
Morda ste že sprejeli nekaj trdnih odločitev, ki še dandanes držijo, morda pa ste se vrnili na stara pota. Vzemimo naše zdravje v svoje roke in poskrbimo zanj z bolj zdravimi obroki. Kot starši nismo sami, zdrave prehranjevalne navade moramo privzgojiti tudi našim najmlajšim. Kaj bi želeli spremeniti in kje začeti? Če bi si radi življenje obogatili s polnimi okusi narave, si preberite nasvete Barbare Radojlovič, voditeljice delavnic za pripravo presne prehrane.

Najbolje je začeti s sveže iztisnjenimi sokovi, za začetek s sadnimi, nato z zelenjavnimi in zelenimi kašastimi sokovi. Za zajtrk predlagam sveže sadje, v zimskem času, ko tega ni na voljo veliko, pa lahko dodajamo super živila, kot so spirulina, ječmenova trava, pšenična trava, goji jagode in podobno. Glede priprave takšne hrane obstaja veliko receptov, tako za slane kot tudi sladke jedi, ki posnemajo tradicionalne kuhane recepte in so po okusu zelo domači in okusni ter tako ne ustvarjajo občutka, da smo na dieti. Vsakdo, ne glede na način prehranjevanja, lahko začne z dodajanjem svežih, neobdelanih sestavin na različne, zelo okusne načine.
Koliko časa zahteva priprava takšne hrane?
To je povsem odvisno od recepta. Tudi pri klasičnem pripravljanju hrane obstajajo lažji in težji recepti. Presni recepti vam lahko vzamejo pol ure, enostavno si pripravite smoothie, sadno solato, klasično solato, preliv, piškotke, sladoled. Če pa želite pripraviti jedi za sladokusce, jih lahko pripravljate tudi po uro ali več, odvisno koliko predpriprave recept zahteva. Če ste med tednom zelo zaposleni, si ob koncu tedna lahko vnaprej pripravite kruhke, piškotke, tortilje in marinirate zelenjavo.
Nekaterim se zdi izbira jedilnika izjemno omejena. Kaj bi jim svetovali?
Kupite si kakšno kuharsko knjigo ali enostavno pobrskajte po spletu. Zlasti v tujini jih je veliko, zadnje čase nastajajo tudi slovenska spletna mesta, kjer najdete ogromno nasvetov in receptov. Ko sem sama začela s takšnim načinom prehranjevanja, sem poiskala različne knjige, revije, bloge, mentorja in seveda odšla na kuharski tečaj. Na tak način sem se prepričala, da jedi pripravljam pravilno in dobila še večji zagon.
Najprej se je potrebno seznaniti s sestavinami in določenimi tehnikami priprave. Dobro je, da si priskrbite primerno literaturo. Navadno je literatura o presni in veganski prehrani tako motivacijska in pozitivna, da vas zlahka zasvoji in se ne morete ločiti od branja. Potem pa se organizirajte tako, da si vnaprej poiščete recepte, ki jih boste pripravljali med tednom. Napišete si seznam sestavin, ki jih boste potrebovali in začnite. Morda najprej z zajtrkom in ga nadomestite s sokovi, potem se lotite sladic, ki so zelo ljubke in okusne, nato pa z malico, ki lahko vključuje krekerje, hrustljave zelenjavne in sadne solate ... Nato lahko nadaljujete z zahtevnejšimi recepti za različne priložnosti ali za lastno razvajanje. Če boste jed na mizo postavili z največjo mero truda in brez vsakršnega obsojanja drugačnega načina prehrane, boste kmalu deležni pozornosti svojih najbližjih. Hrana rastlinskega izvora je polna barv in vibracij ter je zelo privlačna na oko.
Kako poskrbeti, da je sveža hrana vedno na voljo? Kako si lahko organiziramo njen nakup?
Načrtovanje in pripravljenost je ključnega pomena. Najprej iz hladilnika kuhinjskih omaric odstranite vsa škodljiva živila. Preuredite jo tako, da boste imeli na voljo dovolj zdravih živil, saj se lahko hitro zgodi, da vas lakota ujame nepripravljene, tako pa se vrnete k slabim prehranjevalnim navadam.
Sadje in zelenjavo kupujte sveže, navadno dvakrat na teden. Ostale sestavine, polnovredne žitarice, oreščke, semena, kalčke, hladna stiskana olja, sladila, super živila pa imejte vedno pri roki, da si boste lahko pripravljali obroke. Zame ima nakupovanje ekoloških sestavin poseben čar, saj se obenem tudi družim s ponudniki, pogovarjam o sestavinah in izvem veliko zanimivih stvari tako glede sestavin kot priprave jedi.
Predstavljamo vam še dva recepta, ob katerih bodo mali korenjaki od ugodja zagotovo zavijali z očmi.

Jagodni smoothie
2 srednje veliki banani
2 skodelici rastlinskega mleka (mandljevo mleko, lešnikovo mleko)
1 skodelica jagod (ali drugega jagodičevja)
2 jušni žlici sladila (datlji ali agavin sirup)
ščepec vanilije v prahu)
voda po potrebi
Sestavine zmešajte do gladke konsistence in postrezite v simpatičnih otroških posodicah za smoothie.
Čokoladna ganache torta z jagodami
Testo
1 skodelica mandljev
1 skodelica indijskih oreščkov
ščepec vanilije v prahu
2 jedilni žlici surovega kakava
2 jedilni žlici kakavovih zrn
¾ skodelice nasekljanih (izkoščičenih) datljev
3 jedilne žlice hladno stiskanega kokosovega olja
2 jedilni žlici agavinega sirupa
ščepec himalajske soli
filtrirana voda za gostoto
Masa
2 skodelici prej namočenih indijskih oreščkov (namočimo jih za tri ure)
1,5 skodelice čiste, filtrirane vode
1/3 skodelice sušenih kokosovih kosmičev
¾ skodelice surovega kakava v prahu
ščepec vanilije v prahu
ščepec himalajske soli
½ skodelice agavinega sirupa
1 skodelica tekočega hladno stiskanega kokosovega olja (v tekočem stanju)
1/3 skodelice tekočega kakavovega masla

Najprej v multipraktiku, ki ima rezilo »S«, na drobne koščke zmeljite indijske oreščke ter mandlje. Potem dodate vse ostale sestavine potrebne za testo in v multipraktiku mešate toliko časa, da testo postane lepljivo na otip. Ko je testo pripravljeno, ga položite v tortni okvir, velikosti dvaindvajset centimetrov, s premičnim dnom. S prsti testo potiskajte toliko časa, da pokrijete celotno dno okvirja. Debelina testa naj bo od 3 do 5 mm. Če je testo nekoliko lepljivo, si lahko pomagate z vodo in testo se bo lažje razmazalo.
Vse sestavine za maso, razen kokosovega olja in kakavovega masla, vlijte v močni mešalec in jih mešajte na največji hitrosti približno 5 minut. Med mešalnimi cikli lahko preverjate konsistenco in okus, po četrtem mešalnem ciklu pa bo masa postala popolnoma gladka. Ko je masa gladka, dodajte še kokosovo olje in še enkrat pritisnite na mešalni cikel, da se sestavine medsebojno pomešajo in združijo. Ko je masa pripravljena, jo vlijete v tortni okvir, v kateremu ste pripravili testo. Tortico položite v hladilnik ali zamrzovalnik za par ur, najbolje pa jo je pustiti v hladilniku čez noč. Ko je pripravljena, jo servirajte in dekorirajte z narezanimi jagodami ali z drugim sadjem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV