Bibaleze.si

Imate fantka in punčko, a samo eno sobo? Ni problema!

M.Mi.

Otroške sobe

0
14. 05. 2020 10.00

Tako drugačna, a hkrati zelo podobna. Skupaj se smejita, skupaj jokata, se igrata, na različne načine komunicirata in se kdaj pa kdaj tudi spreta. Bratec in sestrica. Imata različne potrebe, vsak svoj individuum, ki ju je potrebno harmonično združiti v skupni otroški sobi in to nam dejansko lahko uspe brez večjih oblikovalskih posegov v prostor.

Otroško sobo za dečka in deklico lahko presonaliziramo predvsem z dodajanjem barv, izborom sobnega tekstila in dodatkov.

Sobivanje bratca in sestrice v eni otroški sobi je, kljub razliki med spoloma, lahko resnično zabavno, čeprav starše pri opremljanju njunega bivalnega kotička pogosto marsikaj skrbi. Kako bodo naprimer prostor sploh organizirali, bodo z izbiro in umeščanjem primerne opreme zadostili vsem otrokovim potrebam, bo prostor funkcionalen in najpomembneje, se bosta otroka v njem dobro počutila?

Del otroške sobe naj bo namenjen tudi skupnemu preživljanju prostega časa, kjer se bosta bratec in sestrica lahko skupaj igrala in kdaj pa kdaj tudi kakšno ušpičila.
Del otroške sobe naj bo namenjen tudi skupnemu preživljanju prostega časa, kjer se bosta bratec in sestrica lahko skupaj igrala in kdaj pa kdaj tudi kakšno ušpičila.FOTO: iStock

Opremljanje skupne sobe za bratca in sestrico ni tako zahteven oblikovalski izziv, kot bi sprva lahko mislili, vseeno pa je določene stvari priporočljivo upoštevati. Predstavljamo vam nekaj uporabnih napotkov. 

Preberite še: Tako bo vaš otrok še bolj motiviran 

Tako kot pri opremljanju sobe za dva bratca ali za dve sestrici, tudi pri mešanem paru potrebujemo enako sobno pohištvo. Ko govorimo o spalnem delu, lahko izberemo pograd ali dve ločeni postelji. Vse je odvisno od velikosti otroške sobe, starosti bratca in sestrice ter načina, kako zanju prilagoditi oziroma ločiti prostor. Podobno je s pisalnimi mizami, če jih že potrebujeta, in tudi z vsem pohištvom, ki je namenjeno shranjevanju.

Če sta vaša korenjaka šoloobvezna, smo TUKAJ razdelali tudi nekaj izredno domiselnih in funkcionalnih idej o prilagoditvi skupne otroške sobe. Kako jima lahko že s pravilnim umeščanjem pohištva sobo organiziramo tako, da bosta imela zagotovljen vsak svoj miren kotiček za nemoteno reševanje domačih nalog, a hkrati tudi skupno površino namenjeno igri in sprostitvi.

Otroško sobo za dečka in deklico lahko presonaliziramo predvsem z dodajanjem barv, izborom sobnega tekstila in dodatkov.
Otroško sobo za dečka in deklico lahko presonaliziramo predvsem z dodajanjem barv, izborom sobnega tekstila in dodatkov.FOTO: iStock

Preberite še: Kako šolarju zagotovimo funkcionalen delovni kotiček? 

Kakorkoli, temeljna razlika, ki jo moramo upoštevati pri opremljanju sobe za otroka ločenih spolov, je predvsem v barvni shemi in dodatkih. Z njimi namreč praktično in vizualno ločimo dekliški del od fantovskega. Za začetek je tako priporočljivo, da izberete osnovno barvo, ki bo prevladovala po prostoru. Vanjo bodo odete stene in strop ter tudi vsi glavni pohištveni elementi in lahko celo kakšni dodatki. Priporočamo nevtralne odtenke, saj slednji v prostoru dobro funkcionirajo ne glede na spol vašega otroka. Če bodo stene denimo bele in v enakem odtenku tudi celoten (ali vsaj v večini) nabor pohištva, boste imeli veliko bolj proste roke z umeščanjem barvitih dodatkov v prostor. Kot nevtralna kombinacija krasno funkcionirata tudi bela in siva ali bela v kombinaciji s pohištvom v naravni barvi lesa. K belo-sivi osnovni barvni kombinaciji se čudovito podata rumen in turkizen odtenek, ki sta kot nalašč barvna predstavnika za vsakega od spolov. Če je vašemu sinu turkizna denimo všeč, a hčerki ne rumena, jo lahko nadomestite tudi z oranžno, rožnato ali vijolično barvo. Pri personalizaciji dečkovega dela sobe lahko poleg turkizne posežete tudi po raznovrstnih modrih, temno sivih ali zelenih odtenkih. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Najbolj opazna razlika, ki bo vizualno opomnila, da otroška sobica pripada fantku in punčki in ne dvema fantoma ali dvema puncama, je izbira dodatkov. Pohištvo lahko ločimo že tako, da preprosto le zamenjamo držala za odpiranje omar ali ročaje predalnikov. Punčki namenimo takšne v obliki krone, srčkov ali rožic v izbranih barvah, fantku pa recimo v obliki živali, avtomobilov ali kakšne geometrijske like v fantovskih odtenkih. Smiselno je, da si izbrani barvi za vsakega od otrok sledita, torej, če smo izbrali turkizno za fantka in rožnato za punčko, to prilagodimo izbiri dodatkov. Enako kot z ročaji za omare lahko storimo tudi s kljukicami za obešanje, namiznimi lučkami in stoli za pisalno mizo. Kar se tiče sobnega tekstila lahko denimo posteljnino izberemo v nevtralnih tonih in z barvani poudarimo le izbrane dodatke, kot so okrasne blazine ali odeje. Če pa bi radi še bolj popestrili njuna kotička, posezite še po barvni posteljnini. Vsak svoj kotiček lahko zaznamujeta tudi otroka sama, in sicer tako, da narišeta vsak svojo umetnino ali na risalni list napišeta in okrasita svoje ime, ki ga nato uokvirimo in izobesimo nad posteljno vzglavje vsakega od otrok ali pa z njima kako drugače označimo njun prostor.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855