Bibaleze.si

Katerih igrač otrok ne more uničiti?

Nikolina Koljanin

Idejnica

0
09. 12. 2011 07.25

41-letni Dimitrij Krajnc, očka osemletne Eve Julije in petletne Ane Marije, se je pred 10 leti odločil, da bo sam ročno izdeloval lesene igrače. Iz suhih bukovih desk so tako nastali vlakci, ropotuljice, sestavljanke, kocke, labirinti ... trpežne igrače, ki dajejo otrokom občutek topline.

Lesene igrače so večne ...


Lesene igrače so večne ...
Lesene igrače so večne ... FOTO: iStockphoto

Kdaj in zakaj ste se odločili ročno izdelovati lesene igrače? Je to vaš poklic ali se s tem ukvarjate ljubiteljsko?

Lesene igrače sem začel izdelovati pred skoraj 10 leti. Naslednje leto bo 10 let, odkar sem dobil prvi certifikat DUO. Najprej je bilo to bolj ljubiteljsko, kasneje pa je to postal vir preživljanja, trenutno bolj vir životarjenja. Ko sem leta 2006 drugič ostal brez zaposlitve, sem se odločil za pot podjetništva. Tako je izdelovanje igrač postal moj poklic, ki pa je daleč od moje formalne izobrazbe.

Zakaj so vaše lesene igrače drugačne od plastičnih, ki jih prodajajo v trgovinah?

Plastičnih in lesenih igrač sploh ni možno primerjati, čeprav ljudje to prepogosto radi počnejo. Še posebej radi primerjajo cene. Pri tem lesene igrače enostavno ne morejo konkurirati plastičnim. Plastične igrače so v bistvu ''štanca'' in igrača nastane v nekaj minutah. Za les pa še niso izumili stroja, v katerega bi na eni strani vrgel deblo, na drugi pa bi ven padla igrača.

Les je v primerjavi s plastiko topel, otroku daje prijeten občutek, ko se igrače dotika in se z njo igra. Je obstojen, trpežen, močan, plastika se dokaj hitro polomi, pri čemer se lahko otrok tudi poškoduje. Pri lesu večina sprašuje, kakšne barve so uporabljene, nasprotno, kakšna plastika je uporabljena, pa ne. Slednja ima mnogo dodatkov, ki se počasi sproščajo in lahko tudi negativno vplivajo na uporabnika.

Lesene igrače dajejo otroku prijeten občutek.
Lesene igrače dajejo otroku prijeten občutek. FOTO: osebni arhiv
V primerjavi s plastičnimi so lesene igrače večne. Ob obisku mojega vrtca, po 30 letih, so še vedno imeli lesene kocke, s katerimi smo se igrali, ko sem tja hodil še sam. Res je, da niso bile več pravih oblik, ampak uporabne so bile še vedno.

Poleg tega so lesene igrače ekološko bolj sprejemljive kot plastične. Pri izdelavi lesenih igrač nastajajo odpadki, ki se jih lahko reciklira – uporabi za kurjavo. Ko igrača odsluži svoje, to pa je zelo pozno, se jo ravno tako enostavno reciklira – uporabi se jo za kurjavo.

Vsekakor pa se tudi lesene igrače, moje in trgovinske (večina jih prihaja iz Daljnega Vzhoda, uporabljen je njihov les, ki je lažji in porozen), težko primerjajo. Moje nastanejo v majhni seriji, večinoma je v eni 30 do 50 igrač, so ročno narejene, pri njihovi izdelavi ni hitenja, visoke norme. So trajne, otrok jih ne bo uničil v dveh do treh tednih. Ker zaupam v igrače, dajem zanje garancijo. Če se kaj pokvari, zvije ali kar koli drugega, jo lahko kupec pošlje in jo popravim, v ponudbi so tudi rezervni deli izdelanih igrač. Marsikatera je sestavljena iz več delov in če se eden izgubi, je igrača neuporabna ali manj zanimiva, zato lahko pri meni dobi nadomestni del.

Marsikatera lesena igrača je sestavljena iz več delov.
Marsikatera lesena igrača je sestavljena iz več delov.FOTO: osebni arhiv
Kako nastane ročno izdelana lesena igrača?

Postopek za izdelavo igrače je v osnovi enak za vse moje igrače. Vse se začne s suho bukovo desko, ki jo je treba obrezati in narezati na potrebno širino. Nato se jo ''poskoblja'' na eni strani, da je ravna, nato pa še z debelinko na potrebno debelino. Potem se jo pobrusi, da je lepo gladka in nato nareže na potrebno dolžino. Temu sledi vrtanje lukenj, zaokroževanje robov, dodatno brušenje (če je potrebno), pa še barvanje, lepljenje, sestavljanje ter pakiranje.

Pri delu uporabljam različne stroje: ''kombinirko'' za žaganje in skobljanje, valjčno in robno brusilko za brušenje, vrtalni stroj in ''mozničarko'' za vrtanje lukenj, nadrezkar za zaobljanje robov, potem še kompresor in lakirno pištolo za barvanje. Verjetno se sliši čudno, da se pri ročno izdelanih igračah uporablja toliko strojev, vendar so to samo pripomočki, kljub temu je treba vložiti veliko ročnega dela, saj ni nič avtomatizirano.

Nobena igrača, tudi najmanjša, ni narejena prej kot v pol ure, za nekatere potrebujem tudi dve ali več ur.

Otroci s pomočjo igrač spoznavajo barve, števila, oblike ...
Otroci s pomočjo igrač spoznavajo barve, števila, oblike ... FOTO: osebni arhiv
Ali so igrače narejene tako, da jih otroci, najmlajši, lahko tudi dajejo v usta in ni nevarnosti, da bi se zastrupili z barvo?

Že od vsega začetka posvečam veliko pozornost varnosti. Želim, da otroci brezskrbno uživajo ob njihovi uporabi. Nimajo ostrih robov, so zaokroženi, takšne imajo tudi vrtanine, luknje. Igrače so močne, tako da vzdržijo tudi grdo ravnanje. Izdelane so večinoma iz bukovega lesa, ki je trd les in se ne cefra, otrok ne more dobiti špile, nima smole. Večje igrače so pakirane v kartonske škatle, manjše nimajo embalaže, s tem sem se izognil plastičnim vrečkam, ki so lahko nevarne za otroke (če jih nepravilno uporabljajo). Ravno tako nimajo potencialno nevarnih vrvic.

Uporabljam barve, ki ne predstavljajo nevarnosti za zdravje otrok, takšne, ki imajo certifikate s strani proizvajalca, da so primerne za otroške igrače. To pomeni, da ne vsebujejo težkih kovin in ostalih strupenih snovi, ravno tako so odporne na slino. Če bo otrok dal igračo v usta, barva ne bo končala na njegovem obrazu. Primernost in varnost barv ter lakov so potrdili tudi dodatni testi izdelkov.

So didaktične?

Večina mojih igrač je didaktičnih. Z vsako se otrok nečesa nauči, spozna nekaj novega. Igrače spodbujajo motoriko prstov in rok. Otroci spoznavajo barve, števila in se učijo računati, razvijajo pa tudi občutek za prostor.

Vse igrače so namenjene deklicam in dečkom. Zakaj se deček ne bi mogle igrati s kuhinjo ali vozičkom, deklica pa z avtomobilčki? Poleg njih izdelujem tudi otroške stolčke in mizice, ki so zelo masivni in trpežni. Brez težav prenesejo tudi težo mame ali očeta ...

Lesene igrače nimajo ostrih robov.
Lesene igrače nimajo ostrih robov.FOTO: osebni arhiv

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855