Bibaleze.si

Barbike in pištole!

Vanja Kovač

Idejnica

1
22. 07. 2008 08.36

Kaj storiti, če otrok želi igračo, ki se nam staršem ne zdi primerna? Razvojna psihologinja staršem priporoča nakupe dobrih didaktičnih igrač, ravno tako priporoča, da se upošteva želje otrok.

Odgovornost odraslih je, da otroku ponudimo tudi lepo oblikovane igrače, ker s tem razvijamo otrokov estetski čut.

Dr. Ljubica Umek Marjanovič zato svetuje, če vaša triletna hčerka zahteva barbiko, ki jo imajo vse ali pa večina njenih prijateljic, da ji željo izpolnite.

Poudarja pa tudi, da je pomembno, da se otrok igra z dobrimi igračami, ki so estetsko lepo oblikovane, saj mu s tem oblikujemo estetski občutek. Barbika pa je po drugi strani zelo kičasta. Kič je otrokom zaradi barvitosti in pestrosti všeč in v tem ni nobenega problema, vse dokler otrok dobiva kvalitetne, pa tudi manj kvalitetne izdelke, saj se bo le tako naučil razlikovati. V nasprotnem primeru otrok ne bo imel možnosti izoblikovati estetskega čuta ali razumevanja, kaj je v okolju lepo.

Odgovornost odraslih je, da otroku ponudimo tudi lepo oblikovane igrače, ker s tem razvijamo otrokov estetski čut.
Odgovornost odraslih je, da otroku ponudimo tudi lepo oblikovane igrače, ker s tem razvijamo otrokov estetski čut.FOTO: Vanja Kovač

Glede barbike, ki je fenomen med igračkami, saj ostaja ena najbolj popularnih igrač že kar nekaj desetletij, dr. Umek Marjanovičeva pravi, da ima tudi pozitivne lastnosti. Zaradi preblačenja barbike, otrok namreč razvija drobno motoriko.

Sicer pa psihologinja priznava, da je tudi sama svoji hčerki kupila barbiko, ker si jo je pač želela. Emocionalno nabite želje pri igri je treba upoštevati, v nasprotnem primeru lahko igrača dobi samo še večjo draž. Umek Marjanovičeva še dodaja, da je barbika njeno hčerko – navajeno kvalitetnih didaktičnih igrač – kaj kmalu začela dolgočasiti, v poštev pa je prišla med obiski njenih prijateljic, ko so se deklice skupaj igrale z barbikami. Če je ne bi imela, bi se lahko deklica počutila izločeno iz skupine.

Če otroku določeno igračo prepovemo, dosežemo, da postane želja samo še močnejša.
Če otroku določeno igračo prepovemo, dosežemo, da postane želja samo še močnejša.FOTO: iStockphoto

Glede orožja in nasilnih igrač, pa je njeno stališče, da takšnih igrač v nobenem primeru ne kupujte. Že tako je veliko nasilja okrog nas, otroci so priča nasilju na televiziji, tako da je neprimerno otroke k nasilju vzpodbujati še z nasilnimi igračami. Dečki bodo po vsej verjetnosti kljub temu orožje zgradili iz lego kock ali pa se »pretvarjali«, da je palica puška – kar seveda ni isto kot, če bi otroku igračo orožje kupili. Otrok mora pri palici uporabiti kognitivno miselni napor ter orožje uporablja na simbolni ravni, kar je še vseeno precej drugače od tega, da mu na primer kupimo plastični mitraljez.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863