človeška

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Zakaj je tako pomembno, da se otroci naučijo spoštovati živali?
Učenje otrok o spoštovanju živali je več kot le spodbujanje prijaznosti do drugih bitij. Gre za temeljni korak pri razvoju empatije, sočutja in občutka odgovornosti, ki so ključnega pomena, da postanejo celovita in čustveno inteligentna človeška bitja. Vzgajanje spoštovanja do živali lahko močno vpliva na moralni razvoj otrok in oblikuje njihove interakcije ne le z živalmi, temveč tudi z drugimi ljudmi in svetom okoli njih.

Zakaj mame potrebujejo tudi čas zase?
Mame potrebujejo čas zase, da umirijo in zbistrijo svoje misli, se spočijejo, se napolnijo z energijo, počnejo tisto, kar imajo rade. Se opomnijo, kdo so bile, preden so nase prevzele skrb za otroka – 24 ur na dan in sedem dni v tednu.

5 skrivnosti iz porodne sobe
Porod otroka je že od nekdaj buril duhove. V preteklosti je bilo to dejanje vedno povezano z obredi, osamitvijo žensk in strahom pred neznanim. Danes vemo, da je porod izjemno intenzivna, a čarobna psihofizična izkušnja, ki dva posameznika spremeni v starša. In bolj kot smo nanjo pripravljeni, lažje bo. Če tudi same že pridno odštevate mesece ali tedne do velikega dogodka, vam bodo prav prišli spodnji nasveti, ki so podkrepljeni z izkušnjami slovenskih mamic.

Pet razlik med otroštvom danes in pred 30 leti
Življenje se je v zadnjih tridesetih letih zelo spremenilo, predvsem zaradi velikih premikov v tehnologiji in medicini. Odrasli se velikokrat spominjamo svojega otroštva in hrepenimo po mirnejših časih, ko so se vse stvari zdele enostavnejše. Danes otroci odraščajo v zelo drugačnem svetu, ki jim prinaša neomejen dostop do informacij in zabave. V tem članku bomo izpostavili pet največjih razlik med otroštvom danes in pred tridesetimi leti.

8 zvezdnic, ki so se odločile zaužiti svojo posteljico
Posteljica ali placenta je organ, ki ustvarja življenje celih 9 mesecev. Ker posteljica v plod dovaja pomembne hranilne snovi in skrbi za ravnovesje hormonov, mnoge mamice verjamejo, da lahko pomaga tudi njim. Med ženskami, ki si delijo to prepričanje, je tudi nekaj svetovno slavnih zvezdnic.

7 povedi, ki jih pred otrokom ne bi smeli govoriti partnerju
Zelo pomembno je, kako se vedemo pred otroki, a ravno tako pomembno je, kako se pred njimi izražamo. Strokovnjaki navajajo sedem na prvi pogled povsem nedolžnih povedi, ki pa jih pred otroki ne bi smeli izreči drug drugemu, saj lahko pustijo na njih trajne posledice.

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'
S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost
Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Zakaj je tako pomembno redno objemati otroka?
Človeška bližina, crkljanje in pestovanje so nujni za normalen razvoj otroka. Preverite, zakaj.

5 stvari, ki se jih zavemo šele, ko izgubimo starše
Življenje je čudovito, a nepredvidljivo in polno nenehnih sprememb. Tudi in predvsem takrat, ko jih najmanj pričakujemo. V stotinki sekunde se lahko zgodi, in navadno se nam zgodi kar nekajkrat v življenju, da se življenje, kot ga poznamo, spremeni v popolnoma novo dimenzijo. Novo različico s spremembami, ki se jim moramo na novo privaditi in se priučiti živeti z njimi. Izguba staršev je ena takšnih sprememb, ki nas zaznamuje za vedno.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

'Podojila sem svojega nečaka, ker sem 'človeška krava'
Janelle McAloon, mati štirih otrok, je razdvojila mnenja javnosti, ko je objavila posnetek, na katerem razloži, da rade volje pomaga sestri, ki ima težave z laktacijo mleka, tako, da kar sama podoji njenega otroka, torej svojega nečaka. Nekateri so navdušeni nad lepo gesto, drugi se zgražajo, da je to nekaj neprimernega.

To povejte otroku, če si želi kuščarja!
Zanimiva dejstva o kuščarjih: ste vedeli, da je na svetu približno 5000 različnih vrst?

Z »Urbanovo srečko« do potrebnih sredstev za razvoj genske terapije
Deček Urban se je rodil z okvaro na genu CTNNB1, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starši so se povezali z raziskovalci v Sloveniji in po svetu ter zagnali svetovni projekt razvoja genske terapije. Vse, ki to zmorejo, pozivajo k nakupu srečke in s tem k donaciji. Srečke lahko za 5 EUR kupi vsak, ki želi pomagati pri razvoju zdravila oziroma genske terapije za pomoč dečku Urbanu do njegovih prvih korakov.

'Zakaj pa ti ne dojiš?'
Že ko sem bila prvič noseča, se mi je zdelo samoumevno, da bom otroka dojila. Nikoli nisem razmišljala o tem, nikoli nisem razmišljala o težavah. In jih tudi nisva imela. Tudi pri drugem otroku sem bila prepričana, da bom dojila. Pa sem se trudila, pa sem črpala in dodajala in se trudila še naprej, pa ni šlo. Takrat sem doživljala grozne občutke.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Nasveti, s katerimi boste lažje 'preživeli' v družbi triletnikov
Verjetno ste že slišali za izraz "threenager". Ta izraz označuje triletnika, ki kaže vse znake tega, da ravnokar prehaja skozi 'mini' puberteto. No, podobno je tudi z dvoletniki. Zato smo za vas pripravili nasvete, s katerimi si lahko življenje z njimi nekoliko olajšate.

Pomembnost vnosa vlaknin med nosečnostjo
Uživanje vlaknin v obdobju nosečnosti je izrednega pomena. Katera hrana in kakšna količina zadostujeta dnevni potrebi po vlakninah? Preverite v spodnjih vrsticah.

Spolnost ne sme biti tabu tema
Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

So japonke primerne za otroke?
Človeška stopala se v prvih letih življenja razvijajo zelo intenzivno, s tem se oblikujejo tudi temelji našega gibalnega razvoja, zato je pomembna naloga staršev tudi ta, da otroku izberejo primerno obutev, ki spodbuja čim bolj kvaliteten in naraven razvoj stopala.

Pusti, sam bom!
Starši se zavedamo, da so naši otroci edinstvena človeška bitja s svojim temperamentom, čustvi, okusom in željami in ne del nas. Vseeno nam je hudo, ko se otrok znajde v težavah; sploh mamice rade marsikaj naredimo namesto svojih otrok. To pa ni vedno najbolje.

Zakaj so probiotiki koristni?
Človeška družba postaja vse bolj urbana, industrializirana in napredna. V razvitih deželah se razvoj odraža tudi v kakovosti življenja, višjem življenjskem standardu in vse daljši življenjski dobi. Vendar pa sodijo med značilnosti sodobnega načina življenja tudi neredno prehranjevanje in neuravnoteženi obroki, uživanje ''sterilnih/prekuhanih živil'', stresne situacije in poseganje po zdravilih, kar hitro povzroči oslabljeno odpornost organizma. Prva tarča večine zgoraj naštetih pregreh so naši zvesti sopotniki, mikroorganizmi v prebavilih. Čeprav že dolgo vemo, da so koristni, pa se šele v zadnjem času povsem zavedamo, da so za nas življenjskega pomena.

Družinam prijazno: Postojnska jama
Postojnska jama je največja jama klasičnega krasa in hkrati najbolj obiskana turistična jama v Evropi. V svoji zgodovini je bila izziv za drzne raziskovalce podzemlja, ki so s trudom in vztrajnostjo prodirali vedno globlje v podzemlje.

Sončen dan kulture in atrakcij
V Postojnski jami so danes odkrili akvarij s človeškimi ribicami. Je edini tovrstni na svetu in največji v Sloveniji.

Dan kulture in atrakcij v Postojnski jami
V Postojnski jami bo letos že četrtič potekal dan kulture in atrakcij. Letos bo za atrakcijo poskrbela človeška ribica, ki bo dobila nov dom – sodobni podzemni akvarij.

Naj te objamem!
V današnjem svetu vse preveč hitimo in pozabljamo, kako pomembna sta človeška toplina in bližina. Ustavimo se za trenutek, razprimo roke in srce in podarimo objem bližnjemu!

Nosečnost se med rasami razlikuje
Večini sesalcev se rodi naenkrat več mladičkov, medtem ko človeška mamica običajno nosi le enega otroka. Če gre njeno reproduktivno življenje po normalni poti, se znajde v položaju, ko nosi že drugega otroka, prvi pa je še vedno zelo majhen in ranljiv.

Pusti, sam bom!
Starši se zavedamo, da so naši otroci edinstvena človeška bitja s svojim temperamentom, čustvi, okusom in željami in ne del nas. Vseeno nam je hudo, ko se otrok znajde v težavah; sploh mamice rade marsikaj naredimo namesto svojih otrok. To pa ni vedno najbolje.