Bibaleze.si

FOTO: Trgatev je lahko zabava za vso družino

Nikolina Koljanin

Idejnica

0
02. 10. 2013 07.59

Trgatev ni le čas, ko se trganje grozdje, temveč je velik dogodek, ki privabi vse sorodnike, prijatelje, sosede in znance v vinograd. Delo ob prijetnih zvokih harmonike hitreje mine in zbrana družba se posede k mizi, ki se šibi pod izbranimi dobrotami.

Trgatev - 11

 

Trgatev ni le delo!

Trgatev je pri Slovencih veliko več, kot trganje grozdja. Ne pomeni le opravilo, ki posledično nastopi, ko jeseni dozori grozdje, temveč tudi dan, ko se okrog zidanice, v vinogradu zbere pisana druščina, mladi in starejši. Sosedi, sorodniki in prijatelji združijo moči in se ob lepem vremenu okrog devete ure zjutraj z nožki, vedri, kadmi, škarjami ... lotijo obiranja letine.

Lastnik vinograda predvsem najmlajše, otroke, opozori, naj grozdje trgajo pazljivo in nežno, ter ga polagajo v brente nepoškodovanega.

Ponekod po Sloveniji postrežejo za zajtrk orehovo potico, domačo pogačo ali kislo juho z ajdovimi ali koruznimi žganci. Gospodinje vmes pripravijo odlično malico, na mizi po tradiciji ne sme manjkati svinjsko meso iz razsola in domač kruh. Po običaju pa je za kosilo pečen odojek, ocvrt piščanec, endivija s krompirjem. Belokranjske kuharice celo postrežejo kuhano šunko z belim kruhom. Ker pridni delavci delajo od jutra do mraka, zvečer napolnijo lačne trebuhe po navadi s kislo juho in potico. Seveda na koncu nazdravijo s kozarčkom vina in kmetu zaželijo, da bi naslednje leto zopet imel bogato letino.

Ves dan ponavadi odmevajo zvoki harmonike ali trobente, v severozahodni Sloveniji pa se se slišijo še klopotci, ki so jih postavili zato, da bi spodili ptice, ki pobirajo jagode dozorelega grozdja. Včasih so se zvečer še vsi zavrteli na plesišču, vriskali in peli.

Marsikatera babica pa se spominja trgatev iz svojega otroštva, ko je vse delo potekalo ročno, ko so trgači nosili ogromne težke brente in delo ni bilo olajšano z vsemi pripomočki, ki jih imamo na voljo danes. Zato so bili takrat otroci imeli krajše počitnice, da so lahko pomagali domačim v vinogradu.

Rumeno-zeleno in rdeče grozdje
Rumeno-zeleno in rdeče grozdjeFOTO: iStockphoto

In najprej bo iz grozdja nastal mošt, grozdni sok, proces njegovega alkoholnega vrenja vinogradnik natančno nadzoruje, da na koncu dobi vino, po običaju naj bi bilo to 11. novembra, na Martinovo.

Grozdni sok

Grozdje vsebuje veliko vitaminov C in B ter mineralov, zato ga lahko mame nekaj prihranijo za pripravo soka, ki ga lahko pijejo tudi otroci.

Sestavine (za 15 steklenic)

3 kg grozdnih jagod
9 l vode
2 dag citronke
1 kg sladkorja

Priprava

Grozdje najprej dobro operete in odstranite s pecljev. Približno 3 kg grozdnih jagod kuhate v 3 litrih vode. Po približno 25 minutah stresete grozdne jagode v multipraktik, jih zmeljete in nato precedite skozi veliko cedilo. V drugem loncu zavrete 6 l vode, v katero ste stresli ves sladkor in ji primešali citronko. Pustite, da se ohladi in šele nato primešate grozdni sok, ki ste ga precedili. Vse skupaj potem segrejete na 90 stopinj in pretočite v segrete steklenice. Zaprete s kovinskimi zamaški. Rok trajanja je približno do naslednje trgatve, ampak zagotovo vam bo odličnega soka zmanjkalo prej. Uporabite ga tudi lahko za preliv riževega narastka, pudinga ali pa umešate v navaden jogurt.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863