Bibaleze.si

Z domačimi olji nad sončne žarke

Nikolina Koljanin

Idejnica

0
22. 08. 2011 07.46

Že stara ljudstva so se razvajala z eteričnimi olji in tako poskušala pretentati leta. Danes jih dodajajo v kreme za obraz, telo, obstajajo tudi terapevtska olja. Aromaterapevti pa v poletnem času izpostavljajo, da nekatera vsebujejo tudi zaščitni faktor pred škodljivi sončnimi žarki.

Aromaterapevtske dišave

 

Osnovna olja v aromaterapiji so mastna olja, v katerih razredčimo eterična olja.
Osnovna olja v aromaterapiji so mastna olja, v katerih razredčimo eterična olja. FOTO: osebni arhiv
Zanimalo nas je, kaj so osnovna olja v aromaterapiji, kako se proizvajajo in zakaj jih uporabljamo. Strokovne nasvete smo poiskali pri aromaterapevtki Melani Kovač. Zaupala nam je tudi recept, kako pripravimo olje za suho, dehidrirano ali zrelo kožo.

Kaj so osnovna olja v aromaterapiji in katera poznamo?

Odgovor je preprost – to so mastna olja, v katerih razredčimo eterična olja, da dobimo ustrezne aromaterapevtske mešanice. Primeri osnovnih olj so mandljevo, sezamovo, sončnično, olivno, jojobino, lešnikovo, makadamijino … Osnovna olja, ki jih uporabljamo v aromaterapiji, se proizvajajo iz istih surovin kot tista, ki jih uporabljamo v pripravi hrane. Razlika je v tem, da je za olja, uporabljena pri aromaterapiji, pomembno, da so proizvedena s postopkom hladnega stiskanja, brez uporabe visokih temperatur, različnih topil ter dodanih stabilizatorjev in dodatkov – na ta način se ohranijo njihove blagodejne lastnosti. Vsekakor je zaželeno, da so tudi organsko pridelana.

Od kdaj jih že poznamo in uporabljamo?

Olja že od starih časov povezujejo z lepoto. Egipčani so po kopeli telesa mazali z olji, da se zaščitijo pred soncem in revitalizirajo kožo. Grški zdravnik Galen je odkril, da z mešanjem osnovnega olja, čebeljega voska in vode dobi kremo, ki mehča in pomirja kožo. Rimljani so znani po javnih kopelih, v katerih so uporabljali tudi eterična olja, npr. sivke. Zato ni neobičajno, da botanično ime sivke Lavandula officinalis izvira iz latinske besede lavare, kar pomeni umivati.

Kaj olja vsebujejo?

Če pazljivo izberemo osnovna olja, lahko kožo oskrbimo z vsemi elementi, ki so pomembni za njeno osnovno strukturo, hidratacijo in vitalnost. Osnovna olja vsebujejo vitamine, ki ščitijo kožo pred prehitrim staranjem. Vsebujejo tudi esencialne maščobne kisline, ki podpirajo strukturo celične membrane in dajejo koži tonus, gladkost ter pomagajo pri regeneraciji.

Že od nekdaj so v kopelih uporabljali eterična olja.
Že od nekdaj so v kopelih uporabljali eterična olja.FOTO: iStockphoto
Za kaj jih lahko uporabljamo?

Osnovna olja so zelo uporabna! Uporabite jih lahko kot odlična olja za telo ali masažo. Za oljni parfum lahko uporabite osnovno olje jojobe (pravzaprav gre za vosek), ker se hitro vpija, nima vonja in je zelo dolgotrajno. Olja, izbrana glede na tip kože, se dodajajo v kremo za obraz in telo ali pa v terapevtsko mastno kremo (pomado) za pomoč pri bolečinah. Lahko dodamo nekaj kapljic osnovnega olja v masko z glino. Uživamo jih lahko tudi v hrani ali terapevtsko. Pri zaprtju pomaga ena žlica sončničnega ali olivnega olja.

Imajo nekatera olja tudi zaščitni faktor?

Hladno stiskana osnovna olja avokada, mandlja, sezama in jojobe imajo zaščitni faktor pred soncem štiri, osnovna olja čilskega lešnika in čilske maline pa med 12 in 20 (odvisno od kakovosti olja).

Katere sestavine potrebujemo, da pripravimo olje, ki ga lahko nanesemo na kožo?

Če želimo pripraviti olje za suho, dehidrirano ali zrelo kožo, potrebujemo 10 ml osnovnega olja avokada (Persea americana), 15 ml osnovnega olja črne kumine (Nigella sativa), 15 ml osnovnega olja makadamije (Macadamia integrifolia).

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863