Smernice pri nakupu igrač
Poleg želja naših otrok so nam
lahko dobra smernica za nakup igrač tudi kvalitetne igrače, ki jih na
natečaju vsako leto izbere komisija pod okriljem Ministrstva za šolstvo
in šport. Znak dobra igrača se podeli igračam namenjenim šolskim in
predšolskim otrokom, ki izpolnjujejo zahtevane strokovne kriterije na
štirih področjih. Igrača mora ustrezati varnostnim standardom,
tehnološkim, psiho-pedagoškim ter likovno oblikovnim. Ocenjevanje
poteka v laboratorijih, delavnicah in na podlagi opazovanja in
analiziranja otrok pri igri.

Ogromna ponudba igrač na tržišču:

Igrače niso našim otrokom samo v veselje, temveč otroci z njimi razvijajo tudi svoje motorične spretnosti, se z njihovo pomočjo učijo in razvijajo domišljijo. Igrače so postale pomemben sektor globalne ekonomije – kar pomeni, da je igrač vse več in da smo ob poplavi ponudb vsakovrstnih igrač, lahko starši kar malce izgubljeni. Da pa bi bila zmešnjava še večja, se je v medijih zadnje čase veliko govorilo tudi o zdravju škodljivim igračam, uvoženih predvsem z Kitajske, ki so bile zaradi neizpolnjevanja varnostnih standardov umaknjene iz prodaje.
Profesor Matjaž Jaklin s pedagoške fakultete, ki je eden od strokovnjakov, ki sodelujejo pri vsakoletnem testiranju igrač, pravi, da je ob poplavi ponudb v Sloveniji zelo težko najti kvalitetne igrače. Vse preveč je igrač, ki so skromno oblikovane ali pa že kar kičaste.

Na kaj biti pozoren v prodajalni z igračami
Nenapisano pravilo je tudi, da so igrače, ki se proizvajajo v Evropi večinoma bolj kvalitetne kot tiste, ki se proizvajajo v državah tretjega sveta oziroma državah v razvoju. Seveda pa tudi tukaj obstajajo izjeme.

Na žalost je mnogokrat bolj kvalitetna igrača tudi precej dražja, vendar pa lahko na ta račun sklenemo kompromis, kupujemo kvaliteto in ne kvantiteto. Kupujemo torej manj igrač in tiste bolj kvalitetne. S tem lahko ubijemo dve muhi na en mah, prvič bomo imeli več prostora v otroških sobah in drugič – otrok, ki ima preveč igrač, se igrač ponavadi tudi zelo hitro naveliča.
Profesor Jaklin svetuje, da kupujemo igrače priznanih proizvajalcev. Eden takšnih je dobro znani Lego, ki pa med svojo ponudbo prav tako niha v kvaliteti. Nekateri kompleti so namreč manj kvalitetni od drugih v smislu razvijanja didaktičnega in ustvarjalnega pristopa. So kompleti, ki so strogo namenski in se sestavljajo samo po priloženih načrtih, drugi pa so bolj univerzalni, saj lahko otrok iz istih kock zgradi veliko različnih stvari. Profesor Jaklin priporoča te druge, saj trdi, da otrok na takšen način razvija svojo ustvarjalnost in individualnost.
NASLEDNJIČ: Dr. Ljubica Umek Marjanovič, strokovnjakinja, ki sodeluje pri ocenjevanju igrač na slovenskem trgu, nam svetuje
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV