Zabaven muzej? Tudi za otroke? Da, tudi to je mogoče, kot sem ugotovila na nedavnem obisku britanske prestolnice. Ob koncu tedna sem si ogledala kar dva muzeja: muzej znanosti in naravoslovni muzej. V obeh ni manjkalo družinic z majhnimi otroki in ni bilo videti, da bi se kakor koli dolgočasili.

Znanost skozi igro
V muzeju znanosti se v vsakem nadstropju najde nekaj tudi za naše najmlajše. V kleti je Vrt ali The Garden, kamor lahko starši pripeljejo malčke, stare od tri do šest let. Poleg vrta stoji "parkirišče za vozičke", tako da staršem nikoli ni treba skrbeti, kam bi voziček postavili. V Vrtu malčki spoznavajo znanost skozi igro in se tako kaj novega naučijo.
V pritličju je poseben prostor, namenjen otrokom, starim od pet do osem let, imenuje se Vzorčna ploščad ali Pattern Pod. Na njej se otroci s starši igrajo tako, da kot pravi raziskovalci poskušajo predvideti, kaj se bo zgodilo. Ugotavljajo, ali se dogodki odvijajo po določenem vzorcu in tudi sami poskušajo ustvariti svoje vzorce poteka vsakodnevnih dogodkov.
V drugem nadstropju lahko otroci in odrasli skozi igro in preproste naloge spoznavajo energijo, energijske vire in kako pomembna je energija v vseh vidikih našega življenja. Tu so monitorji na dotik, na vprašanja o porabi energije odgovarjajo z vrtenjem ogromnih "koles" in s plesom ugotavljajo, kako bodo v prihodnje lahko zadostili vse večjim potrebam po energiji.
Nadstropje višje je postavljena najbolj priljubljena galerija v vsem muzeju – Izstrelitvena ploščad ali Launchpad. Tu je razstavljenih več kot 50 interaktivnih predmetov. Launcpad je namenjen spraševanju in ugotavljanju, kako stvari okoli nas delujejo. Sama sicer nisem uspela preizkusiti ničesar, saj je bila galerija nabito polna otrok. Vsi so z zanimanjem preizkušali, kako deluje zvok, se prenaša slika, ali zvok lahko vidimo ... in se ob tem očitno zelo zabavali. Tudi sama sem se tam počutila kot otrok. Morda mi bo naslednjič uspelo narediti kakšen zanimiv poskus.
Naravoslovje za vse
Tudi naravoslovni muzej ima svoje čare za otroke. Dinozavri, moč narave, tiranozaver, ki se premika in ogromna sekvoja so stvari, ki otrokom v tem muzeju vzbudijo največ zanimanja. Povsod po muzeju ne manjka iger, s katerimi se naučijo kaj novega, spoznavajo naravo in preizkušajo svoje znanje o njej.
Nad dinozavri so verjetno navdušeni vsi otroci. Zanimivi so zaradi velikosti, ker o njih še vedno ne vemo vsega in tudi zato, ker jih danes več ne moremo srečati drugje kot v muzejih, kot je ta. Vendar previdno – tiranozaver v muzeju vas lahko kar malo prestraši, ko vam pokaže svoje ostre zobe.
Bi radi vedeli, kako je, če se vam dobesedno tresejo tla pod nogami? V prostoru, kjer si lahko ogledamo, česa vse je zmožna narava, lahko občutite tudi pravi potres. Tam si lahko ogledate tudi posledice močnega potresa in kako površje preoblikuje vroča magma.
Med otroki je priljubljen tudi model sinjega kita v naravni velikosti. Ob njem se še odrasli počutimo, kot bi bili le mravljice. Malo večji smo morda ob ogromni sekvoji, vendar le zato, ker je je v muzeju le majhen del. Tudi v naravoslovnem muzeju ni manjkalo otrok, ki so z zanimanjem opazovali vse, kar je bilo razstavljeno okoli njih in skozi igro spoznavali moč narave.
Če vas pot z otroki zanese v London, si vzemite tudi nekaj časa za ta dva muzeja. Vstopnine ni, v obeh pa se najde kaj za vsakogar. Za najmlajše, ki lahko muzeja spoznavajo skozi igro, pa tudi odrasle, ki lahko na interaktiven način preizkusijo svoje znanje o našem planetu in znanosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV