
A preden začnete mimoidočim mrkih obrazov postavljati diagnoze, ki jih nihče ne bo vzel resno, se oborožite z nekaj informacijami o folni kislini. Mi smo odgovore poiskali v knjigi Klausa Oberbeila Z vitamini do zdravja.

Običajno mislimo, da je folna kislina najpomembnejša za nosečnice in razvijajoči se plod, ki ga nosijo pod srcem. Ker je njihova potreba po tem vitaminu večja, jo morajo uživati v prehranskih dopolnilih, v naravni obliki pa se nahaja v surovi rastlinski hrani in tudi v jetrih, kjer jo živali kopičijo. Folna kislina, sicer eden od vitaminov skupine B, je rastlinski vitamin, ki ga največ najdemo v sveži listnati zelenjavi in solatah, a sveži, saj gre za občutljiv vitamin, ki ga hitro uničita svetloba, vročina in daljša hramba.
Vse do genske zasnove
Folna kislina je nadvse pomembna pri izgradnji rdečih krvničk, sodeluje pa tudi v pri nastajanju nukleinskih kislin, ki vsebujejo naše dedne zasnove. Pomembna je pri rasti, obnovi in izgradnji novih celic v našem telesu. Tesno je povezana s presnovo metionina, beljakovinske snovi, ki sodeluje pri presnovi v živčevju, pri tem pa nastajata serotonin in noradrenalin. Prvi je pomirjajoči hormon sreče, ki nas zvečer zaziblje v spanec, noradrenalin pa je dnevni hormon sreče, ki nas spodbuja, da se dobro znajdemo tudi v stresnih okoliščinah. Oba nastajata s pomočjo folne kisline, v mehurčkih, imenovanih veziklih, ki se zberejo okrog živčnih celic.
Ta pomemben vitamin se nahaja tudi v živčevju in je sestavina možganske tekočine. Za našo duševnost je zelo pomembno, da folna kislina, vitamin B12 in metionin delujejo z roko v roki. Vitamin B12, brat dvojček folne kisline, beljakovinsko snov homocistein pretvarja v metionin, ki molekulam folne kisline pomaga graditi nukleinske in jih vgrajevati v celice. Krvničke nepretrgoma nastajajo v krvnokostnem mozgu, zato je tudi nenehna celična delitev nujno potrebna.

Če nam folne kisline primanjkuje, smo utrujeni, malodušni, pod stresom, pozabljivi, pestijo nas prebavne motnje, vnetja ustne sluznice in jezika, nespečnost, slabokrvnost, motnje rasti, zgodaj pa tudi začnemo siveti. Če se želimo vsemu temu izogniti, bomo z njenim zadostnim vnosom poskrbeli tudi za zdrave lase, za želodčno, črevesno in jetrno dejavnost, krepili bomo možgane, živčevje in tvorbo krvi in rast ter obnovo celic.
Med nosečnostjo je preprosto nujna
Že pred samo nosečnostji in v njenem prvem trimesečju je folna kislina izredbno pomembna za pravilem razvoj ploda, zato je potreba po tem vitaminu pri nosečnicah večja. Le z zadostno količino folne kisline se otrokova nevralna cev - hrbtenjača, hrbtenica in možgani lahko intenzivno razvijajo, nevrala cev pa se lahko zapre. Če je ni dovolj, se pri njenem zapiranju lahko pojavijo napake, lahko sta ogroženi rast in delitev celic v razvijajočem se plodu ali posteljici. Poveča se tveganje za prezgodnji porod, zunajmaternični zastoj ali ponavljajoče se splave. Ker je tako pomembna, zdravniki prav vsem ženskam v rodnem obdobju, ki bi lahko zanosile, čeprav nosečnosti ne načrtujejo, svetujejo zadosten vnos folne kisline. Niso namreč vse nosečnosti načrtovane, folna kislina pa je nujno potrebna v prvih 28 dnevih nosečnosti, še preden se dobro zaveste, da ste noseči.
Koliko je potrebujemo?
Ne veliko, a je ključnih že 100 ali 150 mikrogramov. A že pri prebavi se je skoraj polovica izgubi. Več je potrebujemo, če smo pod stresom, če pijemo veliko alkohola ali kadimo, uničujejo jo tudi zdravila, koncentracepcijske tablete. Več ga potrebujejo otroci in aktivni ljudje, ter tisti, ki se radi sončijo. Dnevna potreba po folni kislini, ki jo dobimo s hrano, znaša približno 400 mikrogramov, za izravnavo morebitnega primanjkljaja pa kar 600 mikrogramov. Surove zelenjave ni zatorej nikoli preveč, temno zelena solata in ostala listnata zelenjava naj bosta čim bolj sveži, jejte surove liste špinače, pekovski kvas, sojo, v 100 gramih pšeničnih kalčkov pa je kar 520 mikrogramov folne kisline.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV