Bibaleze.si

Neverjetno, to so izumili otroci!

H. A.

Idejnica

2
08. 06. 2011 09.05

Veste, da so veliko stvari, ki jih uporabljamo prav vsak dan, izumili naši najmlajši? Nekateri so reševali le svoje osebne težave, drugi so hoteli življenje olajšati drugi. Spoznajte bistre izumitelje!

Otroke pri ustvarjanju žene radovednost, praktičnost, preprostost in učinkovitost. Ne pa denar.

 

Otroci težave, ki jim stopijo na pot, rešujejo praktično, predvsem pa na preprost način. Kar jih pri tem vodi, ni želja po denarju, ampak neskončni optimizem in pristne ideje.

Sladoledna lučka

Izumil jo je takrat 11-etni Frank Epperson. Nekega večera leta 1905 je zaspal z nosom v knjigi za zgodovino, zunaj pa je ponoči v kozarcu njegova pijača skupaj z mešalno paličico zamrznila. 18 let po sladkem naključju je svoj 'izum' ponudil trgu, svet pa dandanes brez sladolednih lučk preprosto ne more.

Naušniki

Leta 1858 rojenei Chester Greenwood, je iz povsem praktičnega razloga izumil prototip današnjih naušnikov. Medtem ko je drsal, je moral ušesa nekako ogreti, ni pa maral občutka, ko so ga po njih praskala šal ali kapa. Na oba konca obroča za lase mu je babica pritrdila dva žičnata kroga, nanju na našila koščka krzna. Ko so bila Chesterjeva ušesa na toplem, je lahko izum tudi patentiral. Med prvo svetovno vojno je Greenwood, ki je celotno ameriško vojsko opremil z naušniki za hladno vreme, seveda obogatel.

Otroke pri ustvarjanju žene radovednost, praktičnost, preprostost in učinkovitost. Ne pa denar.
Otroke pri ustvarjanju žene radovednost, praktičnost, preprostost in učinkovitost. Ne pa denar. FOTO: iStockphoto

Tovornjaček – igrača

Pred 48 leti je šestletni fantek dobil idejo, ki je spremenila industrijo igrač. Robert Patch je standardni model tovornjaka preoblikoval v interaktivno igračo, ki se jo je dalo razstaviti in zopet sestaviti v povsem drug model. Njegove skice, ki so jih patentirali leta 1963, so služile za osnovo tako priljubljenih igračk tovornjakov, ki jih poznamo danes.

Prevajalnik znakovnega jezika

Pri 17 je Ryan Patterson sedel v restavraciji Burger King in opazoval človeka, ki je vodil skupino gluhih. Takrat se mu je utrnila ideja in oblikoval je rokavico s senzorji, ki ameriški znakovni jezik prevaja v pisane besede naravnost na digitalni zaslon. Tako se gluhi lahko izognejo izognejo posredniku, ki mora to prevesti namesto njih. Od takrat je že izpopolnil originalni prototip, ki ima sedaj tudi avdiofunkcijo. Za izum je že dobil vrsto nagrad, spoznal je predsednika in leta 2002 zaslužil 400 000 dolarjev v štipendijah. Danes je redno zaposlen kot izumitelj in inženir.

Nahrbtnik za invalidski voziček

Ko je bilo Chandlerju Macochi 12 let je opazoval sosedo na invalidskem vozičku, ki se je trudila, da bi vzela stvari iz svojega nahrbtnika, ki je visel na ročajih za njenim hrbtom. Dve leti pozneje, leta 2004, je oblikoval preprost snemni nahrbtnik, obešen na dodatni kovinski palici, ki se lahko zasuka k prednji strani vozička. Uporabil je jekleno cev, kolenčnike, navoje in različne vijake. Se morda sprašujete, zakaj se nečesa tako praktičnega niste spomnili vi?

Injekcijske brizge za enkratno uporabo

Leta 1995 sta 19-letni Elizabeth Nathan in Gabriella Pollack izumili patent papirnatih dežničkov, ki služijo za dekoracijo koktajlov. Preprost princip dežnička, ki se, ko je enkrat odprt, ne da več zapreti, sta uporabili pri izdelavi injekcijske brizge, pri kateri se bat, ko celotno vsebino brizge iztisne, dobesedno 'zaklene' in ne da več povleči navzven, brizga pa tako postane neuporabna. Tako sta ponovni uporabi injekcijskih igel, ki so v tistem času postale pereč problem zaradi širitev virusa HIV, naredili konec.

Eureka! V malih glavicah nastane marsikaj. In potem se vprašamo, kako da česa tako praktičnega nismo spomnili sami.
Eureka! V malih glavicah nastane marsikaj. In potem se vprašamo, kako da česa tako praktičnega nismo spomnili sami.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863