
Hišo otrok in umetnosti sta leta 2011 ustanovili Irena Rajh in Jelena Sitar z namenom, da privabita otroke, mladino in njihove starše. O tem, kaj vse se skriva pod eno streho, smo se pogovarjali z Rajhovo.
Predstave, polne spoštovanja
V tem mladinskem in kulturnem centru otrokom in njihovim staršem omogočajo, da predstave doživijo na intimen način, obenem pa spoznajo pomembnost timskega dela med odraslimi in njihovimi malčki. ''Hiša je eden redkih prostorov pri nas, kjer načrtno nastajajo predstave, na prvi pogled preproste in enostavne, a vendar polne senzibilnosti, odgovornosti in spoštovanja do najmlajših obiskovalcev, predstave, ki se ne ustrašijo gledalca, ampak z njim vzpostavijo umetniški dialog. Predstave, ki se odvijajo v otrokovem prijaznem in intimnem prostoru, kjer se luči ne ugasnejo prav do konca in so lutke tako blizu, da se jih lahko skoraj dotaknejo,'' pojasnjuje Irena Rajh.

''V otroški lutkovni skupini se otroci spoznavajo z različnimi tehnikami in lutkovnimi tehnologijami, sami izdelujejo lutke iz različnih materialov in spoznavajo osnovne animacije posameznih lutkovnih tehnik. Skupina sama oblikuje tekstovno predlogo na osnovi znane pravljice, pesmice ali lastne kratke zgodbe, izberejo primerno lutkovno tehniko in pripravijo krajšo lutkovno predstavo ...''
Vsako srečanje zaključijo z umetniškim dogodkom, natančneje z nastopom, likovnim izdelkom ali plesom, za novo leto, pusta in ob zaključku šolskega leta se otroci na ta način pokažejo obiskovalcem in svojim staršem. Z lutkovno predstavo se, recimo, predstavijo tudi na območnem in regionalnem srečanju lutkovnih skupin.

Čudoviti svet likovne umetnosti
Otroke od šestega leta Hiša otrok in umetnosti vabi v Mali slikarski atelje, kjer bodo prek igre z ustvarjanjem lastnih izdelkov potovali po svetu likovne umetnosti, začeli bodo v kameni dobi, obiskali stare kulture Egipta, Grčije, Kitajske in Japonske, pokukali v krščansko umetnost srednjega veka, renesanso, realizem, impresionizem … ''Pri tem spoznavajo razne likovne tehnike (mozaik, akvarel, vitraž, freska, kolaž, gvaš ...) in slikarske motive (figuro, portret, krajino, tihožitje …). Srečajo se z različnimi vejami likovne umetnosti (slikarstvom, kiparstvom, keramiko, oblikovanjem, grafiko in ilustracijo), prek monografij pa spoznajo nekatere ključne mojstre slovenske in svetovne likovne umetnosti.'' Irena Rajh dodaja, da se bodo otroci tako z lastnimi izkušnjami dotaknili zgodovine in razvoja človeške ustvarjalnosti, hkrati pa prebujali in razvijali svojo lastno.
Pod vodstvom Vesne Gabaj, profesorice likovne umetnosti in kiparke, otroci na keramičnih in kiparskih delavnicah spoznajo neskončne možnosti oblikovanja, ki jih ponuja glina, osnovne tehnike (kiparstvo, modeliranje, keramika, mozaik), kiparske teme (portret, mala figura, obla, plastika, relief) ...

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV