Pri šestletni Lindsay mora biti vse rožnato, z veliko volančki in bleščicami. Nosi obleke za princeske in vlada svojemu 1,5 metra visokemu rožnatemu gradu, ki sta ji ga starša postavila v igralnici. Njena mati pravi, da življenje princeske ni nujno tisto, kar bi sama izbrala za svojo hčer. Ne želi ji preprečiti biti, kar je, vendar se boji, da je obsedenost z vsem, povezanim s princeskami, za to generacijo majhnih deklic dosegla nov vrhunec.
Del odraščanja
Caroline Morris, mati omenjene šestletnice, želi imeti, tako kot še nekaj drugih staršev, vsaj nekaj besede v svetu male princeske, ki hoče vedno biti glavna. Še posebej v teh težkih gospodarskih časih. Starši se poskušajo osredotočiti na to, da bi svoje otroke poučili o varčnosti in skromnosti, kar pa se, kot pravijo, nikakor ne ujema z miselnostjo princesk. Za veliko deklic je "doba princeske“ namreč postala obvezen del odraščanja.
Pri Lindsey je videti, kot bi želela že od rojstva biti princeska. Starša je celo prepričala, da ji v igralnici postavita velik rožnat grad. Takoj ko pride iz šole, se preobleče v svojo obleko za princeske. Seveda se njena mati zaveda, da se nekaterim staršem skrbi glede tega zdijo povsem odveč, vendar začenja tudi njena mlajša hčerka počasi opažati čar življenja princesk. Morrisova pravi, da nima nič proti domišljijski igri. Vseeno jo skrbi, kaj se bo pripetilo, ko bosta njeni hčeri odrasli in spoznali, da življenje ni pravljica, v kateri je vse rožnato in lepo in te morajo vsi poslušati in ubogati. Želi si, da bi si njeni hčeri v življenju postavili kakšen višji cilj, kot le biti "prikupni in čudoviti“.

Princeske od rojstva
Kako majhnim deklicam dopovedati, da vse življenje ne bodo mogle biti princeske, je vprašanje, ki starše pesti že od nekdaj, pravi dr. Ken Heller iz otroškega zdravstvenega centra v St. Louisu. Ko oblačila in dodatki za princeske postanejo že kar neizogibni, si vprašanje zastavlja vse več staršev. Sprašujejo se, ali je to za njihove hčere sploh dobro, ali jim lahko v življenju kakor koli pomaga.
Dandanes se obsedenost z vsem, povezanim s princeskami, začne skoraj takoj po rojstvu. Deklicam lahko starši, sorodniki in prijatelji kupijo majice za princeske, slinčke za "njeno visokost“, albume za fotografije majhnih princesk in tudi okvirje za fotografije dojenčic, narejene posebej za majhne princeske. Do takrat, ko se dojenčice prelevijo v malčice, večino ob stalnem "bombardiranju“ z vsem rožnatim in svetlečim že privlačijo tudi obleke za princeske, bleščeče krone in nekatere celo ličila. Nato se privlačnost takih stvari le še stopnjuje.
Vse za prodajo!
Podjetje Mattel, proizvajalec slavne Barbike, ima na izbiro veliko izdelkov za majhne princeske, vključno z DVD-jem Princeska in revež. Celo navidez "močnejše“ junakinje animiranih filmov in risank si včasih nadenejo krono. Seveda je vodilno na področju posla, povezanega s princeskami, podjetje Walt Disney. Leta 2000 so pri tem podjetju vse svoje princeske poimenovali "Disneyjeve princeske“. Mednje sodijo vse od Trnuljčice do bolj nedavne Mulan, konec letošnjega leta naj bi jim se pridružila še afro-ameriška princesa Tiana.
Heller pravi, da je vse odlična poteza tržnikov, ki ciljajo na običajen razvoj otroka. Do tretjega leta se malčki začnejo opredeljevati glede na spol in tudi kot posamezniki. Pri dečkih se to kaže kot želja, da bi kot superjunaki rešili svet, deklice pa želijo postati princeske. Vendar je nekako to pri nežnejšem spolu dobilo veliko večji pomen. "Takšne poteze tržnikov starše, ki svoje otroke ves čas le hvalijo in redko kritizirajo, le še opogumlja. Takšni starši svoje otroke postavijo na piedestal, kar jim lahko kasneje škodi,“ pravi Jean Twenge, izredna profesorica psihologije. Twengeva ima tudi sama hčer in je raziskala, kako vzgoja vpliva na otroke. Vzgojo, v kateri starši svoje otroke dobesedno preveč razvajajo in jim vse dovolijo, je označila kar za vzgojo princesk.
Princeske za vedno?
Pred kratkim so pri Disneyju predstavili zbirko poročnih oblek, ki so jih navdahnile princeske. Namenjene so mladim ženskam, ki si še iz otroštva globoko v sebi želijo postati princeske, vsaj za en dan. Točno to skrbi starše, kot je David Williams. Ima namreč triletno hčer in dve leti mlajšega sina in tudi sam je moral popustiti in hčeri kupiti nekaj princesk. Vendar sta z ženo potegnila črto pri Barbikah in punčkah Bratz. Za vse skupaj pravi, da so to le "puhoglavi izdelki za majhne deklice“.
Punčke Bratz se morda za vedno poslavljajo s polic, saj je podjetje Mattel Inc. dobilo sodbo proti izdelovalcu. Nekateri starši so si ob tem kar oddahnili, saj pravijo, da še posebej te igrače spodbujajo prav neprimerno zvezdniško vedenje.
Saj je samo obdobje ...
Nekateri starši svoje hčerke pri oblačenju v princeske in vedenju, kot bi bile svetovno znane zvezdnice, z veseljem podpirajo. Mati petletnice iz St. Louisa pravi, da je njena hčer že prerasla željo postati princeska. "Otroci imajo pač obdobja, ko si česa še posebej močno želijo. Sedaj so ji všeč Pokemoni in superjunaki. Prihodnje leto bo verjetno odkrila nekaj povsem drugega,“ je povedala. Pravi, da je pomembno le to, da imajo otroci veliko izbire in možnosti. Pomembno je tudi to, da starši ne podpirajo neprimernega vedenja svojih princesk.
Nekateri starši se tako trudijo v obsedenosti svojih deklic s princeskami najti nekaj pozitivnega. Eden od očetov majhne princeske je povedal, kako mu uspe. Kadar gredo družinsko na kakšen dolg sprehod in se njihova malčica preveč pritožuje, ji povedo, da na koncu poti stoji prelep grad. Tudi če so to le ruševine, domišljija malčici pričara tisto, kar sta ji starša opisala na poti. Oče pravi, da je enako pri hrani. Če česa ne želi poizkusiti, ji povedo, da je to nekaj, kar zelo rada jé njena najljubša princeska. Običajno je nato ni več treba prepričevati.
Zmernost
Nekateri starši nimajo nič proti temu, da njihove hčere želijo biti princeske. Vendar jim ne dovolijo, da bi se obnašale, kot da mora vedno biti vse po njihovo. "Ko najini princeski postaneta preveč ošabni, je čas za kopel ali večerjo,“ je povedala mati dveh princesk. Svetuje, naj starši vedno pazijo, da princeske ne začnejo pretiravati. Heller pravi, da bi se starši s svojimi princeskami morali o tem veliko pogovarjati in jim razložiti, da je to le igra.
Enako pomembno je ugotoviti, ali deklica v svoj fantazijski svet ne poskuša pobegniti zato, ker se ji v resničnem življenju dogaja nekaj neprijetnega. Pravi, da deklicam ne bi smeli dovoliti, da se ves čas vedejo kot princeske. "Povejte jim: do na primer 15.30 si lahko princeska, nato gremo skupaj kolesarit. Ali kaj podobnega,“ je še dejal. Tako bodo lažje razumele, da je biti princeska le igra in obstaja tudi drugačen svet, v katerem se lahko zabavajo.
Tudi podpredsednica Disneyja Mary Beech pravi, naj se starši osredotočajo na dobre lastnosti princesk, kot sta sočutje in zaupljivost. Tudi sama pa se strinja s strokovnjaki, ki pravijo, da z ničimer ne gre pretiravati.
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV