
Igra koristi otroku in staršem
Otrok z igro vzpostavlja odnose z ljudmi, ki ga obkrožajo. To je še posebej pomembno, ko govorimo o očetu, saj čas vzpostavljanja očetovske vezi nastopi šele po rojstvu, medtem ko se mati in dojenček "poznata" že devet mesecev. Seveda to ne pomeni, da je to čas, rezerviran samo za očeta – nasprotno: priporočljivo je, da se starša z otrokom ne igrata izmenično, temveč hkrati. Tako bo imel otrok priložnost spoznavati oba starša, hkrati pa bosta tudi starša spoznavala drug drugega v novi, starševski vlogi.
Kako se igrati z dojenčkom?
Če vemo, da se v prvem letu življenja poleg razvoja psihomotoričnih sposobnosti začne tudi duševni razvoj otroka, ne smemo čakati na to, da bo otrok znal brcniti žogo, da bi se z njim igrali. Seveda pa se starši sprašujejo, kako se z novorojenčkom sploh igrati, glede na to, da do tretjega meseca starosti različne igrače niti niso primerne, saj jih dojenček še ne zmore prijeti in ne ve, kaj bi počel z njimi.
1. trimesečje: otrokova igrača ste vi!
V tem obdobju so starši in ljudje, ki dojenčka obkrožajo, njegove najljubše igrače. Med pestovanjem in masažo bo otrok s svojimi čutili zaznaval in spoznaval svoje starše, babici in dedka, bratce in sestrice, preko njih pa bo spoznaval tudi samega sebe.
V prvem trimesečju je dojenček izjemno dojemljiv za zvoke. Zato je priporočljivo, da mu takrat veliko pojete ali pripovedujete, tako da menjate ton glasu in opazujete, kako se odziva.

2. trimesečje: igralna blazina
Po tretjem mesecu starosti dojenček že prepoznava ljudi, ki ga obkrožajo. Odziva se na različne grimase in zvoke, pa tudi na svetlobo in barve. Tisto, kar je doslej le opazoval, zdaj že poskuša doseči z rokami in usti.
V tem obdobju si že lahko omislite igralno blazino iz pene. Tovrstne blazine, namenjene najmlajšim, so navadno živahnih barv, ki spodbudno delujejo na otroka. Medtem ko se bo otrok plazil po pisani blazini, se bodo skozi igro razvijale tudi njegove gibalne sposobnosti in krepil občutek za ravnotežje. Ker bo dojenček po igri na blazini prijetno utrujen, bo to dobro vplivalo tudi na njegov spanec in na mirne noči za starše.
Navsezadnje se skozi igro gradijo tudi zaupanje, razumevanje in poznavanje med otrokom in starši.
Po šestem mesecu: življenje je igra
Igralna blazina bo prišla prav tudi po šestem mesecu starosti. Lahko jo namestite v kot sobe, v lepem vremenu pa se z njo lahko odpravite tudi v naravo. V tem obdobju bo vaš dojenček verjetno navdušen nad ropotuljicami in igračami, ki proizvajajo različne zvoke, vendar mu bo gotovo všeč tudi igra brez igrač. Če si boste z njim privoščili kotaljenje, prevračanje in podobne norčije na blazini, se bodo šestmesečni malčki odzivali z glasnimi vzkliki navdušenja, ki vas ne bodo pustili ravnodušnih.
Če se kot starši lahko vživite v igro z dojenčkom, boste kmalu spoznali, da niste le vi otrokov učitelj, temveč da je tudi otrok vaš učitelj. Če boste dovolili, vam bo hitro pokazal, kako nesmiselne so številne skrbi in kako preprosto je pravzaprav življenje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV