Hranljiva vrednost krompirja ni velika in dojenčkom običajno tudi blagi okus tega škrobnatega gomolja ni preveč všeč. Čeprav vsebuje veliko vitamina A in C ter kalija, ne manjka mu niti fosforja, magnezija, kalcija, železa in cinka, mu v slabo štejejo visoko vsebnost škroba. En pečen krompir namreč vsebuje kar 252 kalorij v obliki ogljikovih hidratov.

Naj to ne bo prva hrana!
Zaradi majhne vsebnosti pomembnih hranljivih snovi in visoke vsebnosti škrobnatih ogljikovih hidratov, s krompirjem kot trdo hrano pri dojenčku počakajte vsaj do njegovega osmega ali celo desetega meseca starosti. Tako bo že navajen na drugo hrano, iz katere bo dobil dovolj hranljivih snovi, ki jih v krompirju manjka.
Ko se odločite, da je pravi čas, da otrok okusi tudi krompir, ki bo kasneje verjetno kar pogosto na jedilniku, pazite, kakšnega kupite. Krompir za pripravo hrane za dojenčka ne sme kaliti, imeti zeleno obarvane ali nagubane kože. Kalčki in nagubana koža so znak, da krompir ni svež, zelene lise pa kažejo na to, da vsebuje veliko klorofila. Najbolj primeren je tako krompir, ki se ga še drži prst.
Shranjujte ga v temnem, hladnem prostoru, v vreči iz naravnih materialov ali košari, nikoli pa ne v plastični vrečki, v kateri zelo hitro zgnije. Nikoli krompirja ne hranite v hladilniku, saj se tako škrob v njem spremeni v sladkor in mu popolnoma spremeni okus.
Najboljši pečen
Najboljši način priprave krompirja je peka. Tako pride najbolj do izraza njegov naraven okus, ohrani pa tudi največ hranljivih snovi. Lahko pa krompir tudi olupite in narežete ter ga skuhate v vodi ali na pari.
Za dojenčke in majhne otroke krompir lahko pripravite s korenjem, zelenim fižolom, grahom, bučkami, lečo, piščancem ali govedino.

RECEPTA
“Krompirjev lov na zaklad“
Dojenčki so že po naravi radovedni in radi raziskujejo. To lahko izkoristite tudi med obroki. Pomagajte dojenčku razviti močnejši pincetni prijem tako, da mu ponudite hrano, pri kateri ga bo z veseljem uporabljal.
Primer take hrane je pire krompir zmešan z grahom. Mešanico dajte v skledico in dovolite dojenčku, da se hrane loti sam. Zanimivo mu bo že, da lahko sam zajema hrano in lahko bo vadil pincetni prijem, ko bo v belem pireju lovil zeleni grah. Poskusite lahko tudi s korenjem, brokolijem, zelenim fižolom ali katero drugo barvito hrano, ki bo pri dojenčku zbudila naravno radovednost.
Krompirček iz pečice
Pečico segrejte na 200 stopinj Celzija (ventilatorsko na 180). Približno šest srednje velikih krompirjev dobro očistite ali olupite, če dojenček ne prebavlja dobro kože ter narežite na palčke, ki jih boste kasneje lahko narezali še na manjše koščke, da jih bo dojenček lažje pojedel.
Krompir dajte v skledo in dodajte četrt skodelice olivnega olja. Temu lahko dodate še poper, česen v prahu, baziliko ali celo origano, ter vse skupaj dobro premešajte.
Začinjen krompir dajte v pekač, obložen s papirjem za peko in prelijte z oljem, ki je ostalo v skledi ter še enkrat dobro premešajte. Pecite približno 30 do 45 minut ali do mehkega in vmes občasno premešajte.
Ta osnovni recept lahko prilagodite po lastnih željah glede na to, za koga pripravljate to okusno jed – za odrasle ali otroke.
Otrokom, ki se krompirčku kar ne morejo upreti, pa lahko spečete tudi torto “krompirček.“
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV