Bibaleze.si

Skriti vpliv igrač

M.K.

Idejnica

1
19. 08. 2008 08.21

Igrače so most med resničnim in domišljijskim svetom otroka. Z njimi spoznava svet in življenje. Psihološki vpliv igrač je zato še kako pomemben in ga ne gre zanemariti. Barve, oblike, zvoki - vse to deluje in stimulira otrokove možgane ter pozitivno ali negativno vpliva nanj.

Spodbujajmo otrokovo kreativnost z dobrimi igračami.
Pomembna je kreativna in vesela igra!
Pomembna je kreativna in vesela igra!FOTO: Mojca Koprivnikar

O otroških igračah je bilo že veliko povedanega. Od tega, kakšna igrača je dobra igrača in kakšna je slaba, katere so bolj primerne za fantke in katere za punčke, do tega katerih igrač se moramo izogibati. Toda medtem, ko v trgovini iščemo »pravo« igračo, dostikrat pozabimo ali morda sploh ne pomislimo na skriti vpliv igrače, ki ga ima na razvijajočega in odraščajočega malčka, ki se uči in spoznava svet in okolje, v katerem živi.

Mnogi psihologi in sociologi si postavljajo vprašanje, kako dobro je, da razlikujemo med igračami za punčke in igračami za fantke in jih strogo razdelimo na dva svetova, ki naj bi bila popolnoma različna. Raziskave so namreč pokazale, da so fantki, ki so bili že zgodaj naučeni, katere igrače so za fantke in katere za punčke, kazali večji odpor do igranja z dekliškimi igračami in negativno izražanje mnenja o njih, medtem ko deklice niso kazale velikih razlik. Strokovnjaki srži problema ne iščejo zgolj v vzgoji otroka, ampak s prstom kažejo tudi na način, kako se igrače propagira in predvsem, kakšne igrače so skozi medije prikazane kot dobre. Velikokrat so namreč najbolj priljubljene in »in« prav igrače, ki imajo negativen vpliv na otrokovo osebnost in razvoj. Zato igrače ne gre brezglavo kupovati. Pred nakupom pa je dobro premisliti, kakšno je skrito sporočilo, ki ga nosi igračka. Kontroverzni psiholog dr. Gerianne Alexander z univerze v Teksasu pravi, da to, za kakšno igračo se bo otrok odločil, ni popolnoma družbeno ali vzgojno pogojeno, pač pa je to posledica (moških oziroma ženskih) hormonov. Vpliv družbe je po njegovem minimalen.

Nekaj namigov

Spodbujajmo otrokovo kreativnost z dobrimi igračami.
Spodbujajmo otrokovo kreativnost z dobrimi igračami.FOTO: Vanja Kovač

Ste se kdaj vprašali, kakšen je pravzaprav namen igrač? Ali so izdelane zato, da otroka zabavajo in ga »zaposlijo«, medtem ko vi kuhate, pospravljate, delate ali ste kakor koli drugače zasedeni, varuške pa ni pri roki? Če igračko vzamete v roko, jo dobro pogledate in hkrati pomislite, da vaš malček z njo popolnoma na novo spoznava svet, boste ugotovili, da je pomen igrače veliko obsežnejši.

Začne se pri sami ideji za oblikovanje, pravi Karen D. Hill, lastnica trgovine Handmade and Homemade Toys. Zakaj? Zaradi namena, ki ga ima izumitelj igrače. Lahko je le tržno usmerjena ideja, lahko pa resnično v dobrobit otroka. S tega zornega kota so morda še najbolj sporne »industrijske« igrače in ker so otroci po naravi pravi radovedneži in raziskovalci, bodo vzeli katero koli igračo, ki bo na takšen ali drugačen način stimulirala njihove senzitivne čute. Premislite, kakšno igračo ponudite otroku.

Igrače torej stimulirajo otroško domišljijo in določene dele možganov ter tako nezavedno vplivajo na njegov razvoj. V malčkovi domišljiji je žival resnično živa in vlakec, ki drvi po železniških tirih, resnično hupa in oddaja zvoke. Igrače so pot, ki ga vodijo v resnični svet. Naj bodo nežne ali agresivne, pokazale bodo, kakšen je svet tam zunaj. Igrača, ki vzpodbuja nasilje in agresijo, bo dala vedeti, da je takšna tudi resničnost.

Barva morda še najbolj stimulativno deluje na otroka. Malčka razveseli, pomiri ali vznemiri. Nekatere barve možgane stimulirajo tako, da vzbudijo asociacije na določene pomembne predmete iz zgodnje razvojne faze. Tu gre večinoma za svetle barve. Naloga staršev je, da otroka naučijo pravilne (predvsem čustvene) percepcije okolja, v katerem živi. Najbolj uspešno se to doseže ravno z igračami v svetlih barvah, pravi Karen.

Oblika je drugi najbolj pomemben stimulator. Otroci se veliko naučijo z dotikanjem. Oblika igrače zato nosi pomembno spoznavno vrednost. Trda, mehka, groba ali nežna – vse to bo vaš malček takoj opazil in razlikoval.

Igrače za punčke vs. igrače za fantke

Skozi igrače se naš malček uči tudi o družbi, v kateri živi. Igrače za deklice in igrače za dečke. Nekatere raziskave z opicami so pokazale, da je opičja samica v večini poskusov nagonsko vzela igračko punčko, medtem ko je imela na izbiro tudi igračko tovornjak. Opičji samec pa je v enakem poskusu izbral tovornjak namesto punčke.

Ne glede na to, kaj so izbrale opice, pa ne gre zanemariti, da ima propagiranje določenih igrač in prikazovanje le-teh kot edine, najlepše in najboljše, velik, velikokrat negativen, vpliv na razvoj otrok. Psihologinja Helga Dittmar je v raziskavi odkrila, da ima večina deklic, med petim in osmim letom starosti, ki se igra z barbikami, negativno mnenje o svojem zunanjem videzu.

Razvojna psihologinja Isabelle Cherney še zaključuje, da je najbolj občutljivo obdobje, ko na malčka lahko z igro in igračami negativno ali pozitivno vplivamo, med 18. in 47. mesecem.

Svoje mnenje lahko izrazite tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863