Seveda otrokom ne boste brali Prešernovih dolgih pesmi, toda lahko jim ga na kratko predstavite kot enega največjih slovenskih pesnikov, ki je svoj navdih na papir zlil tudi v pesmi Zdravljica, naši današnji himni. Pripovedujete jim lahko o Prešernovi nesrečni zaljubljenosti v Primičevo Julijo, ki mu je bila inspiracija za mnoge pesmi.
Ne pozabite omeniti, da so ga klicali Doktor fig, in sicer zato, ker je vedno imel žepe polne sladkih fig. Na ulici jih je delil otrokom, včasih pa jih celo odpeljal na kosilo in jim privoščil pravo pojedino. Užival je ob tem, da je opazoval otroke, ko jim je na tla metal krajcarje in ugotavljal, kdo bo prvi med svojimi prsti skril ''bogastvo''.
Dan začnite s knjigo
Če spodbujate branje pri otrocih, potem vam ne bo težko dneva začeti s pravljico ali pripovedko. Mogoče lahko tokrat bere najstarejši otrok v družini, morda vam lahko šolarček iz svojega šolskega zvezka prebere kakšno pesem. Spomnite se in pogumno pred vsemi recitirajte pesem, ki ste se jo naučili v mladosti, na ta način boste spodbudili še mlajše člane družine. Začnite dan s ščepcem kulture za dušo, boste videli, kako vas bo poezija napolnila z energijo. Nadaljujte v umetniški smeri in svoje vtise o jutranjih pravljično-pesniških trenutkih strnite v zgodbo in jo shranite v spominski knjigi ali nalepite v album. Otroci lahko vsebino zgodb interpretirajo na list papirja z barvicami ali flomastri.
Veliko knjižnic bo za praznik zaprtih, toda Knjižnica Bežigrad in Slovanska knjižnica v Ljubljani bosta imeli odprta vrata tudi na ta dan. Obljubljajo zanimive prireditve, ustavite se lahko v Bralnem kotičku Kristine Brenkove, kjer so na voljo čudovite knjige omenjene avtorice. Za otroke pa se obeta nekaj čudovitega – odprli bodo namreč Igroteko, kjer se bodo lahko vaši navihančki igrali in da ne bo solz ob odhodu, imate možnost, da si kakšno igračo sposodite tudi za domov.

Pot kulturne dediščine
Če pa želite v otroke vdahniti na ta dan čim več kulturnih drobtinic, potem se udeležite pohoda po Poti kulturne dediščine Žirovnica. Mesto je znano kot zibelka slovenske kulture, tako da pot pod noge in spoznajte življenje dr. Franceta Prešerna, Frana Seleškega Finžgarja, Janeza Jalna, Matije Čopa … ter si oglejte njihove rojstne hiše.
Če obožujete pohode, potem si ga lahko organizirate sami. Cilj ni pomemben, s sabo vzemite planinski nahrbtnik, izolirno steklenico z vročim čajem, malico za vso družino. Pobrskajte po podstrešju ali v kleti in poiščite pesmarice s starimi planinskimi pesmimi in po poti veselo prepevajte. Ne pustite, da vas mraz premaga, rajši bodite dobre volje in razigrano zaigrajte na orglice …
Če pa še vedno ne veste, kam bi se odpravili, se lahko udeležite 17. tradicionalnega pohoda ob kulturnem prazniku, in sicer na Čaven, kjer vas čaka kulturni program.
Muzej za kulturni praznik
Če vedno odlašate z obiskom muzeja in otrokom samo obljubljate, jih lahko prav na ta praznični dan odpeljete v Prirodoslovni muzej, kjer se lahko vrnete v čas, ko je nastala Zemlja, ko so vulkani bruhali lavo ... Potešili boste radovednost malčkov o potresih, meteoritih, izumrtju rastlin in živali. To pa ni edina razstava, ki si jo lahko ogledate, podate se lahko tudi v okamneli svet triasnih vretenčarjev Kamniško-Savinjskih Alp, poiščete lahko geološke zaklade Pohorja …
Ne glede na to, kako boste preživeli praznik, dovolite, da vas prav na ta dan obkrožajo spoznanja, dosežki, izumi s področij tehnike, umetnosti, znanosti, razširite svoje zanje in se potopite v bogato kulturno zakladnico.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV