Bibaleze.si

Zgodba o kakiju

Helena Adamič

Idejnica

0
30. 12. 2010 00.51

Sladek in aromatičen sadež, ki si ga jeseni in pozimi tako radi privoščimo, ima za seboj zanimivo zgodovino. Prihaja z vzhoda, uspeva pa tudi pri nas. Posladkajmo se z njimi tudi malce drugače!

Se že komu cedijo sline?

 

Kaki so na Kitajskem, kjer predstavlja eno najstarejših rastlin, ki jih je človek kultiviral, sadili že pred dva tisoč leti, zato jim pravijo tudi "vzhodno" ali "zlato" jabolko. Nato so ga začeli saditi na Japonskem in iz njega razvili sorto, ki je na svetu pojemo največ. Iz Japonske je kakijevo drevo potovalo v Azijo, leta 1800 v Kalifornijo in južno Evropo, leta 1890 pa še v Brazilijo. Sprva so Japonci gojili kisle sadeže. Po tisočletju pazljivega gojenja pa se je iz kislega razvil sladek kaki.

Sadeži dokončno dozorijo jeseni, zato na Japonskem ta letni čas nikoli ne mine brez sladkanja z njim. Čeprav so danes najbolj prodajani in priljubljeni sladki kakiji, še vedno obstajajo njegove kisle različice, ki so ravno tako priljubljene. Njihova nenavadna značilnost je, da posušeni sadeži pridobijo prijeten sladkast okus. V preteklosti, ko je bil sladkor redkost, je bil sušeni kisli kaki zelo cenjen.

Kakijevo drevo je listopadno, visoko do 10 metrov in ima svetleče ovalne liste. Najbolje uspeva na subtropskih območjih, v Sloveniji ob morju, pa tudi v notranjosti naše dežele lahko lepo uspeva. Plodovi so običajno okrogli, zreli pa oranžni ali rdeči. V prvih letih kaki rodi slabo, z leti pa se rodnost poveča, tako da lahko na posameznem drevesu dozori tudi do 300 kilogramov plodov. Obiramo jih oktobra in novembra, zgodnejše obiranje pa podaljšuje čas shranjevanja sadežev. Kakiji imajo najboljši okus, potem ko jih že oplazi prva slana in ko je drevo odvrglo vse liste, na vejicah pa visijo le še plodovi. Medimo jih lahko v kleti, da postopek steče hitreje, jih položimo na jabolka in pokrijemo s plastično vrečko.

Tako sladek kot kisel kaki pa vsebujeta veliko tanina, nam bolj znanega kot čreslovina, ki jo najdemo tudi v pravih čajih, vinu in granatnih jabolkih. Vsebnost tanina je največja v nezrelih kakijih, zato ob zaužitju nezrelega kakija naša usta postanejo popolnoma suha, ko pa sadeži dozorijo, se njihova koncentracija zelo zmanjša. Tanini, ki jih pridobivajo iz nezrelih kakijev, se uporabljajo v medicini in vsakdanjem življenju, za zdravljenje kačjih ugrizov, obdelavo vodoodbojnih materialov in ustavljanje krvavitev pri hemoroidih. Poleg tega se z njimi zdravi drisko, visok krvni pritisk, razjede, kašelj, kisli refluks in kolcanje.

Zgodba o tigru in posušenem kakiju

Nekoč je bila nekje med kitajskimi gorami majhna in zaspana vas. V samih gorah nad njo je živel strašen tiger. Vedno, ko se je povzpel na njihove vrhove in zarenčal na vse grlo, so se ljudje v svojih hiškah tresli od strahu. Neke zime, ko je bilo vse pokrito pod snegom, je tiger postal strašno lačen. Spustil se je v vas in obupano iskal hrano okrog hiš. Približal se je majhni koči, v kateri je poplesavala lučka. Ravno iz te hiške je prihajal otroški jok.

Zaslišal je glas: "Nikar tako glasno ne jokaj, pod oknom je medved." A otrok je kar jokal in jokal. Tiger se je zunaj potuhnil in si sam pri sebi mislil: "Kakšen čuden otrok je to. Ne boji se niti medveda niti lisice." Ker je bil strašansko lačen, je pokukal skozi okno. Otrok je še vedno jokal. "Poglej, poglej, ga že vidim, pod oknom je tiger. Nikar ne jokaj, slišal te bo," je tiger slišal govoriti mamo. Otrok pa je še kar neutolažljivo jokal. Tiger se je čisto prestrašil. Otrok ni pokazal prav nobenega strahu niti pred njim. In tiger tega ni bil vajen. Še nikoli ni videl človeka, ki pred njim ne bi od groze trepetal, to čudno dete pa se pred njim ni dalo zmesti. V istem trenutku je spet zaslišal mamin glas: "No, dovolj je bilo. Tu imaš suhe kakije, zdaj pa bodi tiho." In jok je potihnil. "Res čudna reč," si je rekel sam pri sebi, "le kdo je ta kaki, ki ima takšno moč, da utiša tako pogumnega otroka."

Ravno takrat je nekaj padlo tigru na hrbet. Tiger je začel teči, kar so ga nesle noge, saj je bil prepričan, da mu ni na hrbtu pristal nihče drug kot sam kaki. Na hrbtu pa je pravzaprav nosil tatu, ki je tiste noči hotel oropati hlev z živino. Ta jo skočil s strehe misleč, da je tiger krava. Potem ko je ugotovil, da je pristal na hrbtu samega tigra, se je kot za stavo oklenil njegovega hrbta, vedoč da ga bo ta raztrgal, če pade z njega. Oba sta prestrašena dirjala skozi noč vse do zore. V soju jutranjega sonca je tat nad seboj zagledal vejo, se je hitro oklenil in splezal nanjo, tiger pa je oddirjal dalje.

Tudi tigru je odleglo. "Kakšna sreča, da sem se končno rešil tega groznega kakija." Stekel je nazaj v gore in se ni nikdar več vrnil v dolino.

Se že komu cedijo sline?
Se že komu cedijo sline?FOTO: iStockphoto
Prilagamo vam še dva nenavadna, a slastna recepta, ki lahko popestrita vaš jedilnik in ob katerih si bodo prstke lizali tudi vaši otroci.

Mavrična solata s kakijem

Preliv:
½ skodelice soka granatnih jabolk
2 žlici orehovega ali olivnega olja
1 sesekljan strok česna
½ žličke rjavega sladkorja

Solata:
60 gramov kozjega sira
poper
½ skodelice praženih in drobno narezanih orehov
500 gramov solate ali sveže špinače
2 olupljena in na kocke narezana kakija
semena enega granatnega jabolka
po želji sveža bazilika

Iz sestavin zmešajte preliv, pečico pa ogrejte na 190 ºC. Kozji sir oblikujte v kroglice, poprajte in povaljajte v orehih. Pekač obložite s peki papirjem in nanj položite kroglice. Oprane in narezane solatne liste zmešajte s koščki kakija, semeni granatnih jabolk in baziliko. Tik preden boste solato postregli, sir pogrejte v pečici. Solato prelijte s prelivom, po vrhu pa pazljivo razvrstite tople sirove kroglice.

Kakijeva krema

7 zrelih, olupljenih in pretlačenih kakijev
½ litra smetane za stepanje
3 ½ žlice medu

Med vmešajte v kakijev pire. Stepite sladko smetano in ji primešajte kakijevo maso. Maso lahko po porcijah naložite v servirne kozarce ali z njo nadevate pečeno podlogo za pito. Kremo lahko postrežete takoj, jo ohladite ali celo ponudite zamrznjeno kot mousse.

In lačni tiger se je približal zasneženi vasi ...
In lačni tiger se je približal zasneženi vasi ... FOTO: iStockphoto

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863