Bibaleze.si

Toliko medu! Katerega izbrati?

V.M.

Vse o prehrani

1
03. 01. 2011 07.10

Med so nekoč imenovali tekoče zlato, zlati eliksir in božji dar. Zaradi zdravilnih lastnosti velja za eno najstarejših naravnih zdravil in lepotnih izdelkov.

Med


Med
Med FOTO: iStockphoto
Uporaba medu je danes še bolj razširjena kot nekoč. Čeprav so ga že v starem Egiptu močno cenili – davek se je namreč plačeval z medom, bogovom pa so ga ponujali v obliki fermentirane pijače, imenovane božanski nektar. Sladko lepljivi dar tako še danes uporabljamo pri pripravi jedi in pijač, zaradi zdravilnih lastnosti ga vsebujejo tako zdravila kot tudi kozmetični izdelki, cenjen pa je tudi zaradi razkuževalnih in protibakterijskih lastnosti.

Kaj vsebuje sladki nektar?

Ste vedeli, da je v medu cela paleta zdravilnih snovi? Vsebuje namreč vitamin B kompleksa, vitamin C, aromatične in rudninske snovi, encime, beljakovine, aminokisline, folno in pantotensko kislino Količine vitaminov sicer niso velike, kljub temu pa je med pomemben vir le teh. Rudninske snovi bogatijo zlati nektar v obliki soli, natrija, fosforja, kalija, kalcija, silicija, magnezija, železa ter mangana. Največ rudninskih snovi vsebuje kostanjev med.

Barva medu

Med je večinoma zlate barve, lahko pa je tudi bled ali tako temen, da spominja na barvo mahagonija. Barva je odvisna od cvetličnega izvora. Cvetlični med se zlati od rumene do rjave barve, smrekov sije od srednje do temno jantarne barve z rdečim odtenkom, gozdni pa je od svetlo do temno rjave barve lahko z rdečim ali zelenkastim odtenkom.

Med
Med FOTO: iStockphoto
Sorte medu v Sloveniji

V Sloveniji običajno pridelujemo akacijev, smrekov, lipov, kostanjev, hojev, cvetlični in gozdni med. Nekoliko redkeje pa tudi škržatov med, med oljne repice, regratov, javorjev,
češnjev, hrastov, ajdov in žajbljev med.

Kateri med naj izberem?

Akacijev med je bledo rumene barve, premamil pa vas bo z blagim cvetličnim vonjem, ki spominja na vanilijo. Odličen je za kuhanje in peko, saj ga lahko zmešamo s tekočinami ali s testom. Kristalizira se počasi in ostane tekoč za dolga obdobja, pogosto pa ga mešajo tudi z drugimi vrstami medu.

Kostanjev med ima močan, oster vonj in rahlo grenak okus po orehih. Tudi barva je intenzivnejša, v odtenkih temno rumene barve. Kljub močnejšemu vonju in okusu ga priporočajo za mešanje v kavo.

Lipov med je blede barve in prijetnega vonja. Okus spominja na zelena jabolka z dodatkom mete. Kristalizira se počasi.

Deteljni med je bele ali slamnate barve. Okus ima po masleni karameli, priporočajo pa ga za mazanje na čajno pecivo ali kruh. Odličen je v kombinaciji z bananami.

Sivkin med ima zlato barvo in opojen aromatičen okus, ki se prepleta z nežno sladkobo. Priporoča se uporaba pri jedeh, kjer ne bo prevladoval.

Črni čaj
Črni čajFOTO: iStockphoto

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863