
O tem, kaj se skriva v Hiši eksperimentov in komu je namenjena, smo se pogovarjali z njenim ustanoviteljem Miho Kosom.
Kaj je Hiša eksperimentov in kaj je njeno poslanstvo? Kaj želite doseči z njo?
Ko sva z očetom Božom Kosom tuhtala, kakšno bi bilo ime tega centra, sva se domislila tega imena. Ne vem zakaj ljudje, ko slišijo ime Hiša eksperimentov, mislijo, da to ni resna inštitucija ... Moralo bi se glasiti Zavod za raziskavo, izobraževanja in vlaganja v promocijske aktivnosti znanosti. Če bi se tako imenovali, potem bi mislili, da je to za vso slovensko populacijo in ne samo za otroke. Ker smo se poimenovali Hiša eksperimentov, smo dajemo vtis, da je samo za otroke. Ni namenjena otrokom, ampak tudi njim!

Naše poslanstvo je, da z možnostmi, ljudmi, prostori, ki jih imamo, v najboljši veri, poskušamo promovirat veselje do učenja. Ljudi poskušamo prepričati, da se morajo vsak dan naučiti nekaj novega.
Koga vabi Hiša eksperimentov? Od katerega leta starosti jo lahko obiščejo otroci? Morajo biti v spremstvu staršev?
Ugotovili smo, da otroci začnejo sami eksperimentirati okrog petega leta, imeli pa smo tudi že mlajše obiskovalce. Tudi dvoletniki in triletniki uživajo, ko vidijo, kako so v Hiši eksperimentov srečni njihovi starši ... tako je izpolnjen tudi socialni vidik. Obisk Hiše eksperimentov je prijetno družinsko preživljanje prostega časa. Zelo zanimivo je opazovati otroke, ki svojim staršem razlagajo znanost. Z učiteljico in sošolci so že prej obiskali Hišo eksperimentov, nato pa so v soboto pripeljali s sabo tudi starše. Razlagajo eksperiment s svojega vidika, starši pa imajo, nasprotno, svoje izkušnje in ga lahko pojasnijo s svojega zornega kota ... Vzpostavijo zelo kakovostno komunikacijo.
Do 14. leta morajo otroci priti v spremstvu staršev.
Kdo so izvajalci eksperimentov, predavatelji v Hiši eksperimentov?
Ne vodimo od eksperimenta do eksperimenta. Ideja je, da se vsak uči na svoji koži in da vsak sam testira sebe, kar seveda zelo radi počnemo. Nihče ne stoji ob ''eksperimentu'' in ne govori, kaj morate narediti, kaj je pravilno in narobe. Zato so eksperimenti zgrajeni na varen način in ko obiskovalec preneha z njim, je že pripravljen na novega.
Zanimiv je eksperiment Čarobna palica.
Eden najbolj prvih in najpreprostejših eksperimentov je Čarobna palica. Zavedati se moramo, da med čarovnijami in znanostjo ni razlike, samo pri znanosti to čarovnijo lahko razložimo. Čarobno palico namreč daste na obe roki in z rokama počasi potujete, z eno proti drugi. Zanimivo je, da se bosta roki srečali pod eno točko, v kateri lahko palico podprete samo z eno roko. Ta točka je težišče. In tudi če mižite ali na eno roko daste gumijasto rokavico, na drugo pa svileno, se roki srečata pod težiščem. Zakaj je tako, boste izvedeli v Hiši eksperimentov.

Pri vsakem eksperimentu so tudi navodila, ki so napisana po stopnjah in z njimi se prodira globlje in globlje v znanost. Z branjem zaključijo, ko jih ne zanima več.
Božo Kos je dal Hiši eksperimentov poseben pečat s svojimi ilustracijami. Vsak eksperiment je humoristično ilustriran.
Po zidovih Hiše eksperimentov pa so tudi stripi oz. ilustracije, katerih tema je znanost.
V Hiši eksperimentov so tudi dogodivščine.
To so polurni znanstveni šovi z določeno temo. Poimenovali smo jih Plinologija, Zobologija, Mehurčkologija, Barvologija, Tlakologija, Spominologija, Jajčkologija ...
Pri Zobologiji spoznate, kako zdravo je jabolko, če se ga uporablja namesto zobne paste. Spoznali boste zobe različnih živali, ki še živijo in tudi tistih, ki so izumrle. Naučili se boste, kako je treba varovati sklenino in izvedli boste eksperimente, ki to dokazujejo. Pri tem ne boste uporabili zob, temveč jajčne lupinice.

Poimenovali smo jih ''Bliža znanosti se cesta, nje se ljubca! veseli''. Potujemo v manjše slovenske kraje. Pogoj, da jih obiščemo, je ta, da ima kraj samo eno osnovno šolo. V njem se zadržimo en dan, turneja traja pa približno tri dni. V vsakem kraju izvedemo tri dogodivščine, eno za učence, eno za učitelje in eno za krajane. Vse te aktivnosti so brezplačne, saj jih podpirajo različni sponzorji.
Prirejate tudi tekmovanja. V čem skupine tekmujejo?
Obstajata dve različni tekmovanji. Eno je Elastomobili za osnovnošolce, ki tekmujejo v izdelavi majhnega vozila, katerega poganja samo energija elastike. Pri vozilu lahko uporabijo le dve elastiki. V finalu ta vozila tekmujejo ... imenujemo jih Raztegnjenci in Zviteži, glede na način zvijanja elastike, zato imajo nekatera boljši pospešek in se dlje peljejo.
Srednješolci pa tekmujejo v drugačnih izzivih.
Obstajajo še mnoge druge dogodivščine za mlade.
To so Znanstveni Krneki, zanimiva so tudi predavanja Zakaj je moje delo hobi, prirejamo tudi Slad kolesarjenja … Ob petkih organiziramo tudi rojstnodnevne zabave za otroke in odrasle.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV