
Zaščitnik usnjarjev
Upodobil ga je tudi Michelangelo, kot detajl Poslednje sodbe v Sikstinski kapeli. Obraz na Jernejevi odrti koži je Michelangelov avtoportret. Ime Batolomej izvira iz aramejskega jezika, kar lahko pomeni tudi "sin oranja". V grščini so njegovo ime zapisali kot Bartholomeos. Izvir slovenske oblike Jernej je teže razložiti, lahko pa gre za zamenjavo z imenom Irenej. Po starem izročilu je Jernej odšel oznanjat krščanstvo najprej v Indijo, pozneje pa še v Armenijo. V Armeniji ga je doletela tudi mučeniška smrt, saj so mu še živemu odrli kožo s telesa in ga potem križali z glavo navzdol. To je razlog, da ga štejejo za svojega zavetnika usnjarji. Tudi upodobitve svetega Jerneja po navadi prikazujejo kako drži v eni roki velik nož, v drugi pa svojo kožo.
Slovenske različice
V Sloveniji je bil Jernej v preteklosti zelo priljubljen svetnik in zato se po njem imenuje precej slovenskih imen: Jernej, Nejc, Šentjernej, Bartol, Jarač, Jernač, Nejc , Nejo, Neo…To so izpeljanke, ki si izhahjajo iz prvobitnega imena. Zelo poznano slovensko književno literarno delo, je Cankarjev hlapec Jernej in njegova pravica.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV