čebelarska

14. decembra je dan prihodnosti za čebele
V soboto bomo v Sloveniji slavili dan prihodnosti. Ta spodbuja k odgovornemu ravnanju danes, da bo naš jutri lepši. Ustrezno se znova začenja družbeno odgovorna pobuda PRVA čebela, v kateri se povezujeta Čebelarska zveza Slovenije in PRVA. Namen je spodbujati znanje o čebelah med mladimi in ohranjati slovensko čebelarsko tradicijo. Odpira se nov javni razpis za čebelarska društva, ki s čebelarskim krožkom delujejo na osnovni ali srednji šoli. Do 20. maja prihodnje leto, ko slavimo svetovni dan čebel, bodo tri društva prejela učni čebelnjak, tri pa čebelarsko opremo za krožkarje.

Zato je pomembno otroke učiti o pomenu čebelarstva
"Ko bo izginila zadnja čebela z obličja Zemlje, bo človek preživel le še štiri leta, kajti če ne bo čebel, ne bo opraševanja, ne bo rastlin, ne bo živali, ne bo ljudi ..." je že leta 1949 opozarjal Albert Einstein. Kako zelo pomembno je negovati čebelarsko tradicijo, učiti otroke o pomembnosti teh krhkih in delovnih bitij ter na kakšne načine lahko to storimo, smo vprašali učiteljico Nevenko Urbanija, ki vodi čebelarski krožek na osnovni šoli Toneta Okrogarja v Zagorju ob Savi.

Novi učni čebelnjaki bodo spomladi razveselili nove osnovnošolce
Do 20. maja, ko praznujemo svetovni dan čebel, bodo nove štiri osnovne šole prejele svoj učni čebelnjak s čebeljimi družinami. Čebelnjaki so namenjeni učencem čebelarskih krožkov kot spodbuda pri učenju o čebelah, pridobitve pa se bodo tokrat veselili v občinah Črna na Koroškem, Kranj, Tabor in Zavrč. Skupaj z novimi postavitvami bo to pomlad po Sloveniji postavljenih že 20 učnih čebelnjakov, #PRVAčebela pa s tem utrjuje status ene najuspešnejših pobud za ohranjanje čebel in slovenske tradicije čebelarstva.

Tako lep kotiček imamo pri nas v Sloveniji
Ko je imel mož služben opravek v Cerknici, sem se na porodniškem dopustu odločila, da izkoristim priložnost in se s sinom odpravim ogledat največje jezero v Sloveniji. In ni mi bilo žal, preživela sva čudovite trenutke v objemu narave, če pri tem odmislim komarje, ki so bili izjemno nadležni.

Tradicionalni slovenski zajtrk: od opozoril, da brošur otroci ne morejo prebaviti, do prvih pozitivnih učinkov
Kruh, maslo, med, mleko in jabolka so na krožnikih naših otrok že sedmo leto zapored. Toliko časa namreč v vrtcih in šolah poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. To je projekt, ki je že obrodil prve pozitivne rezultate, žal pa ni šlo vedno vse kot po maslu in je bilo kdaj potrebno ugrizniti tudi v kislo jabolko.

Slovenski obred uživanja medu
Prisluhnite modrosti svojega telesa in naredite nekaj dobrega zase in za svoje zdravje. Sprejmite slovenski obred uživanja medu, uporabljajte ga spoštljivo in s hvaležnostjo.

Med, tekoče zlato
Med so v starih civilizacijah imenovali tekoče zlato, zlati eliksir, božji dar in je bil simbol za plodnost, lepoto in ljubezen. Kako dobro ga poznamo danes?

Otroci se bodo tudi letos sladkali z medom
Letos bo 18. novembra po vseh vrtcih in osnovnih šolah potekal vseslovenski projekt »Tradicionalni slovenski zajtrk«, katerega pobudnica je Čebelarska zveza Slovenije.

Medeni recepti
Medu ne uporabljamo več le kot namaz na kruhu in sladilo za čaj. Med je odlično hranilo in ga v svojih smernicah zdrave prehrane za vrtce in šole priporoča tudi Ministrstvo za zdravje.