
Da so poučni izleti lahko tudi zanimivi, se nam je potrdilo, ko smo se s Sofistkom in z otroki odpravili v stari idrijski rudnik, ki se je v zgodovino zapisal kot eden največjih rudnikov živega srebra vseh časov. Otroci so vanj vstopili skozi Antonijev rov, ki je najstarejši del idrijskega rudnika in si podzemni svet rudarjev ogledali oblečeni v zeleno-črne površnike in opremljeni s čelado. Njihovo domišljijo je poleg skrivnostnih rovov in zgodb o življenju rudarjev razvnemala tudi zgodba o škratu "Berkmandlcu", ki naj bi rudarjem delal družbo in jih včasih strašil.
Obisk rudnika so otroci zaključili v prizivnici, kjer so se dan za dnem zbirali rudarji pred odhodom v temino rovov. Tam so si ogledali diaprojekcijo o rudniku in izvedeli, da je bila skupna dolžina vseh izkopanih rovov pod Idrijo kar 700 kilometrov. Kljub zdravstvenim težavam, ki so jih imeli rudarji zaradi narave svojega dela, so bili delu zelo predani in so iz rudnika izkopali kar trinajst odstotkov svetovne proizvodnje živega srebra. Tako se je idrijski rudnik v zgodovino zapisal kot drugi najbogatejši rudnik na svetu, takoj za španskim Almadenom.
Da to še zdaleč ni preveč informacij za otroške glave, boste videli, če si ogledate videoposnetek otrok po obisku jame. Poleg tega, da so nam zaupali, da so škrata "Berkmandlca" zares videli, so otroci kar tekmovali v znanju. In priznati je treba, da so imeli od izleta v rudnik res veliko.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV