
O letošnjem Znanstivalu dogodivščin, kje se bo odvijal in kaj ponuja, smo se pogovarjali z ustanoviteljem Hiše eksperimentov Miho Kosom.
Kakšen dogodek je Znanstival?
Znanstival je nekaj posebnega, že sama beseda pove, da je to nekaj novega. Sestavljena je iz dveh besed, in sicer znanosti in festivala. To je tudi tisto, kar se bo dogajalo. Obetajo se znanstvene dogodivščine, to so ene vrste znanstveni šovi, jazz v znanosti, improvizacije v znanosti, delno t. i. predavanja. Neka tema je zelo interaktivno predstavljena, obogatena z mnogimi eksperimenti. To pomeni, da lahko obiskovalci sodelujejo.

Letos bo tudi razstava ilustracij in karikatur Boža Kosa, z naslovom Tam, kjer se srečata znanost in umetnost, in sicer v Galeriji Kresija v Ljubljani.
Znanstival tako kot po navadi poteka v Ljubljani in še enem mestu, letos je to Piran. Začne se 19. maja, v četrtek, ob 13. uri, odprtje je na Tromostovju. Odprl ga bo ljubljanski župan Zoran Janković. V Piranu bo odprtje ob 14. uri na Tartinijevem trgu, odprl pa ga bo župan Peter Bossman. Še isti dan je ob 15. uri odprtje razstave v Galeriji Kresija.
Vstop je prost na vse dogodke Znanstivala. Izjema so dogodki v Hiši eksperimentov, kjer smo ponudili dan priprtih vrat. To pomeni, da smo znižali ceno, vstopnina znaša dva evra. Za individualne obiske in družine ni potrebna predhodna najava, skupine pa naj prej pokličejo v Hišo eksperimentov.
Zakaj ste se odločili za Znanstival dogodivščin?
Najprej smo si rekli: ''To bi nas veselilo!'', nato pa ''A bomo zmogli?'' Zaključimo: če nas veseli, bomo zmogli in se lotimo.
Kdo so njegovi ustvarjalci, predavatelji, vodje?
To je timsko delo .... Omeniti moram Vesno Pajić, ki je projektni vodja, Tadeja Beočanina – to sta gonilni sili .. Luko Vidica, Blaža, Špelo, Miho, Dušana, Boruta, Olija itd. - organizacijski odbor. Jaz se počutim kot dirigent zelo uglašenega ansambla, da se včasih dostikrat ne opazi, da dirigiram.
Predavatelji so iz Hiše eksperimentov in tuji, ki zelo radi prihajajo na Znanstival. Hiša eksperimentov je namreč znana v tujini predvsem zaradi inovativnih idej.
V Ljubljano pridejo zelo strokovni predavatelji iz Združenih držav Amerike, Danske, Francije, Izraela, Finske ...

Komu je namenjen? Je kakšna omejitev?
Starostna omejitev je, in sicer moraš biti živ in imeti otroka v sebi. Pogoj je radovednost, stvari te morajo zanimati, moraš sam sebi priznati, da česa ne veš in biti pripravljen se česa novega naučiti. To je definicija zdravega človeka! Skratka, namenjen je celotni populaciji.
Bodo obiskovalci pravi raziskovalci?
Vsak človek, ki je radoveden, ki je pripravljen priznati, da česa ne ve, je avtomatsko raziskovalec. Najbolj raziskovalni smo, ko se rodimo, ker moramo raziskati, kako se diha, hodi, pije, je ... In prav je, da to raziskovanje razvijamo naprej! Pomembno je veselje do učenja, to je tista poglavitna stvar. Če pri človeku dosežemo, da se navduši za učenje, pridobivanje novih znanj in mu je, recimo, to postalo hobi, se ne rabimo bati zanj in več bo teh ljudi, manj se bomo bali za družbo. To je edino, kar nas lahko potegne iz raznih kriz. Ustvarjalna, inovativna moč, ki se jo ne dobi, ko si star 20 let, ampak tako, da se jo naučimo. To je treba privzgojiti in delati na njej vsak dan. Če želimo imeti ''pametne'' možgane, moramo izvajati ''fitnes''. To je recept, rešitev za preživetje vsake družbe ...

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV