Slovenija ni znana samo po lepi pokrajini, hribih, gorah, morju in lepih rekah. Znana je tudi po kraških jamah, ena med njimi tako leži blizu Grosuplja. Kraški svet v okolici Grosuplja je namreč znan vsaj že iz Valvazorjevih časov, saj je jama Ledenica opisana celo v njegovi Slavi vojvodine Kranjske.
"Vhod v jamo skozi Ledenico leži na nadmorski višini 410 metrov; sama jama pa je dolga 710 metrov in v najgloblji točki v breznu, s katerim se konča Zadnja dvorana, doseže globino 77 metrov. Jamo sestavlja osem dvoran, od katerih jih je sedem dostopnih obiskovalcem. Zanje je urejena 610 metrov dolga krožna turistična pot. Jama je zelo razgibana, saj je v njej skoraj 500 stopnic. Čudoviti podzemni svet je delo nekdanjega potoka Podlomščica, ki teče danes nižje v široki dolini ob vznožju hriba Tabor. Na to kažejo ostanki rečnih sedimentov v jami. Poznejši podori so spremenili prvotno podobo jame. V najmlajši razvojni dobi pa so številne kapniške tvorbe prekrile podorno skalovje. Tako se voda danes pojavlja le kot kapniška voda," so ponosno zapisali na spletni strani Županove jame, ki jo imenujejo tudi lepotica dolenjskega krasa.
"V Županovi jami so skupine za oglede majhne, ogledi pa precej individualni – vodniki poskrbimo tudi za animacijo otrok med vodenjem, tudi razlago prilagodimo otrokom," nam razloži Lučka Jere, jamska vodnica.

Otroke v jami navdušijo kapniki, ki jih vidijo povsem od blizu, jamski palčki v eni izmed dvoran, množica drobnih kristalčkov na kapnikih, netopirje pa se vidi skoraj vsakič (poleti letijo, jeseni, pozimi, spomladi pa predvsem počivajo). "Posebno doživetje je tudi, ko ugasnemo vse luči. Vsak otrok dobi na izposojo tudi jamsko svetilko, s katero lahko ob poti raziskuje in osvetli kapnike. Otroke zelo navdušijo tudi skale pred jamo, ki so ob primernem nadzorstvu staršev pravi magnet za plezanje. V jami je veliko stopnic, a pot zmorejo že tri do štiriletni otroci, ogled je možen tudi iz otroškega nahrbtnika. Priporočamo dobro obutev – pohodne superge ali gojzarje, ter dolge rokave, za otroke dvojne, ker je prva dvorana Ledenica precej hladna. V notranjih delih je sicer topleje - okoli 10 stopinj."

Otroci pa ne spoznavajo jame le z ogledom, ampak tudi s pomočjo pravljic, kot je Dogodivščina netopirčka Branka, ki raziskuje jamo in okolico, otroci tako spoznajo, zakaj netopirji živijo v jami in zakaj so tako posebni. V poletnem času pa pripravljajo tudi zabavne eksperimentalne delavnice o tem, kako nastajajo kraške jame, otroci ustvarijo tudi svojo kopijo fosila ter se s poskusi učijo o kamninah.
Aktivnosti pa ne potekajo le poleti, jeseni tako organizirajo tudi Noč netopirjev, "kjer za otroke pripravimo ustvarjalne delavnice o netopirju ter igre in zgodbe ob ognju, pozimi - pa tudi tekom leta po dogovoru, pa imamo vodene oglede s svetilkami, ki nudijo prav posebno doživetje jame, ki je bolj prvinsko."
Družinski izlet v Županovo jamo je tako odličen poldnevni izlet: "V okolici je možen tudi sprehod po učni poti Po sledeh vodomca, ki s pravljično zgodbo o Podlomarjih in interaktivnimi vsebinami nudi posebno doživetje za družine. Z ogledom Vodomčevega gaja (lepo urejenega naravnega okolja ob mokrišču) in ogledom Tabora (odlično ohranjene protiturške utrdbe) pa si lahko dan zapolnite v celoti ali pa nas obiščete večkrat."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV