Med letošnjimi dobitnicami naziva 'dobra igrača' je tudi sestavljanka Clics. Kot pove že ime, lahko otroci s preprostim 'klikom' zgradijo različne predmete, ljudi, živali in vozila.
Clics je sestavljanka, primerna za dečke in deklice od 3. leta starosti dalje. Vsak komplet vsebuje različno število raznobarvnih sestavnih elementov, ki jih otroci poljubno sestavljajo s preprostim 'klikom'.
Številne oblike igre otrokom omogočajo ploskovno ali prostorsko gradnjo. Igrače pri otrocih spodbujajo ustvarjalnost, logično mišljenje ter prostorsko dojemanje.
Prednosti
Pomembne prednosti te plastične sestavljanke so, da z njeno pomočjo "otroci med igro razvijajo skladnost gibov rok in oči, prostorsko predstavljivost in v veliki meri izražajo lastno domiselnost in ustvarjalnost."
Poleg tega "igra pogosto poteka v skupini in spodbuja otroke k vzpostavljanju socialnih odnosov," je še v svoji oceni te sestavljanke ugotovila razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek, ki je potrdila, da je igrača s psiho-pedagoškega vidika ustrezna za oznako "dobra igrača". V korist temu pa priča tudi dejstvo, da igrača ne zaposli le otrok, ampak tudi odrasle, ki pridejo v stik z njo.
Ni mi treba biti velik, da bi gradil
Da je za izgradnjo konstrukcije potrebne nekaj potrpežljivosti, je na dlani. Vendar so otrokom lahko v pomoč slikovne predloge, ki so priložene posameznim igračam in jim služijo kot osnova za sestavljanje različnih konstrukcij.
Igrača Lego education, ki je letos dobila oznako 'dobra igrača', omogoča, da otroci sami ali v manjši skupini sestavijo helikopter, raketo, podmornico ali na primer bager. Sprva bodo najbrž gradili bolj enostavne, sčasoma pa tudi dodelane modele. Morda pa se bodo bolj navdušili nad domišljijskimi modeli.
Kot pravi Ljubica Marjanovič Umek, tovrstno sestavljanje zahteva ustrezno prostorsko predstavljivost, natančnost in vztrajnost, drobno motoriko, otroci pridobivajo tudi osnovna tehnična znanja o delovanju posameznih delov oziroma vozil kot celote. Za njih so posebej zanimive konstrukcije, pri katerih posamezni deli vozila funkcionirajo, npr. propeler, dvigalo; sestavljena vozila pa pogosto vključijo v različne simbolne igre.
Tudi igrača Konstruktor Hexlo je sestavljen iz 42 med seboj skladnih delov različnih oblik in barv. Ker otroci zelo radi konstruirajo tudi z naravnimi materiali, so ti narejeni iz lesa.
"Igrača je primerna za otroke od približno 4. leta starosti dalje, za deklice in dečke." Kot opaža Ljubica Marjanovič Umek, ki je igračo tudi strokovno ocenjevala, se zlasti mlajši otroci ob začetnih stikih z igračo pogosto opirajo na slikovne predloge na embalaži, kasneje pa praviloma sestavljajo različne predmete glede na lastno predstavo in domišljijo ter preizkušajo, kaj vse se da narediti.
Navsezadnje med odličnimi konstruktorji najdemo tudi Kiditec sistem, igračo, ki vključuje 54 sestavnih delov in je primerna za deklice in dečke od približno 5. leta starosti dalje.
"Otroci imajo na razpolago relativno velike sestavne elemente (kolesa, vijake, krožne in pravokotne elemente), iz katerih sestavljajo vozilo, in sicer najprej s pomočjo priloženega načrta, kasneje pa tudi sami. V igri razvijajo prostorsko predstavljivost, spretnosti drobnih gibov, učijo se, kako različne logično povezati, da bodo tudi delovali, pridobivajo osnovna tehnična znanja in se z že narejenim vozilom pogosto zabavajo: ga vozijo in vključujejo v simbolne igre," je v oceni zapisala Marjanovič Umkova.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV