
O hišnem duhcu v slovenskem izročilu nam je pripovedovala Alenka Lamovšek, univerzitetna diplomirana etnologinja in kulturna antropologinja.
S hišnimi duhci je povezana slovenska preteklost, izročilo. Kaj pravzaprav upodabljajo?
V 19. stoletju so na domačijah nad mizo obešali plastično upodobitev goloba sv. Duha.
Kako se je sploh pojavil v slovenski domačiji?
Domačini so mi povedali, da je hišnega duhca pri hiši izdelal kakšen mojster, ki je prišel na domačijo kaj postorit (npr. čevljar) in je dodatno naredil duhca.
Čudovit okras za otroško sobo, ki ga lahko sami izdelate
Kakšen pomen se skriva v hišnem duhcu, ki je obešen na vrvico? Kaj je njegov simbol?
Hišne duhce so obešali v hišah nad mizo pred razpelom. Obešen na vrvici se je neprestano vrtel in nihal, na nekaterih kmetijah so ga z vrvico povezali z vrati. Kadar so se vrata odprla ali zaprla, se je golobček spuščal in dvigal. Na Gorenjskem so poznali lesene in bogato izrezljane, na Dolenjskem pa so poznali tudi take narejene iz blaga in papirja. Takemu hišnemu duhcu lahko rečemo tudi prvi hišni domofon, saj nas opozori, ko gost pride v hišo. Če ga torej povežemo z vrvico z vrati, se bo ta spuščal in dvigoval, ko se vrata odpirajo in zapirajo.

Kako je povezana njegova moč z družino, otroki?
Domačinka iz Bele Krajine mi je povedala, da so hišne duhce podarjali tudi ob rojstvu otrok, je pa tudi simbol dobrodošlice gostu, ki stopi v hišo.
Iz česa je izdelan?
Hišni duhci so narejeni v dveh kombinacijah, in sicer iz lesa in papirja oziroma blaga in papirja. Les, ki ga uporabljam, je od slive, jablane, hruške ali oreha (drevesa, ki sicer rastejo pri domačijah). Pri tekstilni varianti pa je životek duhca polnjen s praprotjo in sivko, saj se prostorov, kjer je praprot, po pregovoru ''hudič ogiba''.
Izdelek je spravljen v gnezdu praproti, saj je ta magična rastlina in je od starih Slovanov odvračala vse hudo in jim prinašala vse dobro. Ljudje so v preteklosti govorili, da je praprot ''čudna rastlina'', ki ima skrivnostne moči, da dela človeka nevidnega, pomaga v ljubezni in pri iskanju zakladov. Kmetje pod Gorjanci so govorili – če se izgubiš v gozdu, se zateci med praprot. Janez Trdina in njegova slavna bajka o kresni noči govorita o praprotnem zrnu, ki pomaga, da slišiš živali govoriti na kresno noč.
Kako opreminiti sobo za novorojenčka?
Je prišel čas, ko želimo Slovenci obuditi šege in navade, ko se želimo nostalgično spominjati preteklosti naših prednikov, ko želimo v hiši imeti hišnega duhca? Ga pravzaprav lahko najdemo v kakšni slovenski domačiji?
Da, najdete ga lahko na Jurjevi domačiji, ki je kulturni spomenik. Tam sem naredila prvega hišnega duhca po pripovedovanju domačinov.
Na Dolenjskem naj bi bil to poseben spominek. Za kakšno priložnost ga lahko podarimo in komu?
Hišni duhec predstavlja enega izmed šestih nagrajenih spominkov Dolenjske in Bele krajine v letu 2010. Podarimo ga lahko ob rojstvu otroka, ob prvem obisku, božično-novoletnih praznikih, skratka ob različnih priložnostih.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV