Kot si lahko ogledate v spodnjem videu, vsak, ki želi posvojiti žival iz Zavetišča za zapuščene živali Ljubljana, najprej izpolni vprašalnik. Vodja zavetišča Marko Oman nam je pojasnil, da s pomočjo vprašalnika ugotovijo, katera žival kandidatu najbolj ustreza. Povedal nam je tudi, da v zavetišče po živali večinoma hodijo pari, ki si želijo novega družinskega člana ali štirinožnega prijatelja, prihajajo pa tudi družine.

Ste pripravljeni?
Včasih so pse lahko sprehajali obiskovalci zavetišča, kar pa psom ni pomagalo, saj je imel vsak svoj pristop k psu, nekateri pa z njimi sploh niso znali ravnati in tako so bile tudi živali bolj nemirne. Zdaj jih sprehajajo prostovoljni sprehajalci, ki se najprej naučijo pravilnega pristopa k živali, da je ta deležna kar najbolj primerne oskrbe in kakovostne socializacije. Ker psi vedo, kaj od sprehajalcev pričakovati in kaj se pričakuje od njih, so tudi mirnejši in hitreje najdejo posvojitelje.
Na lastno željo ali predlog oskrbnika v zavetišču lahko družina žival domov odpelje tudi na preizkušnjo, ki lahko traja od sedem pa do največ 30 dni. To je še posebej priporočljivo v primerih, ko imate doma že kakšno žival in ne veste, kako se bosta razumeli, ko se kdo v družini s posvojitvijo ne strinja, ima alergijo na živalsko dlako ali obstaja kakšen drug dvom. Kandidat se zaveže, da bo do konca preizkusnega obdobja žival posvojil ali jo brez obveznosti vrnil v zavetišče.
Lahko vas obiščejo
Vsak posvojitelj, tudi tisti, ki so žival imeli na preizkusni dobi in se zanjo odločili, pred dokončnim prevzemom živali poravna simboličen prispevek zavetišču in s podpisom računa postane polnopravni lastnik živali. Izdajo mu vso potrebno dokumentacijo in Evropski potni list za hišne živali. Začasni skrbniki ali posvojitelji živali s posebnimi potrebami so prispevka oproščeni, če to želijo, pa ga lahko vseeno poravnajo.
S podpisom pogodbe vsak posvojitelj soglaša, da predstavniki zavetišča občasno, lahko tudi nenapovedano, preverjajo, ali ustrezno skrbi za posvojeno žival in da bo vse spremembe v zvezi z živaljo v zakonitem roku vpisal v centralni register psov pri pooblaščeni veterinarski organizaciji in pisno posredoval zavetišču.

Niso vsi konci srečni
Pripeti se tudi, da kdo žival, ki jo je posvojil iz zavetišča, pripelje nazaj. Običajno so to ljudje, ki o posvojitvi niso dobro premislili, si niso izbrali primerne živali, so žival izbrali za koga drugega ali imajo doma žival, ki ni združljiva s posvojeno. Lani so v zavetišče tako vrnili tri živali, ki so bile na preizkusni dobi, in štiri že posvojene.
Živali se lahko tudi izgubijo …
V Zavetišče za zapuščene živali Ljubljana največ živali sprejmejo v poletnih mesecih, v sezoni kotitve mačjih mladičev. Če izgubite žival, jih o tem obvestite najkasneje v treh dneh, če najdete zapuščeno žival pa v roku 24 ur. Podatke o najdeni živali in njeno sliko Zavetišče objavi na svoji spletni strani, pripišejo tudi datum in kraj, kjer ste žival našli. Oskrbnik v Zavetišču takoj preveri, ali je zapuščena žival označena – mikročipirana, tetovirana, nosi značko s številko ali naslovom lastnika. Oznake preveri in lastnika živali o tem obvesti v najkrajšem možnem času. Preveri tudi, ali je bila žival prijavljena kot izgubljena.
Zapuščeno žival, ki jo pripeljejo v zavetišče, lahko prevzame le njen lastnik – lastništvo dokazuje z Evropskim potnim listom za hišne živali ali drugim dokumentom. Vse pse, mačke in bele dihurje v zavetišču pred vrnitvijo lastniku nezamenljivo označijo z mikročipom ter jim izdajo potni list. Vendar lastniku živali ne vrnejo, če ne poravna vseh nastalih stroškov. Lastniki najdenih živali imajo osem dni časa, da pridejo po svojega ljubljenčka in poravnajo nastale stroške, nato jo Zavetišče začne oddajati v posvojitev. Če so na živali vidni znaki mučenja, lastniku zavetišče živali ne vrne, temveč o tem obvesti območno veterinarsko upravo, lahko pa tudi predlaga odvzem živali. V primeru, da isto žival v Zavetišče pripeljejo več kot trikrat v enem mesecu, oskrbnik to prijavi veterinarski inšpekciji, ki se lahko odloči žival lastniku odvzeti.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV