Običajno očetje komaj čakajo, da se bodo začeli s svojimi sinovi in včasih tudi hčerami družiti še na tak zabaven način – ob igranju videoiger. Nekateri menijo, da je pri dveh letih malček že dovolj star, da se vsaj preizkusi v tem.
A strokovnjaki opozarjajo, da otroci nikakor ne bi smeli igrati nasilnih in strašljivih iger, namenjenih odraslim. Obstajajo tudi preproste igre, ki jih malčki lahko igrajo skupaj s starši in se ob njih še kaj naučijo.
Američani prodajajo tudi dojenčkom!
V Združenih državah Amerike je neko podjetje ustvarilo celo igralno konzolo, namenjeno triletnikom, ki zazna otrokovo gibanje. Isto podjetje je zasnovalo tudi konzolo za dojenčke, starejše od devetih mesecev starosti. Tudi na spletu je kar nekaj strani, ki oglašujejo igre za malčke, stare dve leti ali več.

Spletne igre za naše najmlajše so običajno preproste, brezplačne in namenjene vsem – v njih se lahko preizkusite tudi sami in tako preverite, ali so primerne za malčka. Običajno so spletne igre za otroke zasnovane tako, da se malček ob njih zabava in se še kaj novega nauči. Vendar vprašanje ostaja: kdaj je otrok dovolj star za igranje videoiger? Ali še bolje: pri kateri starosti je za to še premlad?
Prestrašeni starši
Povsem običajno je, da starše skrbi, kako bi lahko videoigre vplivale na njihove malčke. Starši se bojijo, da bi preveč igranja takih iger vplivalo na malčkove možgane; da bi postal malček s kakšno igrico dobesedno zasvojen; da bo zaradi igric pozabil na pomembnejše stvari v življenju kot so učenje, zunanji svet in sanje o bleščeči karieri v … katerem koli poklicu, ki ga trenutno navdušuje.
Včasih ni čudno, da starši podležejo gorečim nasprotnikom videoiger. Vendar je današnji svet tako poln različne tehnologije, ki se ves čas razvija, da se jo malčki preprosto morajo naučiti uporabljati. K zmedi prispevajo še različne organizacije, ki so raziskale učinek sodobne tehnologije in medijev na otroke – televizije, videoiger in svetovnega spleta.
Nekateri so po temeljitem raziskovanju ugotovili, da je vsa ta tehnologija otrokom zelo škodljiva. Drugi so razkrili, da ni vse tako slabo, kot je videti na prvi pogled. Obstajajo pa tudi zagovorniki, ki menijo, da tehnologija na majhne deklice in dečke vpliva pozitivno.

In sedaj?
O tem, kdaj so otroci dovolj stari, da začnejo z igranjem videoiger, so mnenja še vedno deljena. Psihologinja Jane Healy je pozornost staršev pritegnila z izjavo, da otroci do sedmega leta starosti sploh ne bi smeli igrati videoiger. Meni namreč, da se jimj le tako lahko možgani pravilno razvijejo.
Po drugi strani profesor pediatrije dr. Don Shifrin z washingtonske univerze pravi, da končnega odgovora preprosto ni. Poraja se le še več vprašanj. Igre in naprave se spreminjajo s tako hitrostjo, da staršem na vprašanje, ali njihovi malčki že lahko igrajo videoigre, odgovori z istim vprašanjem.
Odločate starši!
Na koncu odločitev, ali vaš malček lahko igra videoigre, pade na vaša ramena. Shifrin pravi, da se morajo starši vprašati naslednje: Koliko časa želite, da otrok igra videoigro? Kako se otrok obnaša, ko mu rečete, da je imel dovolj in konzolo ali računalnik izklopite? Se malček med igranjem iger obnaša kako drugače – se ne odziva na okolico, se razjezi, ko ga kaj vprašate, ali se obnaša povsem običajno?
Na koncu se mora vsak starš odločiti sam. Razumeti pa morate, da imajo lahko novi mediji na otroke nepričakovan, tudi slab učinek. Nasprotniki so igranje videoiger označili celo za „nenadzorovan poskus na naših najmlajših“. Zagovorniki pa pravijo, da je lahko igranje videoiger tudi način zabavnega druženja staršev in starih staršev z njihovimi otroki in vnuki.
Če torej mislite, da malčku igranje videoiger ne more škoditi, mu to dovolite, vendar glejte, da boste večino časa še vedno preživljali v naravi ali pri športnih dejavnostih. Če pa začnete opažati znake, da nanj igre vplivajo slabo – da vse več časa preživi pred računalnikom ali televizijo, se ne odziva na zunanji svet in pozablja na pomembne stvari v življenju, mu omejite igranje videoiger ali mu ga prepovejte. Morda bo na začetku res jezen na vas, vendar boste lahko prepričani, da ste se odločili pravilno.
Svoje mnenje lahko zapišete na forum.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV