedal Matjaž in dodal, da vaja dela mojstra. Zaupal nam je, da bučo običajno izrezlja v eni do dveh urah. "Odvisno je od zahtevnosti vzorca. Lotevam se namreč težjih vzorcev s tanjšimi stenami. Pri nosorogu, na primer, so linije izredno tanke in je potrebno paziti, da se ne odlomi kakšen košček."

Matjaž je Bibaleze.si zaupal vse, kar moramo vedeti, da se umetniškega rezljanja lotimo tudi sami.

Pribor za rezljanje buč

Nožek

Pribor za izrezovanje priredimo iz navadnih nožev za rezanje sadja in zelenjave. Noži naj bodo tanki in brez nazobčanega rezila. Nož z namiznim kolutnim brusilnikom stanjšamo na debelino treh do štirih milimetrov. Pri tem pazimo, da material, ki ga brusimo, ne pregori in ga sproti hladimo s pomakanjem v hladno vodo. Na koncu naredimo še rezilo, za katerega pa ni potrebno, da je ostro. Tako je lažje izdelati preproste in najtežje vzorce.

Nožek
Nožek FOTO: osebni arhiv
Bucika s topo plastično glavico ali indigo papir in vzorčna predloga

Poleg nožka je potrebno tudi šilo oziroma malo večje bucike s topo plastično glavico in navadne bucike za pritrditev vzorčne predloge na bučo. Druga možnost je, da si vzorec prenesete s pomočjo indigo papirja.

Žlica ali majhna zajemalka

Za čiščenje semen iz buč je najboljša stara jedilna žlica ali zajemalka z močnim vratom, da se ne zlomi med delom. Nekatere buče (predvsem oljarice) imajo izredno trdo meso, ki se ga čvrsto držijo semena.

Kakšno bučo izbrati?

Najboljše buče za čiščenje in rezljanje so svinjske buče ali halloween buče z belimi peškami. Imajo čvrsto, a mehko meso, ki se ga lahko lepo oblikuje. Čiščenje take buče ne predstavlja problema, kljub temu pa je potrebna potrpežljivost, da očistimo iz nje vse peške in vlakna ter primerno stanjšamo stene.

Najbolj trdovratne za čiščenje in rezljanje so buče oljarice s temnozelenimi peškami. Buče za rezljanje naj bodo rumeno oranžne, saj se bo linija vzorca videla veliko lepše. Zelene buče moramo pred rezljanjem posuti z moko ali smukcem, da se vidijo luknjice, po katerih gre vzorec. Izrezujemo čim bolj previdno, ker je bučno meso nekoliko krhko in se pri večjem pritisku lahko zlomi.

Rezljamo vedno od sredine vzorca navzven. Najprej izrežemo manjše dele ter šele potem večje – razen, če so večji deli na sredini vzorca. Če se kakšen košček odlomi, ga lahko fiksiramo nazaj z bucikami ali zobotrebci.

Vzorčna predloga – nosorog
Vzorčna predloga – nosorogFOTO: osebni arhiv
Postopek rezljanja 

- Najprej izrežemo pokrov oziroma zgornji del buče v obliki kroga z utorom. Če izrežemo spodnji del buče, moramo paziti, da bo lahko stala (bučam, ki zaradi svoje oblike ne morejo stati, izrežemo spodnji del. Izrezano bučo bomo v tem primeru poveznili čez svečo).

- Notranjost buče stanjšamo na dva do tri centimetra debeline oziroma jo očistimo semen in vlaken, da bomo lahko rezljali vzorce. Dimnik (luknjo) na vrhu buče (pri peclju) lahko naredimo prej ali po končanem izrezovanju.

- Vzorčno predlogo pritrdimo z bucikami in začnemo s prerisovanjem vzorca na bučo.
Luknjice naredimo čim bolj skupaj, ker bodo potem lepše oblike. Predlogo lahko tudi pritrdimo na bučo skupaj z indigo papirjem in potem s kemičnim svinčnikom vlečemo po črtah vzorca.

- Z nožkom izrezujemo pravokotno na površino buče z gibi zapestja levo-desno proti sebi (pri žagici je tehnika izrezovanja gor-dol).

- Po končanem izrezovanju bučo očistimo vseh delčkov in počakamo, da se stemni. Za osvetlitev notranjosti buče uporabimo čajne svečke. Takšne buče se najlažje obdržijo na prostem, vendar največ tri do štiri dni. Če jo imate v stanovanju, se izrezljani vzorec na buči lahko popači zaradi suhega zraka v prostoru.

Problem preprosto rešimo tako, da bučo za dve do tri ure namočimo v vedro vode. Vzorec na buči bo spet tak, kot bi ga pravkar izrezljali. Obstajajo tudi posebni spreji, ki vsebujejo fungicide za preprečevanje plesni v notranjosti buče, vendar to življenjsko dobo buče podaljša le za kakšen teden.

"Vaja dela mojstra," pravi Matjaž.
"Vaja dela mojstra," pravi Matjaž.FOTO: osebni arhiv


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863