Bibaleze.si

Kaša, radost naša

Helena Adamič

Vse o prehrani

1
04. 12. 2010 06.12

Ko vaš dojenček dopolni šest mesecev, za rast in razvoj potrebuje več hranilnih snovi. Kaše predstavljajo neprecenljiv vir ogljikovih hidratov, beljakovin rastlinskega izvora, vitaminov in mineralov.

Lahko so redke, goste, z mlekom ali brez, kot glavna jed ali priloga, a vedno izvrstne in zdrave.
Lahko so redke, goste, z mlekom ali brez, kot glavna jed ali priloga, a vedno izvrstne in zdrave.
Lahko so redke, goste, z mlekom ali brez, kot glavna jed ali priloga, a vedno izvrstne in zdrave.FOTO: iStockphoto

Žita in izdelki iz njih so bogati s snovmi, potrebnimi za zdravo rast ter predstavljajo dobrodošel in koristen del otroškega jedilnika. Najbolje je, da za prehrano otroka izberete kašo, ki je kar najbolj neoporečno pridelana, po možnosti iz ekološke pridelave, saj se v taki ohrani biološka hranilna vrednost.

Zdrave in dobre

Kaše vsebujejo kompleksne ogljikove hidrate, ki malčke oskrbijo z veliko energije, vitamine skupine B, ki so za razvoj živčnega sistema nujno pomembne, maščobe, mikroelemente in prehranske vlaknine. Različne vrste kaše imajo na črevesje različne učinke. Kaše iz mletega zrnja prekrijejo sluznico želodca, ki jih tako lažje prebavi in vsrka hranilne snovi, celo zrnje pa bolje vpliva na prebavo. Z njihovo pripravo lahko eksperimentirate, lahko jih pripravite na mleku ali vodi, bolj redke ali goste, kasneje pa kot samostojno jed ali prilogo.

Kako začeti?

Ko kašo na jedilnik vašega sončka uvrščate prvič, je priporočljivo, da ga hranite hkrati le z eno vrsto, saj tako lažje nadzorujete pojav morebitnih alergijskih reakcij. Na otroški jedilnik lahko najprej uvrstite riževe, ajdove in koruzne, ki imajo visoko hranilno vrednost, se lahko kuhajo in ne vsebujejo glutena - beljakovine, ki pri dojenčkih lahko izzove alergijske reakcije. Zlasti riž je za prehrano otrok zelo primeren, saj pri večini otrok ne povzroča alergij.

V zrnju se skriva bogastvo hranil, ki vplivajo tudi na razvoj vaših malčkov.
V zrnju se skriva bogastvo hranil, ki vplivajo tudi na razvoj vaših malčkov. FOTO: iStockphoto

Vsaj do prvega leta starosti za pripravo kašic kravjega mleka ne uporabljajte; tudi kasneje ga veliko otrok slabo prenaša. Pripravljajte jih z materinim mlekom ali prilagojenim mlekom, če ga pripravljene kašice nimajo že dodanega. Mleko da kaši okus in gostoto, ki je je malček že vajen. Prvi obrok naj bo redek, žlička ali dve na dan, čez teden ali dva pa lahko obrok zvečate na normalno količino, od 100 do 150 gramov. Ko se prepričate, da malček novo hrano dobro prenaša, jo lahko pripravite v gostejši obliki. Pri tem vedno upoštevajte navodila za pripravo izdelka.

Po dopolnjenem desetem mesecu starosti lahko poskusite z ovseno, proseno in zdrobovo kašo – te vsebujejo gluten. Na jedilnik lahko vključite kaše z velikimi zrni, ajdovo ali ječmenovo, saj vsebujeta veliko železa, kalija, magnezija in nasičenih maščobnih kislin. Še bolj okusne bodo, če jim dodamo malo sadja, ki ga dojenček v tem obdobju že lahko je. Kasneje pa lahko za še boljši okus in razvajanje malih brbončic dodate med, oreščke ali čokolado. Lahko se zgodi, da je vaš malček alergičen na kravje mleko in zanj so pač primerne kašice, ki ga ne vsebujejo. Primanjkljaj beljakovin boste tako morali nadomestiti s čim drugim.

Različne vrste, različna sestava

Riževa kaša ima od vseh najmanj mineralnih snovi, a vsebuje veliko ogljikovih hidratov. Po kemični sestavi ima od vseh vrst kaše, poleg prosene in ovsene, ajdova največ beljakovin in skupaj z ječmenovo tudi največ vlaknin. Zdrobova in prosena imata veliko vitaminov skupine B in znižujeta holesterol, zato se ju uporablja tudi v prilagojeni prehrani. Koruzna vsebuje kalij, kalcij, vitamine skupine B in provitamin A in ima blagodejen učinek na črevesje. Ovsena je velik vir železa, magnezija, fosforja in rastlinskih maščob, blagodejno deluje na želodec, nadzoruje presnovo maščob in uravnava pravilno strjevanje krvi.

Pa dober tek s kašo na tisoč in en način.
Pa dober tek s kašo na tisoč in en način.FOTO: iStockphoto

Recept: koruzna kaša z banano
(po dopolnjenem osmem mesecu starosti)

3 jedilne žlice koruznega zdroba (za hitrejšo pripravo lahko uporabite instantni zdrob)
1 čajna žlička masla
1 dl mleka
1 dl vode
50 gramov banane

Koruzni zdrob prelijte s hladno vodo in postavite na štedilnik. Ko zavre, na majhnem ognju kuhajte, dokler se povsem ne zmehča. Kuhano in še toplo kašo pretlačite skozi cedilo ali pa jo gladko obdelajte v mešalniku. Nato ji dodajte vrelo mleko in še enkrat zavrite. Na koncu ji dodajte maslo in banano, ki ste jo prej z vilico zmečkali v pire.

Rožnata zdrobova kaša

50 gramov korenčka
1 jedilna žlica zdroba
kozarec mleka
sol in rjavi sladkor po okusu

Skuhajte zdrobovo kašo in ji dodajte korenčkov sok. Tega pripravite tako, da rdeč korenček temeljito umijete s ščetko, prelijete z vrelo vodo, nastrgajte, zopet prelijete z vrelo vodo in malce pretlačite. Maso položite v gazo, iztisnite sok in ga prestrezite. Dodajte ga malce ohlajeni kaši, dodajte še malo masla in takoj ponudite.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863